Asmenukę pasidariusi juodoji makaka išprovokavo ginčą dėl autorių teisių
Tarptautinė organizacija „Vikimedijos fondas“ ketvirtadienį pareiškė, kad nepašalins iš savo tinklalapio beždžionės asmenukės, nors britų fotografas, kurio fotoaparatu buvo padaryta ta nuotrauka, tvirtina, kad buvo pažeistos jo autoriaus teisės.
Davidas Slateris teigia, kad jis yra nuotraukos su dantis iššiepusia juodąja makaka savininkas.
Ši nuotrauka plačiai paplito, kai 2011 metais britas ją įkėlė į internetą, todėl dabar jis grasina paduoti į teismą „Vikimediją“ dėl negauto užmokesčio, kuris, Davido Slaterio teigimu, siekia 30 tūkst. JAV dolerių.
Todėl, kad beždžionė paspaudė mygtuką ir padarė nuotrauką, jie tvirtina, jog beždžionei priklauso autoriaus teisės, – piktinasi fotografas.
Tačiau pelno nesiekiantis fondas, kuris, be kitų interneto šaltinių, prižiūri „Vikipediją“, atsisako pašalinti nuotrauką iš savo nemokamų nuotraukų banko.
„Pagal JAV įstatymus autoriaus teisės negali priklausyti ne žmogui“, – naujienų agentūrai AFP sakė „Vikimedijos“ atstovė spaudai Katherine Maher.
„Jos nepriklauso beždžionei, tačiau nepriklauso ir fotografui“, – pridūrė ji.
Davidui Slateriui kartu su grupe olandų mokslininkų lankantis mažoje Indonezijos salų grupėje, smalsūs primatai ėmė raustis po jo daiktus. Tuomet, pasak brito, vienas jų pačiupo fotoaparatą ir ėmė spaudyti jo užraktą, padarydamas puikią savo asmenukę.
Davidas Slateris tvirtina, kad „Vikimedijos“ argumentai yra grynai techniniai, o autoriaus teisės, pasak jo, „apima gerokai daugiau, nei tik tai, kas paspaudė fotoaparato mygtuką“.
„Man priklauso ta nuotrauka, tačiau todėl, kad beždžionė paspaudė mygtuką ir padarė nuotrauką, jie tvirtina, jog beždžionei priklauso autoriaus teisės“, – piktinosi fotografas.
Ginčas į dienos šviesą iškilo trečiadienį, kai „Vikimedija“ paskelbė savo ataskaitą, iš kurios matyti, kad fondas per dvejus pastaruosius metus nepatenkino nė vieno iš 304 prašymų pašalinti ar pakeisti savo interneto platformų turinį.