Aštuoni argumentai, kodėl verta pamatyti britų „alt-J“ koncertą
Jau rytoj Vilniuje nutiks istorinis muzikos įvykis. Pirmą kartą čia pasirodymą surengs „Mercury“ prizo laimėtojai, alternatyvios popmuzikos žvaigždės – britai „alt-J“. Dar vakar jie pasirodė Prahoje, šiandien jų maršrute – Varšuva, o antradienio vakarą jie atiduos save Lietuvos publikai. Šis koncertas – dar vienas didelis muzikos agentūros „8 Days A Week” pasiekimas. Dauguma vietos muzikos mylėtojų iškart nusipirko bilietus į šį unikalų susitikimą. Bet jei dar liko abejojančių, štai kodėl būtų nuodėmė praleisti šį koncertą.
1. Aukščiausi įvertinimai
„alt-J“ karjera iškart prasidėjo nuo triumfo. 2012 m. jie dar buvo niekam nežinomi dailės studentai, kai debiutinis albumas „An Awesome Wave“ buvo apdovanotas prestižiniu britų muzikos apdovanojimu „Mercury“. Antras albumas „This Is All Yours“ buvo nominuotas „Grammy“ kaip geriausias alternatyvios muzikos albumas ir pelnė net tris „Brit Awards“ nominacijas. Be to, jis pasiekė pirmą vietą Jungtinės Karalystės populiariausiųjų sąraše ir ketvirtąją – Jungtinėse Amerikos Valstijose. Beje, „alt-J“ yra vienas iš retų pavyzdžių, kai jauna britų grupė sulaukia milžiniško populiarumo JAV. Pernai išleistas „Relaxer“ taip pat įvertintas „Mercury“ apdovanojimuose. Žurnalas „NME“ juos įvardino geriausia britų grupe. O kur dar galybė apdovanojimų už vaizdo klipus, kuriems grupė skiria ypatingą dėmesį.
2. Keista popmuzika
ublikos numylėtinių „alt-J“ gitaristas ir vokalistas Joe Newmanas yra prisipažinęs: „Mes tiesiog nelabai žinom, kaip reikia parašyti popdainą. Todėl mūsų muzika tokia keista.“ Folktronika, mokslinės fantastikos filmų muzika, moksliukų seksualinės fantazijos, gitaros, kompiuterio ir „Playboy“ žurnalo susitikimas – visa tai apie šios grupės kūrybą. Trijulė rašo puikius hitus, tokius puikius, kad net nebepastebi, iš kokių keistų elementų jie sudėlioti. „Jie susikūrė turbūt originaliausią nišą šiuolaikinėje muzikoje“, – konstatavo žurnalas „DIY“.
3. Naujas šedevras
Prieš pusmetį pasirodžiusį albumą „Relaxer“ žurnalai „NME“ ir „Q“ įtraukė į savo metų geriausiųjų sąrašus. Žurnalas „Rolling Stone“ pranašavo, kad „pradėję šio albumo klausytis, ilgai negalėsite nustoti apie jį kalbėti“. O portalas „Under the Radar“ rašė: „Akimirksniu būsite įtraukti šio labai įvairaus rinkinio. Kelis kartus perklausius, dainos tiesiog įsigrauš į ausis.“ Visi pagrindiniai albumo singlai „3WW”, „In Cold Blood”, „Deadcrush” ir „Pleader” tikrai bus įtraukti į grupės programą Vilniuje.
4. Pasaulinis populiarumas
Pernai birželį pristatę trečiąjį albumą „Relaxer“, „alt-J“ išsiruošė į labai intensyvų pasaulinį turą. Pradėję nuo tokių festivalių milžinų kaip „Glastonbury“ ir „Lollapalooza“, jie išvažinėjo Šiaurės Ameriką ir kaip visad sulaukė fanatiško palaikymo Australijoje. Dabar grupė jau grįžo pas savo klausytojus Europoje. Vilnius – paskutinė jų turo stotelė čia, tad koncertas bus įsimintinas ne tik žiūrovams, bet ir patiems muzikantams. Paskui jie skubės į tolimąją Indiją, o tada pradės ruoštis naujiems festivaliams, tarp kurių – „Coachella“ ir„Bonnaroo“.
5. Šviesų šou
Tarp gausybės garbingų įvertinimų grupė „alt-J“ neseniai įsirašė ir tokį, kuriuo pasigirti gali nedaugelis muzikos atlikėjų. Industrijos profesionalų apdovanojimuose buvo įvertintas jų naujasis psichodelinis šviesų spektaklis, sukurtas būtent šioms gastrolėms. Šios išradingos grupės muzika – išties futuristinė. Ne mažiau futuristinis yra ir jų scenos dizainas bei apšvietimas, jau išbandytas didžiojoje Londono „O2” arenoje, prestižinėje Niujorko „Madison Square Garden“ ir galybėje kitų pasaulio salių. „Absoliučiai meistriškas koncertas“, – žavėjosi portalas „DIY“. Tad koncertas Vilniuje bus tikras desertas – ir akims, ir ausims.
6. Paslėptos potekstės
Nors iš pažiūros „alt-J“ vyrukai atrodo tylūs ir ramūs moksliukai, savo muzikoje jie tikri išdykėliai. Ne vienoje dainoje galima rasti netikėtų seksualinių pasiūlymų ar pageidavimų – dėl to kai kurias dainas jie net gėdijasi atlikti gyvai. „Nemėgstame grupių, kurių dainos labai tiesmukos. Joe tekstai labai saviti, kaip poezija, turi juos perskaityti kelis kartus, kad pagautum prasmę“, – sako „alt-J“. Be to, jie yra ir dideli literatūros, kino ir kompiuterinių žaidimų mėgėjai, tad jų tekstuose paslėpta daug užuominų, kurias įdomu iššifruoti.
7. Apšildanti atlikėja
„alt-J“ atvyksta ne vieni – jų koncertui įžangą sukurs perspektyvi britų atlikėja Marika Hackman. „alt-J“ nariai, būdami aistringi melomanai, puikiai žino, kas diktuos ateities muzikos madas. Marika kaip tik tokia. Su PJ Harvey, Liz Phair ir Laura Marling lyginamą dainų kūrėją pastebėjo muzikos prodiuseris Charlie Andrew, kadaise atradęs dar niekam nežinomus dailės studentus „alt-J“. Jis prisidėjo prie visų trijų jų albumų sėkmės. Legendinės „Sub Pop“ leidyklos pristatytą antrąjį Marikos albumą „I‘m Not Your Man“ tinklalapis „The Line of Best Fit“ paskelbė vienu geriausiu metų albumu, o dainą „Boyfriend“ portalas „Pitchfork“ pakrikštijo viena aštriausių 2017-aisiais. Jums patiks, jei patinka keistos merginos su gitaromis. Kada nors galėsite pasigirti, kad matėte Mariką dar prieš jai tampant žvaigžde.
8. Išskirtinė publika
Net ir būdami viena populiariausių grupių pasaulyje, „alt-J“ išsaugojo savo anonimiškumą. Net savo gimtajame mieste jie gali vaikščioti visiškai ramiai. Tuo trijulė labai džiaugiasi, nes jiems svarbiausia – muzika ir kūryba. „Mes turime privilegiją būti neįprasti ir daryti naujus dalykus. Mūsų gerbėjai tai labai vertina“, – teigia grupės nariai. Jų fanų minia – tvirta ir atsidavusi, didelė jų dalis gyvena ir Lietuvoje. Tad antradienio vakarą Vilniuje neabejotinai susirinks tikrai išskirtinė publika. Bus geriausias ir didžiausias koncertas mieste. O juk būtent ji ir yra tas slaptasis komandos narys, užtikrinantis kiekvieno koncerto sėkmę.