Ar įmanoma atsisakyti nesveiko maisto?
Ir kaip formuojasi mūsų įpročiai? O svarbiausia – ar galima juos pakeisti? Apie tai pasakoja mitybos specialistė, knygų autorė Bee Wilson.
Mes įpratome savo kulinarines aistras vertinti kaip savasties dalį, juk kartais net bičiulius susirandame pagal tai, kas mus vienija, pavyzdžiui, kiniško ar indiniško maisto pomėgis, o jei esame veganai, ieškome tokio pat gyvenimo partnerio. Bet ar iš tikrųjų tam tikro maisto pomėgis – mūsų asmeninis pasirinkimas?
Kukurūzų vaikas
Pažinojau berniuką, kuris valgė vien tik kukurūzų dribsnius: nesvarbu, ar pusryčiai, ar vakarienė – įprastą kitiems maistą jis pakeisdavo lėkšte dribsnių su pienu. Jo tėvai, aišku, dėl to nerimavo. Keistas gastronominis fenomenas – tarsi berniuko charakterio dalis, galbūt netgi užkoduotas jo genuose.
Pica ar silkė?
Iš tikrųjų mūsų maisto pomėgiams daug įtakos turi genai (ypač kalbant apie kartų ir sūrų skonius), vietovė, kurioje gyvename, ir šeima. Jei norite sužinoti, ką mėgsta jūsų kolega, paklauskite, iš kur kilę jo tėvai ir jis pats. Juk italai negali gyventi be pastos ir picos, o norvegai – be sūdytos silkės. Išeiviai iš Šiaurės Afrikos, įsikūrę Prancūzijoje, tebegeria mėtų arbatą.
Ir atvirkščiai – mes nemėgstame kai kurių produktų tik todėl, kad vaikystėje dėl tam tikrų priežasčių jų nevalgėme. Jei tas kukurūzų mėgėjas būtų augęs šalyje, kur kukurūzai neauga, jis būtų priverstas išsirinkti kitą mėgstamą maistą.
Meilė apelsinams
Jei mes itin mėgstame kokius nors produktus, tikėtina, kad juos labai mėgo ir mama, kai mūsų laukėsi. Psichobiologai Julie Mennella ir Gary Beauchamp'as išaiškino, kad jei paskutiniame nėštumo trimestre moterys reguliariai gėrė morkų sultis, jų vaikai nuo pat vaikystės itin mėgs morkas. Tokius pačius rezultatus jie gavo apklausdami moteris, kurios, būdamos nėščios, valgė daug česnakų arba apelsinų – jų vaikai juos mėgo.
Vaikystės skonis
Mes galime visam gyvenimui pamėgti netgi neskanius dalykus, jei su jais susiję geri prisiminimai iš vaikystės.
Kodėl naminis maistas mums pats skaniausias? Todėl, kad nuo vaikystės priprantame prie tam tikrų skonių ir aromatų: ar tai būtų mamos sriuba, ar močiutės blynai. Mes galime visam gyvenimui pamėgti netgi neskanius dalykus, jei su jais susiję geri prisiminimai iš vaikystės.
Būtent tie prisiminimai mums trukdo pakeisti mitybos įpročius. Taip, suprantame, kad sveika kasdien suvalgyti po keletą porcijų vaisių ir daržovių, bet juk taip sunku atsispirti ledams ir bulvių traškučiams... Juk vaikystėje jie teikdavo tiek daug džiaugsmo! O jei atsisakome šokolado, atrodo, kad gyvenime ima trūkti džiaugsmo. Tačiau mažyliai, kuriems tėvai vaikystėje neduodavo šokolado, jau suaugę lengvai be jo apsieina. Jie neįprato prie jos skonio, todėl jo nepasiilgsta.
Esmė slypi įpročiuose
Taigi, pasirodo, mūsų mitybos įpročius lemia genai, tėvai, vaikystės prisiminimai, vietovės, kurioje gimėme, tradicijos, bet ne mes patys? Tačiau įpročiai, metams bėgant, gali kardinaliai pasikeisti. Juk žmogus visavalgis, taigi, gali pamėgti naujus skonius. Juk retas suaugęs žmogus mėgsta pieną, kurį gerdavo vaikystėje – na, bent negeria jo kasdien. O retas vaikystėje mėgome alyvuoges ar žuvį, ir tik vėliau jos ėmė mums patikti.
Nori sulieknėti – persikraustyk!
Kaip pakeisti savo racioną į sveikesnį? Geriausia naujus produktus imti ragauti po truputį, eksperimentuoti su prieskoniais. Be to, naudinga paieškoti naujų receptų – pasaulyje yra tūkstančiai valgių, kurių nesate išbandę. Įrodyta, kad atsisakyti cukraus ir druskos galima visai lengvai – po truputį mažinant jų kiekį maiste – po kelių savaičių įprasite prie naujo patiekalų skonio.
Palaipsniui atsisakykite deserto po pietų ar vakarienės, leiskite sau pasimėgauti saldumynais tam tikromis dienomis, pavyzdžiui, du kartus per savaitę. Ir nesigraužkite, jei sulaužysite sau duotą pažadą. Turėkite kantrybės. Be to, nesveikiems saldumynams galima rasti alternatyvą – pavyzdžiui, saldžius vaisius.
Geriausia pakeisti mitybos įpročius – išvažiuoti gyventi į kitą šalį ar bent ilgiau joje paatostogauti. Pastebėjote, kad atostogaudami svetur mes drąsiai bandome naujus patiekalus? O grįžę pasiilgstame ten valgyto maisto? Taigi, mes galime visiškai pakeisti savo mitybą į sveikesnę – nesvarbu, kokio esame amžiaus.