Ar lengva sukurti akmenų sodą?
Akmenys dvelkia savotišku magnetizmu. Jie ne tik puošia aplinką, bet ir paverčia ją ramybės ir jaukumo oaze. Tačiau sukurti tikrą akmenų sodą nėra taip jau paprasta. Jūsų dėmesiui keletas landšafto dizainerių patarimų.
Kokį akmenį rinktis
Pirmiausia turite žinoti kam – sodo takeliui ar alpinariumui akmenį naudosite, o jei pačiai nedrąsu rinktis, vertėtų pasitarti su specialistu. Pavyzdžiui, automobiliui prie garažo privažiuoti skirtas takas turėtų būti iš atsparaus apkrovai akmens. Sodo takelius patartina dėlioti iš vaikščiojimui patogių akmenų, į kuriuos nesmigtų moteriškų batelių kulniukai. Stambiais akmenimis grįsti takai tvirti, po žiemos beveik neišsikraipo. Smulkius akmenukus verčiau kloti ant betono pagrindo. Vertėtų atsižvelgti ir į mūsų klimato sąlygas – akmuo turi būti atsparus temperatūros pokyčiams, neskilinėti nuo šalčio. Dar vienas dalykas, į ką reikėtų atkreipti dėmesį, – saugumas vaikštant. Jeigu apsisprendėte įsirengti akmeninę terasą ar lauko laiptus, žiūrėkite, kad po lietaus ar žiemą akmuo nepasidarytų slidus, todėl geriausiai rinktis grubesnio paviršiaus riedulius. O štai akmuo poliruotu ar šlifuotu paviršiumi geriausiai tiks vidaus apdailai.
Keletas patarimų
Akmuo – puiki medžiaga ir dėl spalvos pasirinkimo. Kadangi visos spalvos būna tik natūralių, gamtai artimų ir tarpusavy derančių tonų, niekada neprašausite pro šalį pasirinkusi skirtingų spalvų derinius. Gėlininkai tikina, kad šviesaus ar tamsaus akmens fone puikiai išryškėja žali ploteliai ir augalų kompozicijos. Štai kodėl masyvūs akmens luitai ir įvairiaspalviai akmenukai naudojami kuriant kompozicijas alpinariumuose. Nesudėtingą akmens sodą galite įsirengti tiek mažesnėje, tiek didesnėje teritorijoje.
Pagrindinė taisyklė – akmenis suguldyti ar įleisti į žemę taip, kad atrodytų kuo natūraliau. Specialistai pataria neapsiriboti vien dideliais akmenimis, kuriuos sunku įterpti į darnią visumą. Nebijokite derinti ir skaldyto akmens, įvairaus dydžio riedulių, didesnį plotelį galite išpilti ir skalda.
Takeliams, baseinams, sienelėms
Jeigu iš akmens ketinate dėlioti sodo takelius, galite rinktis netaisyklingos formos akmens plokštes, kurių tarpeliuose bėgant metams dailiai ir natūraliai priaugs samanų. Nenorite laukti? Tarp akmens tarpelių gražiai atrodo susodinti šliaužiantys vijokliniai ar žydintys alpinariumų augalai. Akmeniu apmūryta ar apklijuota tvora, atraminė siena bus neatsiejama bendro akmens sodo dalis.
Kaip ir iš įvairaus dydžio akmens luitų sukrauti bei tinkamai apželdinti baseinėliai. Beje, baseinėlio, tvenkinio dugnui ir nestatiems jo kraštams iškloti tinka įvairiaspalviai gludinti akmenukai.
Kaip paruošti plotą takeliams
Jeigu didesnę sodo dalį ar sodo takelius ketinate užpilti skalda ar akmenukais, nepamirškite tinkamai paruošti to ploto, antraip nuolat turėsite kovoti su piktžolėmis. Specialistai pataria nuo tos vietos, ant kurios pilsite akmenis, pirmiausia nukasti apie 30 cm žemių, tada patiesti polietileno plėvelę, pilti apie 20 cm žvyro ir galiausiai likusį plotą užpilti akmenukais. Jeigu jūsų akmeninis takelis ar plotas driekiasi prie gėlyno, pasirūpinkite ir specialiomis apsauginėmis juostomis, kurios neleidžia žolei augti.
Verta žinoti
Pasirinktus akmenis sode guldykite tokia puse, kurioje geriau išryškėtų jų faktūra. Nereikėtų pamiršti ir apšvietimo – juk naktį ryškesnės ar blausesnės šviesos nutviekstas akmuo atrodo visai kitaip nei dieną.
Nors akmuo atrodo ilgaamžė ir tvirta medžiaga, kartais ir ją reikia padengti specialiomis priemonėmis, kad būtų paprasčiau prižiūrėti. Geriausiai valymo, apsaugos nuo vandens ar riebalų dėmių priemones jums parinks specialistai. Jeigu kursite europietiško stiliaus akmenų sodą, jam galite naudoti pavienius riedulius, kurie atrodys kaip skulptūriniai ar peizažo elementai. O japoniško sodo imitacijai prireiks ir didesnių ar smulkesnių akmenėlių plotelių. Norite, kad jūsų kuriamas akmenų sodas natūraliai susilietų su kraštovaizdžiu? Rinkitės vietinius akmenis. Pasak specialistų, atvežtiniai, pavyzdžiui, kaip antai, skalūnas, bus ryškiau matomi, išsiskirs iš visumos, o netinkamai parinkti gali atrodyti nenatūraliai.
Jūsų akmens sodas atrodys vientisesnis ir stilingesnis, jeigu jame atsiras ir keletas dekoratyvių sodo elementų iš akmens. Akmens masės vazonai gėlėms, paunksmėje stūksantis suolelis ar stilistiškai deranti ilgaamžė statulėlė nereikalaus jokios priežiūros. Prie seno namo akmeniniais pamatais tinka skaldytas akmuo, prie medinio – smulkūs akmenukai ar nespalvotos trinkelės ir žvyras.
Kurdama akmenų sodą, nepamirškite saiko – per daug ar netvarkingai suversti akmenys primins sąvartyną, o ne mielą, jaukią poilsio oazę.
Akmenys alpinariume
Pasak specialistų, akmenys alpinariume atlieka ne tik dekoratyvią, bet ir praktišką funkciją. Jie prilaiko supiltas žemes, kaitrią dieną savo šešėliu saugo augalus nuo sausros. Įrengiant alpinariumą, pirmiausia supilamas norimos formos žemių kauburėlis ar plotelis, tada apatinėje dalyje išdėstomi didžiausi akmenys, o aukščiau – mažesni. Viršūnei palikite plokštesnius, mažiausius riedulius.
Atminkite, kad akmenis reikia įstatyti labai tvirtai, o aplink esančias žemes gerai prispausti. Vienus akmenis dėstykite grupelėmis, kitus – pavieniui. Alpinariume geriausiai tinka briaunoti, pailgi rieduliai, o apvalūs gražiau atrodys prie vandens telkinių.
Japoniškas sodas
Nuo neatmenamų laikų akmenų išdėstymo menas buvo laikomas svarbiausiu japoniško sodo dizainerio darbu. Šie sodai kuriami kuo natūraliau imituojant gamtos vaizdus. Tai tarsi mažytės mūsų pasaulio kopijos, kur didelis akmuo vaizduoja kalną, žvyro plotelis – jūrą. Pagrindinės japoniško sodo sąlygos – natūralios spalvos ir erdvė. Akmeniniai takeliai irgi neatsiejamas japoniško sodo elementas. Pasak pačių japonų, akmenys įkūnija teigiamą vyriškąjį pradą jang, o vanduo yra moteriškos jėgos in simbolis. Tiesa, tradiciniuose japoniškuose soduose nėra fontanų, nes vandens šaltinis juose suprantamas kaip natūralios aplinkos dalis. Užtat krioklys – vienas mėgstamiausių elementų. Japoniškame sode ypatingas dėmesys skiriamas ir dekoratyviems elementams: žibintams, tilteliams, pavėsinėms. Tradicinė japoniško sodo detalė – viduryje stovinti apie 20 cm aukščio akmeninė statinės formos taurė su vandeniu, kurioje prieš arbatos ceremoniją tradiciškai buvo plaunamos rankos.