Ar vyresni vaikai turi auginti jaunesniuosius?

Juokas / „Fotolia“ nuotr.
Juokas / „Fotolia“ nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
A
A

Kai šeimoje auga ne vienas vaikas, natūralu trokšti darnaus bendravimo ir artimo ryšio tarp jų. Tačiau tėvai neturėtų tikėtis, kad vyresnėlis taps dešiniąja ranka, padės prižiūrėti ir auklėti mažuosius.

Sakoma, kad vieną vaiką auginti sunkiau nei tris ar keturis, nes gausiose šeimose didelę dalį mažesnių atžalų priežiūros galime perleisti jau ūgtelėjusiems. Tačiau, anot specialistų, vaikai tikrai neturėtų auginti vaikų, tik šiek tiek pagelbėti pagal jų pačių norą ir galimybių ribas. Taip pat labai svarbu atsižvelgti į vaikų tarpusavio santykius.

Pagalbos rankytė

Vaikų ryšį norime kurti nuo pat pirmojo jų susitikimo – vyresnėliui pristatome mažylį, leidžiame palaikyti, paglostyti, paaiškiname, kad jis dar labai mažutis ir visi kartu turėsime juo rūpintis, saugoti. Paprastai dvejų trejų vaikutis dar ne visai geba suprasti ir atjausti už save mažesnį, todėl to reikia mokyti kantriai ir ilgai, jokiais būdais neslepiant kūdikio, perdėtai nesaugant ir neatstumiant vyresniojo.

Išmintinga daugelį kūdikėlio priežiūros ritualų atlikti drauge su jo vyresniu broliu ar sese – pervystyti, maudyti, perrengti, apklostyti ir t. t. Parodykite, kad pasitikite savo vaiku – paprašykite jo įdėti iš kūdikio burnytės iškritusį čiulptuką, pasupti vežimėlį ar lovytę, jei šis neramiai miega ir pan. Tokios lengvai įveikiamos užduotys didina vaiko pasitikėjimą savimi ir kartu augina suvokimą, kad jis drauge su mama ir tėčiu atsakingas už naujojo šeimos nario gerovę.

Lengvai įveikiamos užduotys didina vaiko pasitikėjimą savimi ir kartu augina suvokimą, kad jis drauge su mama ir tėčiu atsakingas už naujojo šeimos nario gerovę.

Už kiekvieną, net ir ne iki galo tinkamai įvykdytą prašymą padėkokite, pabrėžkite, koks jis šaunus vyresnis brolis ar sesė. Tačiau, jei vaikas nenusiteikęs minimaliai pagelbėti tėvams prižiūrint kūdikį – neverskite, antraip rizikuojate supriešinti vaikus. Galite švelniai paraginti, sakydami, kad mamai ar tėčiui reikalinga jo pagalba, patikinti, kad brolis / sesė jį myli ir nori daugiau laiko praleisti kartu. Jei kūdikio priežiūra jam susižavėjimo vis tiek nekelia, patikėkite jam kitas „užduotis“ – pagaminti barškutį, prajuokinti ar išmokyti mažylį daryti kokią linksmą grimasą. Patikėkite, vyresnėlis labai didžiuosis, jei ko nors išmokys savo mažesnį brolį / sesę.

Kūdikio ar mažesnio brolio / sesės priežiūra neturėtų riboti vyresnėlio dienos rutinos (ypač valgio ir miego režimo), atimti iš jo žaidimams skirto laiko.

Atsakingas vaikas

Daugelyje šalių galioja įstatymai, kurie draudžia vaiką iki 12 ar net 14 metų palikti be suaugusiųjų priežiūros. Tai reiškia, kad vaikui, jaunesniam nei 12 metų, tikrai nereikėtų palikti ir mažesnio. Tėvai gali pakliūti į didžiulę bėdą, jei vaikų teisių apsaugos specialistai užtiktų du vaikus vienus namuose be suaugusiojo priežiūros.

Tai jokiu būdu nereiškia, kad vaikai iki tokio amžiaus negali prisidėti prižiūrint mažesnį brolį ar sesę. Tiesiog jie negali to daryti vieni. Neatsargu net trumpam išbėgti iki kaimynės ar parduotuvės, pritrūkus cukraus, ypač jei mažylis dar naujagimis ar tik pradėjo ropoti, stotis, vaikščioti, domėtis namuose esančiais prietaisais. Kartais, net mamai vaikutį stebint visą parą įvyksta nelaimių, tad palikti mažutį vyresnio, tačiau dar nesuaugusio žmogaus priežiūrai būtų neatsakinga.

Kai vaikas jau pakankamai užaugęs būti vienas, jis gali šiek tiek prižiūrėti ir jaunesnį, kai labai reikia – pažaisti, pavartyti kartu knygutę, pažiūrėti filmuką ar pavalgyti. Pradėkite nuo paprastų ir trumpų išėjimų – paprašykite prižiūrėti mažylį, kol nueisite iki mašinos kažką pasiimti, išnešite šiukšles. Jei nei vienas vaikų nepajuto diskomforto, kitą kartą galite nubėgti iki parduotuvės, tačiau ne apsipirkti savaitei, o jei pritrūko kokio nors produkto. Kuo labiau abu vaikai apsipranta, tuo laikas gali ilgėti.

Jei įsitikinote, kad abu vaikai vieni jaučiasi gerai ir saugiai, galite pabandyti juos palikti vienus kitoje aplinkoje – svečiuose, žaidimų aikštelėje, vėliau vyresnėlis gali mažąjį pasiimti ir iš darželio. Tačiau būtina įsitikinti ne tik tai, kad mažą vaiką trumpam galite patikėti vyresnėlio priežiūrai, nes jis pakankamai atsakingas, bet ir tai, ar mažasis noriai lieka ir klauso vyresniojo. Tai ypač svarbu, kad nesusižeistų namuose, žaidimų aikštelėje, tvarkingai pereitų gatvę įsikibęs broliui į ranką ir nepridarytų žalos namams.

Svarbiausia – saugumas

Palikdami vaikus vienus, pasirūpinkite, kad jiems nekiltų jokių problemų, o jų iškilus vyresnis žinotų, kaip elgtis. Paaiškinkite, kada jis turėtų skambinti jums, o kada 112. Jei dvejojate, ar bet kada galėsite atsiliepti, palikite ir antro, trečio artimo žmogaus kontaktą, kuriam vaikas galėtų kreiptis kažkam atsitikus. Pasirūpinkite, kad reikiami numeriai atsirastų ekrane vieno mygtuko paspaudimu, nes kritinės situacijos metu vaikas gali pasimesti.

Pasikalbėkite su abiem vaikais, primindami, ko iš jų tikitės. Kelis kartus mažajam pakartokite, kad klausytų vyresniojo, kad duotų ranką einant per gatvę ir pan. Vyresnį patikinkite, kad jei mažasis neklauso, tai nereiškia, kad jis nepateisina lūkesčių ar jam nesiseka žiūrėti vaikų.

Pažinodami savo vaikus nuspręskite, galbūt be jūsų jiems tikrai nevalia kelti kojos iš namų, ir paprašykite laiką leisti namuose.

Jei gerai sutariate su kaimynais, praneškite, kad vaikai lieka vieni. Bus ramiau, kai žinosite, kad viena ausimi jie klausosi, kas vyksta už sienos.