Ar geriate per daug kavos? 5 atpažinimo ženklai

Pavargusi mergina / Vida Press nuotr.
Pavargusi mergina / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
2016-11-25 09:30
AA

Kavos gėrimas – tai malonus ritualas. Geras skonis. Gera draugija. Yra nemažai mokslinių įrodymų, kad kava naudinga sveikatai – ji siejama su ilgaamžiškumu, geresne atmintimi, vėžio prevencija, geresne medžiagų apykaita ir t. t. Ir vis tik kavos gali būti per daug – kalbame ne apie konkretų išgertų puodelių skaičių, bet apie savijautą. Nuolatinį kavos padauginimą rodo tam tikri ženklai.

1. Nerimastingumas, neigiamos emocijos

Kava stimuliuoja centrinę nervų sistemą, joje esantis kofeinas gali paskatinti nerimą (nerimastingumą), padidinti kraujospūdį, drebulį, kai kuriems – ir sukelti pyktį ar panašias emocijas.

Jeigu labai mėgstate kavą, kartais keiskite ją į kavą be kofeino. O jei turite problemų su širdimi, apsvarstykite ir pasitarkite su gydytoju, ar nevertėtų sumažinti kavos kiekį iki puodelio per dieną.

Seivijus Matiejūnas mokė lietuvius ruošti kavą / Teodoro Biliūno nuotr.

2. Amerikietiški kalneliai

Yra mokslinių įrodymų, kad kofeinas gali sumažinti produktyvumą ir sukelti tingulį.

Kava pasižymi stimuliuojančiu poveikiu, todėl ypač patinka neišsimiegojusiems ar pavargusiems žmonėms. Čia ir slypi bėda – ji suteikia energijos, tačiau ta energija gali staigiai pasibaigti. „Kavos efektas“ trunka apie valandą. Ir jei energijos atgauti vėl bandoma geriant kavą, energijos lygis primena amerikietiškus kalnelius.

Yra mokslinių įrodymų, kad kofeinas gali sumažinti produktyvumą ir sukelti tingulį. Tad jei kavą geriate dėl energijos stygiaus, geriau jos gaukite iš sveiko, kokybiško maisto.

3. Sutrikęs miegas

Jei jūsų miegas nekokybiškas, sunku užmigti arba nubundate naktį, dėl to gali būti kaltas ne tik negebėjimas atsipalaiduoti ir stresas, bet ir vėlyvas arba per gausus kavos vartojimas.

Mokslas teigia: kava kenkia tiek miego kokybei, tiek jo kiekybei. Gausesnis jos vartojimas išderina organizmo paros ritmą, gali sukelti vangumą ir nuovargį, bet kartu ir trukdyti užmigti.

Jei į pavakarę labai norisi kavos, pasiskaičiuokite, ar iki miego bus likusios bent septynios valandos.

Seivijus Matiejūnas mokė lietuvius ruošti kavą / Teodoro Biliūno nuotr.

4. Lakstymas į tualetą

Kava yra diuretikas, t. y. ji varo skysčius. To pasekmės – dažnas lakstymas į tualetą. Jei jaučiate, kad nuolat troškina ir dažnai norite šlapintis, galbūt vartojate per daug kavos ir per mažai vandens?

Mitybos specialistai rekomenduoja geriant kavą išgerti ir stiklinę vandens. Tai atstatys skysčių pusiausvyrą.

5. Galvos skausmas

Kadangi kava ir su ja neretai vartojamas cukrus stimuliuoja organizmą, to pasekmė yra silpnesni antinksčiai ir padidėjęs streso lygis organizme. Visa tai skatina įtampą ir galvos skausmą. Pastarąjį skatina ir skysčių trūkumas organizme, kurį sukelia gausus kavos vartojimas.

Tad jei jaučiate, kad išgėrus kavos greitai pradeda skaudėti galvą, sumažinkite jos kiekį iki minimumo.

Seivijus Matiejūnas mokė lietuvius ruošti kavą / Teodoro Biliūno nuotr.

Kiek žmogui galima išgerti kavos – labai individualu. Turite atsižvelgti į savo organizmo reakciją ir pajusti tą ribą. Vieni išgeria keturis puodelius kasdien – ir nieko, o kitiems jau ir po antro atsiranda įvairių negalavimų.