Ar susituokę žmonės tikrai yra sveikesni ir laimingesni?
Manoma, kad susituokę žmonės yra sveikesni ir laimingesni. Kai kurie mokslininkai teigia, kad tai yra tiesa. O kaip yra iš tiesų?
Jei nauda, kurią žmonės gauna iš santuokos, kaupiasi laikui bėgant, tada sveikata turėtų gerėti per visus santuokos metus. Bet taip nėra.
Daugelis iki šiol atliktų atliktų tyrimų rodė, kad santuoka yra visapusiškai naudinga žmogui: ilgina gyvenimo trukmę, gerina širdies veiklą, stiprina psichinę sveikatą, apsaugo nuo daugelio ligų, kitaip tariant, teigiamai veikia tiek fizinę, tiek psichinę sveikatą. Sociologijos profesorius Matthijsas Kalmijnas 16 metų darė tyrimą, kurio metu buvo apklausti daugiau nei 11 tūkst. žmonių. Jų buvo klausta, kaip jų sveikatai ir gerovei turėjo įtakos santuoka. Tyrimo rezultatai gerokai skiriasi nuo to, ką manėme iki šiol.
Žmonėms, kurie buvo apklausti, buvo užduoti 3 klausimai, susiję su bendra jų sveikata: kaip jie vertina savo sveikatą, ar jie patenkinti savo sveikata ir kiek sveikatos problemos trukdo kasdieniame gyvenime. Taip pat buvo paklausta 3 klausimų apie ligas: kiek jie kentėjo nuo ligos (-ų) per pastaruosius metus, kiek kartų lankosi pas gydytojus ir kiek jie yra priklausomi nuo vaistų.
Jei susituokę žmonės būtų sveikesni, tai žmonių, kurie gyvena santuokoje, sveikata būtų geresnė nei tų, kurie yra vieniši, ir tai visuomenėje akivaizdžiai atsispindėtų. Jei nauda, kurią žmonės tariamai gauna iš santuokos (pavyzdžiui, meilę, paramą, rūpestį iš sutuoktinio, kuris taip pat rūpinasi, kad valgytumėte sveiką maistą, nepiktnaudžiautumėte nesveikais užkandžiais, nerūkytumėte ir per daug nevartotumėte alkoholio), kaupiasi laikui bėgant, tada sveikata turėtų gerėti per visus santuokos metus. Tačiau taip nenutinka.
TAIP PAT SKAITYKITE: Ko nebeturėtų būti jūsų vestuvėse
Susituokę netampame sveikesni
Iš tikrųjų žmonės, kurie susituokė, yra netgi šiek tiek mažiau sveikesni nei tie, kurie gyvena vieniši. Santuokos metu žmonių sveikata prastėja, nors tai gali būti visiškai nesusiję su santuoka. Kalbant apie ligas, santuoka neturi išvis jokios įtakos. Žmonės, kurie susituokė, netapo sveikesni ar pastebimai pradėjo mažiau sirgti. Ligų lygis, pagal apklausas, per santuokos metus nesikeitė. Nepaisant naudos, kurią gauna vedę žmonės (o vieniši jos nepatiria), vedusieji neserga mažiau ar jaučiasi pastebimai geriau.
Teiginys, kad susituokę žmonės yra sveikesni ir laimingesni, paneigtas seniai. Tyrimai parodė, kad laimė (ar kitų rūšių gerovė, pasitenkinimas gyvenimu) susituokus nepadidėja. Geriausiu atveju, sutuoktiniai yra tik šiek tiek labiau patenkinti savo gyvenimu palyginti su tuo laiku, kai jie buvo vieniši.
Žmonės taip pat buvo apklausti, kaip jie įveikia depresiją bei ar susituokus jos požymiai tapo silpnesni. Buvo klausta, kaip dažnai jaučiami negatyvūs jausmai (nerimas, neviltis, depresija ir kt.). Pagal surinktus duomenis, susituokę žmonės šiek tiek mažiau prislėgti jaučiasi santuokos pradžioje, bet vėliau pasitenkinimas gyvenimu ir bendra sveikata prastėja.
Tyrimas parodė, kad gyvenimas susituokus ir būnant vienišam, iš esmės, nėra labai skirtingas. Apskritai bet kokiu atveju sveikata dažniausiai silpnėja žmogui senstant. Santuoka ligų eigai neturi įtakos. Nors pasitenkinimas gyvenimu yra šiek tiek didesnis ir truputį sumažina depresijos požymius, tačiau taip yra tik iš pradžioje santuokos. Metams bėgant sveikatos ir pasitenkinimo gyvenimu mažėja, depresijos požymių daugėja. Net jei susituokę žmonės yra laimingi ir sveiki, nereiškia, kad būdami vieniši jie tokie nebūtų.
Didelė skyrybų tikimybė
Profesorius Matthijsas Kalmijnas atkreipė dėmesį ir į tas šeimas, kurios skiriasi. Šiuolaikinėje visuomenėje skiriasi beveik kas antra susituokusi pora. Vadinasi, besituokdami, rizikuojate, kad gali ateiti metas, kad nuspręsite skirtis (kas neįvyksta, jie esate vienišas). O tai, be abejo, turi įtakos žmogaus savijautai, psichinei sveikatai. Žmonės, kurie išsiskyrė, buvo labiau prislėgti ir mažiau patenkinti savo sveikata. Neigiami skyrybų padariniai – besiskiriančiųjų žmonių depresijos lygis 2,5 kartų didesnis negu tų, kurie tuokiasi. Taigi nors daugelis vienišių mano, kad radę antrą pusę bus laimingesni, tačiau kone pusė santuokų išyra, ir galų gale žmonės jaučiasi kur kas mažiau laimingi, sveikesni ir stipresni nei tada, kai buvo vieniši.
Galima daryti prielaidą, kad jei santuoka nėra laiminga, joje patiriate daug kančios, skausmo, ji gali nesuteikti nei laimės, nei sveikatos. Neretai vienišiems žmonėms sekasi netgi geriau nei susituokusiems. Galbūt tai viena iš priežasčių, dėl kurių pasaulyje labai daug vienišių ir besiskiriančiųjų?
TAIP PAT SKAITYKITE: Kodėl nesiseka rasti antrosios pusės?