Antroji „Mados infekcijos“ diena: distopiniai personažai ir vaikystės prisiminimai

Domanto Šmaižio, Tommazo, Valdemaros Jasulaitytės & Marijos Petraitytės kolekcijos modelis / Erik André Nes, Harris Kyprianou ir Kęstučio Žilionio nuotr.
Domanto Šmaižio, Tommazo, Valdemaros Jasulaitytės & Marijos Petraitytės kolekcijos modelis / Erik André Nes, Harris Kyprianou ir Kęstučio Žilionio nuotr.
Šaltinis: Pranešimas spaudai
2023-05-19 20:51
AA

25-oji „Mados infekcija“ jau ant nosies – gegužės 26-27 dienomis Naujamiestį sudrebins „fashionistų“ antplūdis. Laikas susipažinti su antrosios festivalio dienos kolekcijomis.

Laima Jurča (Latvija)

Šeštadienio vakarą pradės lietuviams gerai žinoma ir mylima dizainerė iš Latvijos Laima Jurča, kuri „Mados infekcijoje“ dalyvaus trečiąjį kartą. Tai unikalaus ir gerai atpažįstamo braižo kūrėja, dalyvavusi mados parodymuose Ukrainoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose, Lenkijoje. L.Jurčai būdingas drąsus ir laisvas vizualumas, ryškūs raštai ir spalvos. Asmeniškas pasakojimas dizainerei yra svarbus akcentas kuriant įsimintinus ir paveikius darbus.

Gegužės 27 d. ji pristatys kolekciją „Regenerative process (liet. Atkuriamasis procesas)“. Ši kolekcija atspindi profesinę dizainerės patirtį bei kelionę pasitikėjimo savimi link. „Regeneracija pabrėžiu savo emocinį atsinaujinimą ir pasitikėjimą kūno impulsais po patirtos traumos. Kiekviename kolekcijos kūrimo žingsnyje pirmenybę teikiau detalių išbaigtumui, kurios skatintų pabusti, suvokti savo vidinę stiprybę. Tikiuosi, kolekcija įkvėps kitus teikti pirmenybę savęs pažinimui“, – apie kolekciją pasakoja dizainerė.

Laimos Jurčos kolekcijos modelis / Tobias Hoops nuotr.

Domantas Šmaižys (Danija)

Domantas Šmaižys – talentingas, įdomias formas ir kontrastingus siluetus mėgstantis kūrėjas, kuris po studijų Karališkojoje Danijos dailės akademijoje pasiliko Kopenhagoje. Jo kūrybos stilius intuityvus – savo emocijas jis išreiškia per tekstilę, raštus, piešinius ir spalvas, kurie patys padiktuoja drabužio formą ir prasmę. Kolekcijos „Paslėptas moteriškumas“ pristatymą dizaineris kurs kartu su saksofonistu Simonu Šipavičiumi („Sheep Effect“).

D.Šmaižio kolekcija – tai vaizdinė kelionė per mados meną ir transformaciją. Savotiškas atgimimo patyrimas, kai sugriaunamos struktūros. Pats juokauja, kad šis pristatymas yra viena iš jo svajonių, kuriai dabar pats laikas: „Kolekcija bus romantiška, ekstravagantiška ir glamūrinė. Siluetai pristatys asmeninį išsilaisvinimą“.

Domanto Šmaižio kolekcijos modelis / Erik André Nes nuotr.

Indra Komarova „Talented“ (Latvija)

Dar vienas gerai žinomas latviškas vardas ir mados namų „Talented“ įkūrėja, aktyviai dalyvaujanti jaunųjų dizainerių ugdymo procese – Indra dirba dėstytoja Latvijos dailės akademijoje.

Indra Komarova – užkietėjusi proporcijų perfekcionistė. Teisingos proporcijos, anot jos, yra gyvybiškai svarbios dizaine: „Tai – gero skonio matas“. Indrą jaudina mada, kuri padeda moterims spręsti kasdienius iššūkius: turi būti patogi, išryškinanti figūrą ir suteikianti jėgų, o militaristinis stilius jai yra neišsenkantis įkvėpimo šaltinis dėl savo praktiškumo ir funkcionalumo.

Pagrindinis kolekcijos akcentas – kaspinas – saldus dekoratyvinis papuošalas, kuris kontrastuoja su prekės ženklui būdingu griežtumu. Tačiau svarbiausiu kolekcijos prioritetu išlieka patogumas. Nepaisant gausios puošybos ir išraiškingų detalių, drabužius patogu dėvėti. Išvysime daug medvilnės ir kaktuso odos – tai naujoviška ir tvari dirbtinės ir natūralios odos alternatyva.

Talented kolekcijos modelis / Kristine Madjare nuotr.

Valdemara Jasulaitytė & Marija Petraitytė

Lietuvių duetas, per konkurso „Injekcija“ finalą komisiją suintrigavęs sudėtingomis konstrukcijomis, ir išskirtiniu kruopštumu. Susijungimą į vieną komandą dizainerės vadina protestu prieš save, savęs padalinimą kitam ir susivienijimą dėl didesnio tikslo – utopinės ateities vizijos. Abi nuolat ieško naujų būdų, kaip savo mintis ir idėjas perkelti į vizualinę medžiagą fiziniu ir skaitmeniniu pavidalu. Įkvėpimu duetui tampa pats kūrybinis procesas ir jo vystymas – tarsi užvestas variklis, kai nauji modeliai gimsta žiūrint į jų pirmtakus.

Futuristinėje kolekcijoje „Antecedent Tomorrow (liet. Apriorinis rytojus)“ sujungiami autorių kurti personažai: savianalize grindžiami postapokaliptiniai klajokliai, ateinantys iš Marijos kolekcijos ir skaitmenizuoti ateities kūnai, kuriuos atsineša Valdemara. Ši bendra kolekcija yra tęstinis dizainerių pirmųjų kolekcijų junginys ir žvilgsnis į jas kitu kampu. „Tai svarbus atspirties taškas mums abiems, nes be galo įdomu stebėti, kaip skirtingi mūsų pasauliai jungiasi į vieną ir atneša netikėtą rezultatą“, – kalba duetas.

Valdemaros Jasulaitytės & Marijos Petraitytės kolekcijos modelis / Kęstučio Žilionio nuotr.

Tommazo (Kipras)

„Tommazo“ mados namų įkūrėjas Toumazos Charalambous – visada laukiamas „Mados infekcijos“ svečias, kuris į Vilnių atvyksta antrą kartą. Nuo pirmosios įkūrimo dienos 2017-taisiais, Toumazos nuolat ieško tvarių dizaino alternatyvų, prisidėdamas prie geresnės mados pramonės ateities. Kiekviena kolekcija tampa vizualiniu naujos kelionės dienoraščiu – nuo medžiagų pasirinkimo iki dizaino technikų ir sinchronizavimo su sociologinėmis, politinėmis, aplinkosaugos temomis.

Kolekcija „1999“ įkvėpta Toumazos vaikystės 90-tųjų pabaigoje. „Kiek pamenu, popietes po pamokų leisdavau mamos ir tėčio biure, todėl stengiausi atgaivinti visus prisiminimus ir spalvas“, – sako menininkas. Ant podiumo dominuos monochrominis futurizmas su pilkos, metalo, blizgios juodos spalvos elementais, dirželiais ir sagtimis. Nusiteikite trumpiems džinsiniams sijonams, tinklinėms palaidinėms ir kokybei, kuriai bus skiriama daugiausia dėmesio.

Tommazo kolekcijos modelis / Harris Kyprianou nuotr.

Jubiliejinė „Mados infekcija“ vyks gegužės 26 ir 27 dienomis, „Tech Zity Vilnius“. Bilietus į mados festivalį platina „Kakava LT“.

Renginį iš dalies remia Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė.