Antrąją „Neregėtos Lietuvos“ dalį išleidęs Marius Jovaiša: „Ši knyga – radikaliai kitokia“

Daiva Žeimytė su Mindaugu Biliumi, Marius Jovaiša ir Asta Meschino su sūnumi Antonio
Daiva Žeimytė su Mindaugu Biliumi, Marius Jovaiša ir Asta Meschino su sūnumi Antonio
Šaltinis: Žmonės
A
A

Antradienio vakarą Vilniaus Kongresų rūmuose iškilmingai pristatyta naujausia didžiulės sėkmės sulaukusio fotografijų albumo „Neregėta Lietuva“ dalis. Knygos kūrėjas Marius Jovaiša prisipažino, jeigu pirmas albumas nebūtų sulaukęs tokios sėkmės – antrojo kūręs nebūtų.

„Link šios dienos aš ėjau beveik dešimt metų. Nuo to laiko, kai išleidau pirmąjį knygą prasidėjo ilgas kelias, kuris vedė prie antrojo albumo“ , – pasakojo M. Jovaiša.
Kai paaiškėjo knygos konceptas – nuo pradžių iki galo ją sudėlioti kūrėjui užtruko dvejus metus. 

Autorius atskleidė, kad pirmosios „Neregėtos Lietuvos“ dalies išleidimas jo gyvenimą apvertė aukštyn kojomis.„Pirmoji knyga radikaliai pakeitė ne tik mano gyvenimą, bet ir pagrindinę veiklą. Aš pradėjau panašius dalykus daryti apie kitas šalis. Jeigu žmonės nebūtų įvertinę mano kūrybos, nebūtų nei Meksikos, nei Kubos knygų – viskas prasidėjo nuo „Neregėtos Lietuvos“, – pasakojo jis.

Mariaus Jovaišos knygos „Neregėta Lietuva“ antros dalies pristatymo akimirka
Mariaus Jovaišos knygos „Neregėta Lietuva“ antros dalies pristatymo akimirka / Irmanto Gelūno nuotr.
Anot Mariaus, antroji knygos dalis radikaliai skiriasi nuo pirmosios.
„Fotografavimas iš viršaus sudaro tik vieną knygos dalį. Kitos dalys yra apie mūsų tautinį paveldą ir naujausius mūsų pasiekimus. Iš principo – ši knyga skirta pristatyti Lietuvą XXI-ąjame amžiuje. Antroji dalis nepalyginamai įvairiapusiškesnė – joje daugiau informacijos, teksto“, – kalbėjo jis.

Pasak autoriaus, daugelio žmonių pastangomis ir entuziazmu į vieną vietą sudėta gražiausia, kuo mes, lietuviai, didžiuojamės ir ką branginame: mūsų aplinka, protėvių mums paliktas kultūrinis paveldas ir dabartinis užsidegimas sukurti klestinčią ateities Lietuvą. Kraštovaizdžio skyriuje pateikiami nuostabaus grožio miestų ir miestelių, ežerų ir upių vingių, jūros ir kopų vaizdai, fotografuoti iš oro ypatingoje šviesoje įvairiais metų laikais.

Naujausiems Lietuvos pasiekimams skirta knygos dalis meninės fotografijos priemonėmis pristato mokslinių tyrimų, pramonės inovacijų, informacinių technologijų, radioelektronikos išmaniojo dizaino, robotikos, lazerių, optikos ir biotechnologijų sritis.

„Stengiausi į šią knygą sudėti gražiausius mūsų kraštovaizdžiu – pievas, miškus, ežerus. Tačiau, manau, kad labiausiai mus išskiria piliakalniai, įvairūs buvę įtvirtinimai – jų Lietuvoje yra daugiausiai visoje Europoje. Piliakalnius aš išskiriu kaip labai svarbų mūsų kraštovaizdžio bruožą, kuris atspindi pasiryžimą ginti savo gyvenimo būdą, laisvę ir nepriklausomybę – mes puikiai iš istorijos žinome, kad taip ir buvo“, – pasakojo M. Jovaiša.

Mariaus Jovaišos knygos „Neregėta Lietuva“ antros dalies pristatymo akimirka
Mariaus Jovaišos knygos „Neregėta Lietuva“ antros dalies pristatymo akimirka / Irmanto Gelūno nuotr.

Prie knygos išleidimo prisidėjo didelė komanda – apie trylika žmonių. „Prie komandos dar norėčiau priskirti ir visus mokslininkus, kurie man padėjo, sutiko mane įsileisti, padėjo tyrimų centruose, laboratorijose surinkti reikiamą medžiagą. Kartais, dėl reikiamo kadro jiems netgi tekdavo stabdyti gamybinį procesą arba atvirkščiai – paleisti. Norėčiau padėkoti ir muziejininkams ir galerijoms, kurios leido man prisiliesti prie paveldo“, – kalbėjo Marius.

Knygos pristatymo nepraleido ir žinomi visuomenės veikėjai: žurnalistas Algimantas Čekuolis su žmona Edita, verslininkė Asta Meschino su sūnumi Antonio, verslininkas Žilvinas Grigaitis, žurnalistė Daiva Žeimytė su sutuoktiniu Mindaugu Biliumi, žurnalistas Edmundas Jakilaitis su žmona Rasa, politikas Vygaudas Ušackas su žmona Loreta, aktorė Nijolė Narmontaitė su vyru Pauliumi Egidijumi Kovu, žurnalistė Rūta Mikelkevičiūtė ir daugelis kitų.