Apie atostogas Egipte – iš pirmų lūpų: keliautojai jaučiasi saugiai, mėgaujasi išskirtine ramybe
Kol Lietuvoje gegužę rodosi dar tik pavasarinė saulė, Egipte dienos sušyla iki 28 laipsnių. Šilumos išsiilgę lietuviai Egiptą itin pamėgo pavasarį – būtent ši kryptis populiariausia tarp keliautojų pasirinkimų. Nors pandemija pakoregavo Egipto viešbučių kasdienybę, keliautojos iš Lietuvos pasakoja, kad turistai itin laukiami ir sutinkami svetingai, netrūksta pramogų, o sumažėjus žmonių srautui, galima pamatyti visai kitokią šios šalies pusę.
Viduržemio ir Raudonoji jūros skalauja Egipto krantus, o pasigrožėti jais ir viena seniausių civilizacijų traukia turistai iš viso pasaulio. Ne išimtis ir lietuviai, kurių kiekvieną sezoną čia atvyksta tūkstančiai. Labiausiai keliautojus iš Lietuvos Egipte traukia saulėti kurortai – Hurgada ir Šarm aš Šeichas, kuriuose galima pasimėgauti atpalaiduojančiu poilsiu, bei sostinė Kairas, esantis arti piramidėmis garsėjančio Gizos miesto.
Keliones į Egiptą lietuviai aktyviai planuoja ir šį pavasarį – tai populiariausia kryptis.Vis dar tebesitęsiant pandemijai kelionėms ryžtasi ne visi, tačiau dvi neseniai Egipte apsilankiusios keliautojos dalijasi vien teigiamas įspūdžiais.
Kelionių planavimo laikas sutrumpėjo
Egipte keliavusi didžiausio Baltijos šalyse kelionių organizatoriaus „Novaturas“ rinkodaros direktorė Olga Belova pasakoja, kad planuodama kelionę nuolat stebėjo situaciją Egipto regione, į kurį ruošėsi keliauti, ir sekė Lietuvos Vyriausybės naujienas: „Situacija Egipte yra pakankamai stabili. Kadangi egiptiečiai stipriai priklausomi nuo turizmo, jie labai daug pastangų įdėjo į higienos protokolų užtikrinimą ir saugumą. Skyriau daugiausiai dėmesio Lietuvos Vyriausybės sprendimams, nes kartais jie priimami skubiai ir nėra aišku, ką daryti toliau.“
Ruošimasis kelionei Olgai užtruko trumpiau nei įprastai, o kelionė buvo labiau spontaniška išvyka, nei ilgo planavimo rezultatas. „Įprastai keliones planuojame maždaug pusmečiui į priekį ar bent likus keliems mėnesiams. Šįkart buvo kitaip – kelionės planavimas ir pirkimas nuo apsisprendimo iki įsigijimo užtruko apie mėnesį“, – prisimena Olga.
Panašiu metu į Egiptą su vyru bei keturiais vaikais keliavo ir Raminta. Moteris pasakoja, kad keliaujant šešiese buvo labai svarbu suplanuoti kelionę iš anksto. Tam, kad šeimos atostogos būtų kuo ramesnės, Raminta kreipėsi pagalbos į kelionių organizatorių, kuris konsultavo, davė naudingų patarimų, o dėl epidemiologinės situacijos visa šeima įsigijo papildomą kelionę apsaugančią paslaugą „Covid pauzė“. Tiesa, nors juo pasinaudoti taip ir neteko, moteris sako, kad jautėsi ramiau, nes žinojo, jog kelionę prireikus galės atidėti.
Turizmo paslaugų kokybė – kaip prieš pandemiją
Ramintos šeima atostogavo Hurgadoje – moteris pastebėjo, kad nors poilsiautojų srautas buvo daug mažesnis nei anksčiau, viešbučių paslaugos tikrai nesuprastėjo.
„Dėmesys ir paslaugumas turistams tik padidėjo, matosi, kad kelionių sektoriaus atstovai pasiilgę darbo. Tai yra pagrindinis turistinių šalių pajamų šaltinis, tačiau nėra įkyrumo, niekas nesiūlo per prievartą pirkti ekskursijų ar suvenyrų, kas anksčiau Egipte būdavo tikrai jaučiama“, – pasakoja keliautoja. Ramintą maloniai nustebino ir tai, jog viešbutyje buvo itin daug pramogų vaikams. Kadangi šeima dėl vaikų mokslų laiką leido tik viešbutyje, tai jiems buvo ypač svarbu.
Tuo tarpu Olga pasirinko atostogauti El Gouna kurorte prie Raudonosios jūros, labiau pamėgtame vietinių egiptiečių ir garsėjančiame savo vandens sporto infrastruktūra, golfo laukais, prabangiu privačių jachtų uostu: „Šis miestas dar vadinamas Egipto Venecija ir yra be galo populiarus tarp Aleksandrijos bei Kairo gyventojų, nes čia netrūksta pramogų. Kadangi ten ilsisi ir atostogauja patys egiptiečiai, galima pamatyti visai kitokią kultūrą. Supratau, kad dažnai girdimi stereotipai yra visiškai neteisingi – ten susirenka labai išsilavinę, turtingi ir išdidūs žmonės, kurie moka ilsėtis bei mėgautis gyvenimu. Čia buvau jau ne vieną kartą ir pagrindinė priežastis, dėl ko renkuosi būtent šį kurortą, yra vietinių žmonių požiūris į gyvenimą. Žinoma, renkuosi ir dėl to, kad užsiimu vandens sportu.“
Tiek Olga, tiek ir Raminta pastebėjo, kad daugiausia turistų sutiko iš kaimyninės Lenkijos, taip pat Egipte atostogavo ir nemažai lietuvių bei vietinių žmonių. Vis dėlto, bendras atostogautojų skaičius tikrai gerokai mažesnis nei iki karantino.
Oro uostuose – griežtos taisyklės
Raminta pasakoja, kad karantino ribojimai keliaujant nepatogumų nesukėlė, o patikros procedūros vyko labai greitai bei sklandžiai: „atskridus į Egiptą visus dokumentus pasiruošėme dar lėktuve ir eilėse stovėti bei ilgai laukti tikrai nereikėjo. Įėjus į oro uostą visiems keleiviams buvo matuojama temperatūra, patikrinti jų sertifikatai ir Covid-19 testų pažymos, dezinfekuojami bagažai. Vizų galiojimo punkte taip pat viskas vyko sklandžiai ir labai greitai, niekur eilių nebuvo, o visų saugumo priemonių buvo laikomasi ir skrydžio metu.“
Anot Olgos, oro uostai tebesitęsiant pandemijai vis dar yra tušti ir įprasto turistų srauto nėra. „Patekimas į oro uostus yra saugus, visur laikomasi atstumo, dezinfekuojama, o darbuotojai dėvi apsaugines veido kaukes bei pirštines. Taip pat yra labai griežtai reguliuojami žmonių srautai, bet nepastebėjau, kad tai sukeltų diskomfortą turistams. Viskas vyksta labai greitai – turistus pasitinka gidai, susodina į autobusus, nuveža į kurortus. Be to, autobusų yra gerokai daugiau nei anksčiau ir jie važiuoja su gerokai mažesniu apkrovimu ir keleivių skaičiumi“, – įspūdžiais dalijasi pašnekovė.
Viešbučiai pasiruošę bet kokiam scenarijui
Abi Egipte keliavusios moterys pasakojo, kad šalies kurortų viešbučiuose buvo įrengti atskiri korpusai, skirti atostogų metu koronavirusu susirgusiems ir dėl privalomos saviizoliacijos planuotu laiku negalėjusiems išvykti keliautojams.
„Kai tik atvykome į viešbutį, buvome informuoti, kad jeigu nutiktų taip, jog būtų užfiksuotas susirgimas, viešbutyje yra atskiras korpusas, kuriame budi apsauga. Čia atnešamas maistas sergantiems, jais pasirūpinama taip, kad netektų susidurti su sveikais poilsiautojais“, – sako Raminta.
Pasak keliautojų, itin didelis dėmesys viešbučiuose skiriamas higienai ir švarai. „Viskas dezinfekuojama, visur laikomasi atstumo – staliukai sustatyti tam tikru atstumu, aptarnaujantis personalas dėvi kaukes, pirštines. Mūsų viešbutyje veikė maitinimo paslaugos ir barai, tačiau patys negalėjome maisto įsidėti, tai už mus padarydavo darbuotojai. Tiesa, nei maisto kokybė, nei maisto kiekis tikrai dėl to nepasikeitė“, – teigiamais įspūdžiais dalijasi Olga.
Prieš išvykstant iš Egipto, abiems keliautojoms jų pasirinktuose viešbučiuose buvo atlikti koronaviruso testai – dėl jų specialiai į kliniką vykti nereikėjo. Sulaukusios neigiamų atsakymų, keliautojos su šeimomis išvyko į oro uostą ir po patikros procedūrų sėkmingai grįžo į Lietuvą.
Geriausias laikas keliauti Egipte – dabar
Olga tikina, kad kelionės metu pavyko pailsėti nuo varginančios karantino kasdienybės: „Didžiausias skirtumas, lyginant su Lietuva, kad Egipte nesijautė tokio psichologinio spaudimo, kurį patiriame namuose. Neretai esame gąsdinami, kad viskas bus blogai ir tuoj prasidės nauja viruso banga. Egipte žmonės pripratę prie kitokios realybės, jie prie to adaptavosi ir bando toliau gyventi. El Gouna yra puikus pavyzdys, kaip turizmas prisitaiko prie pandeminės situacijos.“
Anot jos, kelionės padeda psichologinei sveikatai – ruošiantis joms aplanko malonus jaudulys, dėl kurio pasimiršta kasdieniai rūpesčiai. Olgai antrina ir Raminta, teigianti, kad nedvejodama šiuo laikotarpiu ir vėl rinktųsi Egiptą: „Jeigu žmonės yra išsiilgę kelionių, tikrai rekomenduočiau keliauti į Egiptą. Ten žmonės saugosi ir yra sąmoningi. Manau, kad viską protingai apgalvojant, tikrai yra verta keliauti ir su šeima.“
Ką svarbu žinoti prieš keliaujant į Egiptą?
Saugios atostogos Egipte prasideda nuo draudimo. „Novaturas“ rekomenduoja vykstantiems įsigyti medicininių išlaidų draudimą, dengiantį ir pavojingų ligų, įskaitant koronavirusą, gydymo išlaidas. Egipto Vyriausybė rūpinasi savo šalies svečiais – karantino metu dengia apgyvendinimo ir maitinimo išlaidas, o esant poreikiui ir gydymą valstybinėse ligoninėse. Taip pat svarbu 72 val. prieš skrydį atlikti COVID-19 testą PGR metodu ir gauti neigiamą tyrimo rezultatą. Egipto Vyriausybė ne tik dengia karantino metu apgyvendinimo bei maitinimo išlaidas, bet ir nemokamai tiria dėl COVID-19.
Keliaujant Egipte šiuo metu turistų prašoma laikytis saugaus atstumo ir dėvėti kaukes uždarose erdvėse bei viešajame transporte. Paplūdimiuose ir atvirose erdvėse kaukių dėvėti nereikia. Keliaujančiais su „Novaturu“ atstovai rūpinasi keliautojais visų atostogų metu – suteikia reikiamą informaciją lietuvių kalba.
Kaip pasiruošti grįžimui namo?
Skrendant iš atostogų Egipte būtinas neigiamas COVID-19 testo rezultatas. „Novaturo“ atstovai poilsiautojų patogumui organizuoja PGR tyrimo, kurio rezultatai gaunami per 24–48 val., atlikimą kurortų viešbučiuose – tyrimo rezultato sertifikatas pristatomas keliautojams į viešbutį. Taip pat grįžtantys į Lietuvą asmenys privalo pateikti savo duomenis Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui (NVSC). Būtina užpildyti anketą NVSC interneto svetainėje ir gautą registracijos patvirtinimą pateikti prieš skrydį.
Atvykstant į Lietuvą nereikia atlikti COVID-19 testo tuo atveju, jeigu žmogus yra persirgęs COVID-19 ir liga buvo nustatyta ne seniau nei prieš 180 dienų arba žmogus yra pilnai paskiepytas nuo koronavirusinės infekcijos. Asmenims nuo 16 metų būtina turėti šiuos faktus įrodančius dokumentus.