Apie Vilniuje įrengtą paplūdimį prakalbo ir užsienio žiniasklaida

AV kelionių portalas „Matador“ pristatė Vilniaus „Open Beach“ paplūdimį
AV kelionių portalas „Matador“ pristatė Vilniaus „Open Beach“ paplūdimį
Šaltinis: Žmonės
A
A

Lietuvoje nemažai dėmesio sulaukęs ir įvairias diskusijas iššaukęs Vilniuje vasarai įrengtas paplūdimys „Open Beach“ sulaukė dėmesio ir užsienio žiniasklaidoje. Apie šį projektą jau publikuota daugiau nei dvi dešimtys straipsnių Jungtinės Karalystės, Ispanijos, Turkijos, Ukrainos, Rumunijos, Australijos, JAV, Kinijos žiniasklaidoje.

Idėja sukurti laikiną paplūdimį įvertinta kaip kūrybiškas būdas padėti miestiečiams išgyventi pandemijos sukeltus kelionių ribojimus. Šia proga užsienyje prisiminta ir apie kitas pastaruoju metu plačiai pasaulyje nuskambėjusias Lietuvos sostinės iniciatyvas.

Vilnius sugalvojo kūrybišką būdą užtikrinti, jog gyventojai pandemijos metu liktų laimingi ir sveiki, – rašė populiaraus JAV kelionių portalo Travel and Leisure žurnalistė Stacey Leasca. – Iš tiesų, Vilniaus miestas gerai tvarkosi su pandemija. Jis ne tik pristatė šį naują paplūdimį, bet taip pat padirbėjo, siekdamas užtikrinti, kad žmonės galėtų mėgautis gyvenimu laikydamiesi socialinės distancijos, atverdamas gatves kavinių ir restoranų staleliams, bei pristatęs savo „Kaukių mados savaitę“.

Apie projektą rašė ir vienas svarbiausių britų naujienų kanalas The Telegraph, Kinijos naujienų agentūra Xinhuanet. Naujienų portalo Euronews dėmesį patraukė ir Vilniaus paplūdimio įžiebta Lietuvoje vykstanti diskusija. „Ar lietuviai yra pasirengę nusipurtyti istorinę kančią ir priimti hedonistiškesnį požiūrį į sostinės viešąsias vietas?“ – klausiama publikacijoje, kurioje apžvelgiamos įvairios Lietuvos gyventojų nuomonės apie šį projektą.

Lukiškių aikštėje atidarytas dirbtinis paplūdimys/Pauliaus Peleckio/„ŽMONĖS Foto“ nuotr.
Lukiškių aikštėje atidarytas dirbtinis paplūdimys/Pauliaus Peleckio/„ŽMONĖS Foto“ nuotr.

JAV kelionių portalas Matador, pristatydamas Open Beach, skaitytojams priminė kitas inovatyvias Lietuvos sostinės idėjas. „Vilniaus miestas įrodė, kad su koronaviruso pandemija jam pavyksta tvarkytis labai kūrybingai – pavertė miesto centrą į atvirą lauko kavinę, kad būtų galima užkandžiauti laikantis socialinės distancijos, išnaudojo nutilusį oro uostą kaip autokiną, kad žmonės galėtų saugiai pramogauti“, – rašė Matador korespondentas Eben Diskin. – Dabar Lietuvos sostinė savo didžiausią aikštę pavertė atviru paplūdimiu.”

„Žinia apie dar vieną netradicinį Vilniaus sprendimą, padedantį miestiečiams lengviau išgyventi pandemijos sukeltus ribojimus, keliauja po pasaulį. Tokios žinios stiprina Vilniaus kaip dinamiško, atviro, inovatyvaus miesto įvaizdį, o tai savo ruožu padės pritraukti ne tik užsienio žiniasklaidos, bet ir turistų dėmesį“, – sakė Vilniaus turizmo ir verslo plėtros agentūros „Go Vilnius“ vadovė Inga Romanovskienė.


Primename, jog įkūrus dirbtinį pliažą, kilo diskusija, ar pasirinkta lokacija, Lukiškių aikštė – tinkama tokiam projektui. 

Kultūros paveldo departamentas birželio 26 dieną išplatino pranešimą, kuriame teigiama, jog dirbtinis paplūdimys Lukiškių aikštėje, Vilniuje, nepažeidžia šios vietos vertingųjų savybių, tačiau būtina atsižvelgti į jos reikšmę valstybei. 

„(...) nors dirbtinio paplūdimio įrenginiai nepažeidžia vertingųjų aikštės savybių, tačiau reikėtų atsižvelgti į tai, kad Seimas yra priėmęs nutarimą, jog ši aikštė formuojama kaip pagrindinė reprezentacinė Lietuvos valstybės aikštė su laisvės kovų memorialiniais akcentais, todėl aikštės pritaikymo sprendiniai, įrenginiai turėtų atsižvelgti į šią paskirtį“, – buvo  teigiama KPD pranešime.

Lukiškių aikštėje atidarytas dirbtinis paplūdimys/Pauliaus Peleckio/„ŽMONĖS Foto“ nuotr.
Lukiškių aikštėje atidarytas dirbtinis paplūdimys/Pauliaus Peleckio/„ŽMONĖS Foto“ nuotr.

Departamento nuomone, renginiai šioje reprezentacinėje aikštėje turėtų būti suderinti su valstybės institucijomis, tai nėra vien Vilniaus miesto savivaldybės nuosavybė. „Lukiškių aikštė – valstybės saugomas, nacionalinio reikšmingumo lygmens kultūros paveldo objektas, turintis jautrią sąsają su okupacinių režimų represijomis ir laisvės kovų istorija. Tai yra istoriškai susiformavusi vientisa, urbanistinė erdvė, turinti valstybinę reprezentacinę, Lietuvos laisvės kovotojų memorialinę ir visuomeninę funkcijas, į kurias būtina atsižvelgti priimant aikštės tvarkymo ir pritaikymo sprendimus“, – tvirtino KPD.

Buvo primenama, kad aikštėje įrengta atminimo lenta, įamžinanti 1863–1864 metų sukilimo dalyvių mirties vietą, akmuo Lietuvos ginkluotojo pasipriešinimo (nežinomo kario) būsimam paminklui. Vilniaus miesto mero Remigijaus Šimašiaus sprendimu šią savaitę Lukiškių aikštėje įrengus dirbtinį paplūdimį, kilo dalies politikų ir visuomenės pasipiktinimas. Seime skubiai parengtas ir ketvirtadienį pradėtas svarstyti specialus Lukiškių aikštės įstatymo projektas, kad memorialiniai aikštės akcentai „turi apimti ir atspindėti kovas už Lietuvos nepriklausomybę bei žuvusių kovotojų atminimą“. Projekte teigiama, kad „aikštės dabartinė būklė bei tvarkymo būdas neatitinka jos istorinės ir urbanistinės reikšmės bei kelia grėsmę suniekinti Tautos istorinę atmintį“. Vilniaus meras savo ruožtu teigia, kad paplūdimys Lukiškių aikštėje įrengtas suteikiant galimybę džiaugtis iškovota laisve ir „švęsti tai, kad esame laimėtojai savo laisvės kovoje“.