Apgamai: kodėl svarbi itin tiksli diagnozė ir kaip juos saugiai pašalinti?

Apgamų profilaktika
Apgamų profilaktika
Projekto partnerio turinys
Šaltinis: Projekto partnerio turinys
A
A

„Apgamus geriausia šalinti šaltuoju sezonu, kai saulė nebėra tokia aktyvi ir pašalintą odos vietą lengviau apsaugoti nuo tiesioginių jos spindulių“, – pataria medicinos centro „Northway“ Klaipėdoje gydytoja dermatovenerologė Ieva Turskė.

Šiuolaikiniai gydytojos dermatovenerologės Ievos Turskės pagalbininkai – sistema „Fotofinder“ ir CO2 lazeris, kurie padeda apgamus diagnozuoti tiksliai, pašalinti saugiai.

Kodėl būtina stebėti savo apgamus ir profilaktiškai reguliariai pasirodyti gydytojui dermatovenerologui?

Tam, kad išliktume sveiki. Dėl amžiaus, genetinio polinkio, ultravioletinių spindulių, dažno lankymosi soliariume, vartojamų imunosupresinių vaistų, tokių būklių kaip nėštumas, onkologinės ligos galimi apgamų pokyčiai. Įgimti ir įgyti apgamai gali padidėti, pakeisti formą, spalvą, atsirasti naujų darinių... Kuo anksčiau tai pastebėsime, tuo anksčiau bus aptikti piktybėjantys dariniai.

Pačiam žmogui apgamus labiausiai padeda stebėti vadinamoji ABCDE taisyklė, kuriai pavadinti panaudotos angliškų žodžių, reiškiančių asimetriškumą, kraštus, spalvą, dydį, evoliucionavimą, pirmosios raidės. Melanoma gali atsirasti ir iš seno kintančio apgamo, ir sveikoje odoje. Pastarojoje ji atsiranda netgi dažniau.

Tad patarimai stebėti savo odą, apgamus ir kartą per metus profilaktiškai tikrintis medicinos įstaigoje skirti ne tik tiems, kurie turi daug apgamų, bet ir tiems, kurie turi jų tik porą, juolab jei šie – sunkiai matomose kūno vietose. Reikėtų sunerimti ir kreiptis į specialistą pastebėjus bent vieno ABCDE taisyklėje minimo požymio pokytį.

Specialistų naudojami apgamų diagnostikos metodai nuolat tobulėja. Kodėl vokiečių „Fotofinder“ kompanijos sukurta skaitmeninė videodermatoskopija šiuo metu laikoma pažangiausiu patikros metodu, auksiniu standartu?

Gydytojas vertina odos darinius neinvaziniu būdu – rankiniu arba skaitmeniniu dermatoskopu. Šis prietaisas daug kartų priartina vaizdą ir specialistas gali matyti neįžiūrimas plika akimi struktūras. „Fotofinder“ sistema leidžia abiem – ir gydytojui, ir pacientui ekrane stebėti daug kartų priartinto darinio struktūrą. Kilus įtarimams dėl darinio, dabartiniai jo vaizdai išsaugomi tolesniam stebėjimui.

Be to, ši sistema padeda gydytojui tiksliai ir anksti diagnozuoti besikeičiančius apgamus, įvertina darinio piktybiškumą. Žmogui atėjus kontrolinio vizito ankstesnis ir dabartinis vaizdai sulyginami ir mes, gydytojai, galime stebėti labai objektyvią dinamiką, nes sistema įvertina pokyčius milimetrų tikslumu.

Medicinos centro „Northway“ Klaipėdoje dermatovenerologė Ieva Turskė
Medicinos centro „Northway“ Klaipėdoje dermatovenerologė Ieva Turskė

„Fotofinder“ – šiuolaikiškiausias odos darinių diagnostikos būdas, o CO2 lazeris – pirmo pasirinkimo būdas jiems šalinti. Kokius apgamus galima šalinti lazeriu ir kokie jo privalumai?

Dažniausiai šalinami gerybiniai odos dariniai. Todėl būtina, kad specialistas darinį prieš šalinimą įvertintų dermatoskopu ir tiksliai nustatytų, koks jis. Šalinant apgamą lazeriu taikoma vietinė nejautra, tad procedūra nėra skausminga, jai nereikia specifinio pasiruošimo, nepažeidžiami aplinkiniai audiniai (šalinamas tik pats darinys), oda gyja kur kas greičiau nei po chirurginės operacijos, lieka mažesnis randelis, mažai šalutinių reakcijų.

Procedūros trukmė priklauso nuo darinio dydžio (paprastai 10–20 minučių), vienos procedūros metu gali būti pašalinti keli maži apgamai, yra galimybė pašalinti odos darinį sunkiai pasiekiamoje kūno vietoje, pavyzdžiui, plaukuotoje galvos dalyje. Kai apgamas gerybinis, šalinti jį ar ne, sprendžia pats žmogus. Rekomenduojama tai padaryti, jei apgamas kelia estetinį ar fizinį diskomfortą, pavyzdžiui, yra nuolat traumuojamas prausiantis duše ir panašiai. 

Linkėčiau įsisukus į darbų verpetą vis dėlto nepamiršti savęs ir kasdien skirti bent keletą minučių brangiausiam turtui – sveikatai. Apgamų patikra turėtų būti neatsiejama šio ritualo dalis.

Apgamų profilaktika
Apgamų profilaktika