Ar gali šunys būti vegetarai?
Skamba neįprastai, ar ne? Tačiau kitose šalyse ši mada gana greitai plinta – tokia filosofija besivadovaujantys šeimininkai bando kitaip šerti ir savo šunis bei kates.
Keistai kažkada mėsavalgiai žvelgė ir į vegetarus, nors patys šveitė dešras ir dešreles, kuriose mėsos... Na, kaip čia pasakius. Tokio reiškinio kaip šuo-vegetaras, nėra ko vertinti labai kategoriškai, mat gyvūnų šeimininkai vadovaujasi nuostata, kad vegetarystė – tai ne tik maisto racionas, bet ir filosofija, kuri diktuoja gyvenimo būdą.
Jų argumetai paprasti: vienas blogeris pateikia tokį pavyzdį: tarkime, žmogus laiko karvę, kitas – šunį, trečias – katę. Ar prasminga vieną jų aukoti, kad išgyventų kiti du? Turbūt – ne. Tokie veganų samprotavimai galiausiai atveda prie to, kad ir jų augintiniai imami šerti negyvulinės kilmės maistu.
Daugelį jų įkvėpė aktorės Alicijos Silverstone pavyzdys: ji laiko keturis šunis ir jie jau tapo vegetarais. Užsienio veterinarų nuomonė dėl šio reiškinio išsiskiria: vieni jų teigia, kad augalinės kilmės maistas turi privalumų, nes yra lengviau virškinamas – tam organizmui reikia eikvoti mažiau energijos. Kiti laikosi tradicinio požiūrio ir pataria kiekvienu konkrečiu atveju pasitarti su savo veterinarijos gydytoju. Beje, vegetarinis ėdalas šunims – tai specialus subalansuotas mišinys, praturtintas vitaminais ir mineralais, o ne košė ir duona nuo šeimininkų stalo...
Žinomos pasaulyje už gyvūnų teises kovojančios tarptautinės organizacijos „PETA“ puslapyje galima rasti informacijos, kad ekonominės klasės pašarai šunims ir katėms, parduodami ne specializuotose parduotuvėse, o prekybos centruose (kalbama apie JAV), kartais gali būti pavojingi augintiniams. Mat į tokį ėdalą dažnai patenka mėsa, kuri uždrausta vartoti žmonėms – sergančių ar kritusių nuo infekcijų gyvūnų, be to, daugumoje maisto produktų, skirtų šunims ir katėms, yra hormonų, pesticidų ir antibiotikų liekanų. Kiti priedai gali būti toksiški ir nepastebimi. Nors ėdesio gamintojai yra reguliariai tikrinami, nėra garantijos, kad į rinką prasprūs iš užterštos mėsos pagaminti produktai.
O ką šiuo klausimu mano mūsų veterinarai? Pas mus sąvoka „šuo vegetaras“ dar tikrai nėra įprasta ausiai...
„Vaidos klinikos“ vadovės, veterinarijos gydytojos, Vaidos Valašimaitės nuomonė vienareikšmiška: „Negyvulinės kilmės maisto šunims yra ir Lietuvoje, tačiau šuo iš prigimties yra mėsėdis ir veganiškai maitinti jo nerekomenduojama, nebet gyvūnas serga tam tikromis ligomis, kada kitaip neįmanoma“.