„Arkos“ galerijoje įvyko Sigito Staniūno parodos pristatymas kartu su gyva tapybos ir muzikos simbioze

Sigito Staniūno parodos akimirkos / Organizatorių nuotr.
Sigito Staniūno parodos akimirkos / Organizatorių nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
A
A

Sigitas Staniūnas – vienas garsiausių šiuolaikinių Lietuvos tapytojų ir tarpdisciplininio meno atstovų, savo kūryboje jungiantis dailę, muziką, fotografiją, šokį, videoinstaliacijas. Jo tapyba plačiai pripažinta Lietuvoje ir užsienio šalyse, ji gali būti prieštaringai vertinama, tačiau nepalieka žiūrovo abejingo – keri, vilioja, įtraukia į paslaptingą vizijų ir savitos estetikos pasaulį. Menininkas yra apdovanotas ypač garbingais Nyderlandų Karalienės Beatrix Oranje Nassau ordinu ir Lietuvos Prezidentės ordinu už meninę veiklą ir Lietuvos vardo garsinimą. Sigitas Staniūnas taip pat yra Lietuvos dailės sąjungos narys.

„Jis yra iš tokių menininkų rato, kurį prisikviesti į galeriją „Arka“ nebuvo taip ir lengva. Dauguma menininkų patys kontaktuoja su galerijomis ir nori padaryti parodas, tačiau su Sigitu mus suvedė atsitiktinumas. Sigitui labai patiko galerijos istorinė erdvė, kadangi jo tapyba yra susijusi su įvairiomis nestandartinėmis istorinėmis erdvėmis. Jis labai dažnai kuria parodas senoviniuose dvaruose, apleistuose senuose namuose, patalpose, kurios turi istoriją, turi vidinę aurą, gylį, paslaptį. Galbūt jis, kaip menininkas tokiose vietose pasikrauna vidinės energijos, taip pat kažkokių nematomų dalykų, jam kyla idėjos, kyla mintys ir iš ten jis semiasi savo paveikslų idėjų. Visgi, kai pasižiūri į jo paveikslus juk jie neasocijuojąs su niekui.“, – sako dailininkė, „Arka“ galerijos direktorė Dovilė Tomkutė.

Sigito Staniūno parodos akimirkos
Sigito Staniūno parodos akimirkos / Organizatorių nuotr.

Lietuvos dailės sąjungos galerija „Arka“ nuo 2017 m. spalio 5 iki spalio 28 pristato Sigito Staniūno „Paslapčių jūros sonetai“ parodą ir gyvą tapybos ir muzikos simbiozę. Jos metu vyks tapymas gyvai ir muzikinės improvizacijos, kurias kurs dailininkas Sigitas Staniūnas ir kompozitorius Paulius Kilbauskas.

Kūrybiniai pratęsimai vyks:

Spalio 6 d., penktadienį, nuo 18 iki 20 val.

Spalio 13 d., penktadienį, nuo 18 iki 20 val.

„Sigitas praleidžia daug laiko Taivane, Pietuose, Brazilijoje. Iš tų kraštų mes matome kažkokius personažus, šokančios figūros, bet kai kas jo paveiksluose priklauso tik jam vienam, labai „Staniūniška“. Pamatę tik dalį jo paveikslo, ypatingai sukurto prieš gerą dešimtmetį, mes suprantame, kad tai jo, Staniūno, fantazijų pasaulis, ne tik tapyba. Ir kartais, aš čia sakau kaip menininkė, kuo mažiau menininkas savo paveiksle nutapo, sukuria minimalizmą, tuo daugiau kartais pasako tuo kūriniu. Mus Sigitas įtraukė tuo, jog įėjus į jo paveikslų apsuptį tu pajunti tokį magnetizmą, kuris tave įtraukia ir tu pasijunti tarsi 3D projekcijoje, tu junti garsus, uodi smilkalų kvapą, pasijunti tokio keisto sapnų pasaulio dalimi. Tu tarsi pradedi viską matyti čia ir dabar, bet kartu atsiveria ir kažkas pradeda jungtis su tavo pasąmone ir manau, kad daugelis atėjęs čia, į šią parodą yra intriguoti ateiti dar kartą, norisi grįžti į tą sapną, pamatyti naujas detales.“, – savo pastebėjimai dalijasi D. Tomkutė.

Sigito Staniūno parodos akimirkos
Sigito Staniūno parodos akimirkos / Organizatorių nuotr.

Menininkas taip pat garsėja savo unikaliais „performansais“, kurie dažnai rengiami šalia eksponuojamų paveikslų, papildydami juos realiais tolimų kraštų kvapais ir garsais. Staniūno „performansuose“ galima išvysti gyvą menų simbiozę, besiskleidžiančią egzotiškoje, įvairius jutimus ir patirtis provokuojančioje, dailininko gyvai kuriamoje atmosferoje. Eilę kūrybinių simbiozės vakarų Staniūnas yra sukūręs su muzikos virtuozais Stingu, Dominicu Milleriu, Enveru Izmaylovu, Pauliumi Kilbausku, grupėmis „Megapolis“, „Akvarium“, Sofija Rei, Viaceslavu Butusovu, Argishty ir kt. Intriguoja kūrybos metu išgaunamos improvizacijos su pačiu tapybos tradiciniu įvaizdžiu, kai jis naujai atsiskleidžia netikėtuose kontekstuose.

„Ši paroda mūsų galerijai yra įvykis, manau tai yra įvykis ir Vilniaus dailės parodų paletėje. Tai yra labai didelės apimties paroda, kuriai skyrėme visą galerijos pirmąjį aukštą, beveik 400 kvadratinių metrų ir tai yra labai išsamiai menininką pristatanti parodą. Šia paroda norėjome pristatyti šį menininką Lietuvos visuomenei, supažindinti su didžiąja dalimi jo kūrybos, praturtinti savo parodų paletę ir, sakysiu banaliai, praturtinti Vilniaus kūrybinį gyvenimą ir šiek tiek jį sukrėsti, ypač tuo, jog menininkas tapo ir tapys dar ne vieną vakarą gyvai, lydimas muzikos, lydimas jo aplinkos. Tam mes užtamsinome langus, sukūrėme prieblandą, kad būtų geriau jaučiama atmosfera, dažų kvapas, paveikslai ir gyva menininko kūryba.“, - pasakoja „Arka“ galerijos direktorė, Dovilė Tomkutė.