Antroji „Mados infekcijos“ diena: veidus slepiantys modeliai, raudonos spalvos karaliavimas ir baroko epochos elementai

Sandros Straukaitės kolekcija „Bloodymary“ / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.
Sandros Straukaitės kolekcija „Bloodymary“ / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
A
A

Mados mylėtojams pavasaris – bene mėgstamiausias metų laikas. Ir ne tiek dėl šiltesnio oro, kiek dėl galimybės apsilankyti didžiausiame mados šou Lietuvoje. Šeštadienį, antrąją 16-osios „Mados infekcijos“ dieną, Šiuolaikinio meno centre buvo pristatytos dar septynios kolekcijos.

Antrąją dieną dizainerių kolekcijų pristatymus „Mados infekcijos“ festivalyje atvyko gausus burys stilingų svečių, tarp kurių ir gerai žinomi pramogų pasaulio atstovai. Šeštadienio vakarą pirmą kartą  po nėštumo paskelbimo viešumoje pasirodė televizijos laidų vedėja Agnė Grigaliūnienė. Moteris į renginį atvyko su drauge ir pozuodama neslėpė apvalėjančio pilvuko.

 Susirinkusių svečių dėmesį traukė renginyje pasirodęs dizainerio Aleksandro Pogrebnojaus brolis Stasys, kuris virto į šalį sugrįžusio pavasario pranašu. Kasmet akį traukiančiais kostiumais garsėjantis Stasys šiais metais tapo žvirbliu.

Kristinos Kruopenytės kolekcija „pin it/x board“

Pirmoji savo kolekciją pristatė tikrų tikriausia „Mados infekcijos“ senbuvė – Kristina Kruopienytė. Dizainerė dirba su individualiais klientais nuosavoje studijoje, kuria sceninius kostiumus ir odinius aksesuarus, darbinę aprangą, rankines ir avalynę, taip pat dėsto Vilniaus dizaino kolegijoje.

Naujoji K.Kruopienytės kolekcija „pin it/x board“ skirta moterims ir vyrams. Kolekcijos asortimentas platus, siluetai – įvairūs, o audiniai standūs, dubliuoti, sluoksniuoti ir lengvi, krentantys, peršviečiami. Lygūs audiniai derinami su faktūriniais, sunkūs su lengvais, natūralūs su sintetiniais. Kolekciją papildo odiniai aksesuarai, delninės ir rankinės.

Kolekcijoje akį traukė šiais metais populiari violetinė spalva, kuri ansamliuose buvo derinama su juoda ir pilka spalvomis. Taip pat drabu spalvų paletėje vyravo smėlio, šokoladinė ir mėlyna spalvos. K.Kruopienytės sukurti moteriški modeliai atidengė kojas ir kvietė drąsiai pasitikti artėjantį pavasarį – trumpi sijonai, suknelės ir ¾ kelnės dvelkė paprastumu ir seksualumu.

Kristinos Kruopenytės kolekcija „pin it/x board“
Kristinos Kruopenytės kolekcija „pin it/x board“ / Lukas Balandis / BNS nuotr.
Tatsianos Grakovos kolekcija „Vivaldi for PDA“ ruduo-žiema 2014/15

Scenoje slavišką mados braižą pademonstravo iš Baltarusijos kilusi Tatsiana Grakova. Dizainerė 2004-aisiais persikėlė gyventi į Rusiją, į Sankt Peterburgą, kur baigė Taikomosios dailės ir mados kolegiją bei Dizaino ir dekoratyviųjų menų institutą. Šiuo metu ji talkina Natalios Soldatovos mados namuose.

Naujojoje Tatsianos kolekcijoje „Vivaldi for PDA“ ruduo-žiema 2014/15 vyrauja baroko epochos elementai – megztos skrybėlės čia primena aukštas tuo metu madingas plaukų šukuosenas su daug garbanų. Skrybėlės, garbanos ir visos kitos galvos apdangalų detalės sukurtos gana grubiai dygsniuojant. Kolekcijos drabužiuose taip pat naudojamos baroko epochos detalės, tiesa, šįkart – jau iš architektūros. Kolekcijos herojės įvaizdis gana santūrus, tačiau tuo pat metu ji turi paslaptį: jos kuklią uždarą suknelę puošia raukiniai, tačiau tuo pat metu joje paslėpta ir gili iškirptė, o dailų liemenį ir nugarą įrėmina siauras, griežtas korsetas.

Kolekcijoje vyravo juoda spalva arba margas gėlėtas baroko epochoje populiarus audinys. Dizainerės kurti drabužiai buvo papuošti įmantriomis detalėmis, kurios klasikiniams ansambliams suteikė modernumo ir išskirtmo. Pristatytoje T.Grakovos kolekcijoje daugiausiai buvo galima pamatyti suknelių, siekiančių kelius, kelnių ansamblių ir ilgų paltų. Taip pat dizainerė ant podiumo prikėlė ir novatoriškumo suteikė visų pamirštam, tačiau labai patogiam drabužiui – pončui.

Kristinos Kruopenytės kolekcija „pin it/x board“
Kristinos Kruopenytės kolekcija „pin it/x board“ / Lukas Balandis / BNS nuotr.

Akvilės Jančauskaitės kolekcija „Zinesis“

Antrąją vakaro dalį pradėjo viena iš keturių „Injekcijos“ nugalėtojų, jaunoji dizainerė Akvilė Jančauskaitė. Ji šiuo metu gyvena Londone, o vos prieš kelis mėnesius dirbo asistente dizainerio Maarten van der Horst komandoje. Pernai rudenį ji darbavosi ir Londono mados savaitės užkulisiuose, kur talkino kolekciją pristačiusiai dizainerei Louise Gray.

Kolekcijoje „Zinesis“ vyrauja šventvagiškas, savęs paieškomis paremtas Post Punk stilius, pritaikytas XXI amžiaus žmonėms. Kolekcija papildyta žaismingomis detalėmis iš neįprastų audinių, vienas jų – lateksas. Dauguma modelių kolekcijoje „Zinesis“ yra praktiški, kai kurie jų – skirti tiek vyrams, tiek moterims.

Maištingoje Akvilės kolekcijoje viršų ėmė neįtikėtini deriniai, pavyzdžiui, transformuojant drabužių detales sukuriami nauji siluetai: tradicinis angliškas lietpaltis su modernia šiuolaikiška striuke primena hibridą, sukuria unikalų stilių.

Kristinos Kruopenytės kolekcija „pin it/x board“
Kristinos Kruopenytės kolekcija „pin it/x board“ / Lukas Balandis / BNS nuotr.

Großer Heinrich ir jų kolekcija „XIII“

Vėliau scenoje pasirodė Großer Heinrich – tai dviejų Berlyne kuriančių dizainerių – Astrid Großer ir Gerti Heinrich – dueto modeliai. Kiekvieną sezoną nuo savo oficialaus bendradarbiavimo pradžios duetas sukuria po Prêt-à-Porter kolekciją moterims ir ją pristato Paryžiaus mados savaitėje. Savo kūrinius Großer Heinrich taip pat rodė Berlyno mados savaitėje ir dalyvavo jau dviejuose „Mados infekcijos“ festivaliuose – 2011 ir 2012 metais. Šis kartas – trečiasis.

Naujausioje dueto Großer Heinrich kolekcijoje „XIII“ 2014 metų rudeniui-žiemai vyrauja unikalūs šilkografijos ir mezgimo modeliai, kuriuos įkvėpė mistiškas taro kortų spalvingumas. Kolekcijos drabužiai pasižymi išskirtinėmis spalvų schemomis ir žaismingomis tekstūromis: švelnios drabužių formos derinamos su šiurkščiu trikotažu, be to, visuose kolekcijos drabužiuose vyrauja kutai. Kolekciją paskanina spalvos – nuo gilių tamsių mėlynų atspalvių iki galingos oranžinės ar žalios, kurios atrodo netgi karališkai, kai naudojamos kartu su juoda.

Moterims dizainerių duetas siūlė įvairiais sukneles: trumpas, ilgesnes, ilgomis rankovėmis ar megztas, primenančias megztinius. Visi dueto kurti viršutinės dalies apdarai pasižymėjo pūstomis rankovėmis, kurios sureikė romantikos pojūtį, o apatinė dalis buvo prigludusi ir pabrėžė visus moteriškus kūno linkius.   

Kristinos Kruopenytės kolekcija „pin it/x board“
Kristinos Kruopenytės kolekcija „pin it/x board“ / Lukas Balandis / BNS nuotr.

Ugnės Martinaitytės kolekcija „CosmoJesus“

Penktoji scenoje pristačiusi savo kolekciją – Vilniaus dailės akademijoje kostiumo dizainą studijuojanti Ugnė Martinaitytė. Ugnės kūrybinėje biografijoje – net keturios kostiumų kolekcijos ir ilgas sąrašas parodų bei projektų, kuriuose ji dalyvavo studijų metais. Pastaraisiais metais Ugnė kuria kostiumus spektakliams, dirba stiliste fotosesijų ir televizijos laidų metu bei mados temomis rašo portalui „Panelė.lt“.

Ugnės kolekcija „CosJ.“ arba „CosmoJesus“ – pavadinimas, kuriame „Cosmo“ yra kosmosas, o Jesus – religijos simbolis. Kolekcija jungia priešingybes – materialų ir dvasinį pasaulius. Svarbiausias kolekcijos akcentas – spausdintas piešinys ant audinio (printas). Piešinys iliustruoja kolekcijos idėją – Jėzus-kosmonautas.

Visų modelių galvas dengė gobtuvai, o trims modeliams ant galvos puikavosi skrybėles primenantys galvos apdangalai. Drabužiai traukė akį ryškiomis spalvomis. Dizainerė ėmėsi kraštutinumų: jos ansambliai buvo arba juodai balti, arba įvairiausių vaivorykštės spalvų. Pasirodymo pabaigoje, užgesus šviesoms ir podiumo žingsniuojant modeliams, skrybėles primenantys galvos angelai atrodė lyg aureolės. Šis pristatymas sulaukė itin gausių publikos aplodismentų.

Kristinos Kruopenytės kolekcija „pin it/x board“
Kristinos Kruopenytės kolekcija „pin it/x board“ / Lukas Balandis / BNS nuotr.

Walio Mohammedo Barrecho kolekcija RTW

Wali Mohammedas Barrechas save pristato kaip Afganistano-Kroatijos dizainerį. Jis gimė ir užaugo Karačyje, Pakistane, vėliau baigė Antverpeno Karališkąją vaizduojamųjų menų akademiją, o šiuo metu gyvena ir kuria Kopenhagoje. Danijos sostinėje praėjusių metų rugpjūtį vykusios mados savaitės metu Wali Mohammed Barrech sėkmingai debiutavo su savo pirmąja kolekcija RTW.

Savo debiutinėje kolekcijoje RTW jis kalba apie socialiniuose tinkluose klestintį identiteto vojerizmą. Kolekcijos drabužiams jis naudoja 100% medvilninį džinsinį audinį, nailoną ir perdirbtas medžiagas. Kolekciją sudaro 13 vyrams skirtų modelių.

Visi podiumu žengę modeliai veidus slėpė po medžiaginėmis veido kaukėmis, pro kurias matėsi tik akys. Kolekcijoje dominavo juoda, balta ir raudona spalvos. Buvo panaudoti ne tik prieš tai išvardyti audiniai, bet ir kailis.

Kristinos Kruopenytės kolekcija „pin it/x board“
Kristinos Kruopenytės kolekcija „pin it/x board“ / Lukas Balandis / BNS nuotr.

Sandros Straukaitės kolekcija „Bloodymary“

Šeštadienio vakarą dizainerių pasirodymus vainikavo Sandra Straukaitė. Būtent šios dizainerės iniciatyva 1999 metais buvo surengtas festivalis „Mados infekcija“. Dizainerė vertina viską, kas tikra: konstruktyvius kirpimus, natūralias medžiagas, patogumą, o svarbiausia – idėją. Nenuostabu, kodėl ji tiesiog neapkenčia dirbtinumo: nuo birbizėlių iki priklijuojamų nagų ar pripučiamų kūno dalių.

Antrąją „Mados infekcijos“ dieną uždarė S.Straukaitės kolekcija kolekcija „Bloodymary“. S.Straukaitės modeliai buvo ryškūs ir išraiškingi: vyravo raudonos spalvos atspalviai, oranžinė,  rožinė spalvos, todėl su kaupu pateisino kolekcijos pavadinimą „Raudonoji Merė“. Modeliai avėjo sportiniais bateliais, o plaukus puošė dirbtinių paukų sruogos, kurios sukūrė pankiškos skiauterės iliuziją. Dizainerė nevengė permatomo audinio, raukinių, kurie suteikė romantikos. Įdomu tai, kad keli modeliai vilkėjo sukneles iš tampraus audinio, kurios dengė ne tik kūną, bet ir veidą. Šioje kolekcijoje ant podiumo taip pat debiutavo azerbaidžanietis Raulis Mammadli.

Kristinos Kruopenytės kolekcija „pin it/x board“
Kristinos Kruopenytės kolekcija „pin it/x board“ / Lukas Balandis / BNS nuotr.