Kaip išnaikinti kačių šlapimo kvapą namuose?

Katė / Shutterstock nuotr.
Katė / Shutterstock nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2014-10-17 14:19
AA

Namų šeimininkės ir grynaveisliai valdovai, ilgaplaukės ponios ir trumpaplaukiai ponai... Nepaisant skambių kačių titulų ir epitetų, visas jas vienija... šlapimo kvapas! Iš tiesų tai tokia nemaloni smarvė, kuri, mūsų nelaimei, įsismelkia kone visur: į baldus, sienas, grindis, drabužius, avalynę ir net buities reikmenis. Kaip panaikinti kačių šlapimo tvaiką, kad net be galo jautrios uoslės žmogus nesuuostų, jog namuose gyvena plaukauodegis „parfumeris“?

Kodėl katės taip elgiasi?

Naikinant nemalonų kačių šlapimo tvaiką, ne pro šalį būtų žinoti, kas skatina šiuos dresūrai sunkiai pasiduodančius keturkojus taip elgtis.

  • Greičiausiai jūsų katei nepatinka kraiko dėžutė ir ji sąmoningai nepataiko į ją arba atlieka gamtinius reikalus kambario kampuose. Nemėgti kraiko dėžutės šis gyvūnas gali dėl daugelio priežasčių. Pavyzdžiui, pernelyg mažas jos dydis (dėžutė turi būti dukart didesnė už katę, nes tik tuomet ji galės ramiai užkasti savo šlapimą ir ekskrementus), netinkama jos vieta (namų šeimininkai ypač dažnai vaikšto pro kraiko dėžutę ir katė negali ramiai atlikti gamtinių reikalų), prastai išplautas ilgauodegės „tualetas“ taip pat gali prisidėti prie šio nemalonaus kvapo viešpatavimo namuose. Todėl sukdami galvas, kaip pašalinti katės šlapimo dvoką, daugiau dėmesio skirkite tam, kaip  išvengti situacijos, dėl kurios ir atsiranda šis nemalonus reiškinys.
  • Ne paslaptis, kad katės dažnai „paženklina“ joms nežinomus, svetimo kvapo daiktus. Jei jau puikiai žinote šį savo švelniakailės įprotį, svečių avalynę geriau slėpkite batų dėžėje ar tokioje vietoje, kurios ji nepasiektų, prie kurios negalėtų prieiti. Jei nepatingėsite, tikrai nereikės atsiprašinėti svečių už tokią katės išdaigą ir sukti galvos, ko griebtis jos šlapimo dvokui pašalinti.
Iš lagamino lendanti katė / Shutterstock nuotr.
  • Išprovokuoti neadekvatų katės elgesį, kai tualeto reikalus ji atlieka ne kraiko dėžutėje, gali stresinės situacijos (pvz.: namuose ilgai būna jai nežinomi žmonės, pašaliniai garsai) arba liga. Sergant kokia nors šlapimo sistemos liga, katė demonstratyviai šlapinasi greta kraiko dėžutės – taip ji trokšta atkreipti šeimininkų dėmesį, kad šie pasirūpintų ja.
  • Ši nosiai nemaloni problema gali atsirasti ir dėl to, kad katė šlapinimusi įvairiose vietose tiesiog pažymi savo teritoriją. Įdomus pastebėjimas: patyrę kačių veisėjai, pastebėję šį žymėjimo procesą, su katėmis tokiu atveju linkę bendrauti jų kalba. Parodyti katei, kas čia šeimininkas, galima pakėlus ją už pakarpos „nusikaltimo“ vietoje, palaikius augintinę tokioje padėtyje ir pasistengus nenuleisti nuo jos akių, tiksliau – atkakliai ir ryžtingai žiūrėti į „nusikaltėlę“, kol laimėsite akių kontakto karą. Liūdnas katės skleidžiamas garsas po grėsmingo šnypštimo sufleruos pripažinimą, jog ši jos kova pralaimėta. Kad jūsų kaip šeimininko pozicija būtų dar tvirtesnė, rekomenduojama katės akivaizdoje patrinti jos pažymėtą teritoriją kokiu nors savo daiktu. Pageidaujama, jog jis skleistų jūsų prakaito kvapą. Nors šis metodas vertinamas gana prieštaringai, tačiau jis sulaukia vis daugiau teigiamų kačių mylėtojų atsiliepimų.

Kvapai kvapeliai...

Jeigu jūsų augintinė sveika, aitrus jos šlapimo dvokas bus užuodžiamas tik rujos metu. Mažų kačiukų šlapimas beveik neskleidžia jokio nemalonaus kvapo. O štai suaugusių katinų... Jų atliktas „kvapus“ darbelis nė akimirkai jums neleis pamiršti apie „itin malonų“ savo egzistavimą. Priežastis, kodėl sklinda tokia be proto nemaloni smarvė, slypi kačių šlapimo cheminėje sudėtyje, į kurią įeina hormonai, rūgštys, druskos ir t. t. Kvapo atsparumą lemia šlapimo rūgšties kristalai, kuriuos, deja, nėra taip lengva pašalinti nuo paviršiaus. Vanduo ir paprastos valomosios priemonės nesunkiai įveikia karbamidą (šlapalą) ir šlapimui spalvą suteikiantį urochromą, o štai likę kristalai ir toliau nepriekaištingai atlieka savo „kvapiąją“ misiją.

Iš lagamino lendanti katė / Shutterstock nuotr.

Katinų kastravimas, kačių sterilizavimas – vienintelis atsakymas į klausimą, kaip visam laikui reikėtų atsikratyti šios nemalonios problemos. Tokių kačių šlapimas, net jei toliau šie augintiniai žymės savo teritoriją, nebeskleis tokio nemalonaus kvapo. O ką daryti, kad nesišlapintų į netinkamas vietas? Dažniau tvarkykite kraiko dėžutę, skirkite katei dėmesio, ją glostykite. Gaudama rūpesčio ir meilės, žinodama, kad namuose ji yra šeimininkė, o jūs – ištikima jos tarnaitė, kažin ar labai norės jums keršyti...

Pykstame, nervuojamės ir netgi įtūžtame, kai užuodžiame nuo grindų, drabužių ar baldų sklindantį nosį riečiantį katės šlapimą. Tačiau pačios katės toli gražu nemano, kad jų „aromatas“ – šlykštus. Pasirodo, šis kvapas yra pagrindinė jų komunikacijos priemonė per atstumą – tai kažkas panašaus į laišką ar telefoninį pokalbį.

Kovos su kačių šlapimo dvoku būdai. Už švarų orą namuose!

Geriausia priemonė kačių šlapimo kvapui panaikinti – specialus skystis, į kurio sudėtį įeitų fermentai, ardantys šlapimo rūgšties kristalus. Šiandien mūsų rinkoje apstu produktų, neutralizuojančių gyvūnų šlapimo kvapą. Deja, ne visi jie pateisina mūsų lūkesčius išbandžius praktikoje – kvapas dingsta tik trumpam. Todėl nepagailėkite pinigų kokybiškam koncentratui, kurio buteliuko turėtų pakakti keliems ar net daugiau mėnesių.

Na, o tiems, kuriems arčiau širdies liaudies receptai, taip pat patarsime, kaip panaikinti nemalonų kačių šlapimo kvapą pačių pasigamintomis priemonėmis.

DĖMESIO! Prieš išmėgindami vieną ar kitą priemonę, būtinai patikrinkite jos veikimą ant kokio nežymaus plotelio.

Tad kokie būtų pagrindiniai pagalbininkai?  Ogi acto rūgštis ir geriamoji soda. Iš pradžių katės pažymėtą vietą patrinkite actu, leiskite paviršiui nudžiūti ir ant viso plotelio užberkite sodos. Jei pritrūksite kantrybės ir neišlauksite, kol actas išdžius, tuomet šis neutralizuos sodą ir... liksite nieko nepešę. Kitos veiksmingos kovos priemonės: paprastas skalbiamasis (ūkinis) muilas, kalio permanganatas, glicerinas, indų ploviklis...

Iš lagamino lendanti katė / Shutterstock nuotr.

Štai siūlome jums YPAČ EFEKTYVŲ metodą, tačiau jį galima naudoti tik labai atspariems paviršiams. Ant šlapimo dėmės užberkite geriamosios sodos, paskui sumaišykite 100 ml vandenilio peroksido ir 100 ml vandens, įpilkite 0,5 arbat. š. indų ploviklio. Viską atsargiai suplakite ir supilkite į purškiamąjį buteliuką. Pasigamintu skysčiu apipurškite soda užbarstytą dėmę. Nenustebkite, jei pradės kilti burbuliukai, šnypšti – taip turi būti. Tai visiškai nepavojinga. Praėjus kelioms valandoms, išplaukite dėmę vandeniu.

Jei kvapas sklinda nuo GRINDŲ ir iš KAMBARIO KAMPŲ

Paimkite popierinę servetėlę ir ja braukite šlapimo paviršiumi. Kuo daugiau skysčio servetėlė sugers – tuo geriau. Tada įtrinkite muilu kempinėlę, nugręžkite ir keletą sykių brūkštelėkite ja dėmės paviršių. Pasistenkite smarkiai netrinti!  Sudrėkintą šlapimo dėmę darsyk kruopščiai nusausinkite servetėle. Paskui ant katės pažymėtos vietos užberkite geriamosios sodos arba kalio permanganato ir 2–3 val. palikite viską ramybėje. Prabėgus numatytam laikui, atsargiai pašalinkite drėgmės įsigėrusius kristalus. Jei vis dėlto dar jausite šlapimo tvaiką, tuomet ant dėmės plonu sluoksniu užlašinkite citrinų sulčių arba acto, atskiesto vandeniu. Po 40 min. viską nuplaukite. Būkite atsargūs, nes rūgštys gali sugadinti jūsų grindų dangą, pakisti jos spalva.

Jei kvapas įsigėrė į DRABUŽIUS

Katės „pakvepintą“ apdarą dėkite į vonią taip, kad vandens srovė kristų tiesiai ant šlapimo dėmės, ir palikite porai minučių. Pamurkdykite drabužį muiluotame vandenyje, atsargiai patrinkite jį. Darykite tai ypač atsargiai, švelniai, antraip įtrinsite šlapimą į patį audinį. Paskui pamerkite drabužį stipriai atskiestame acte arba vandenyje su citrinų rūgštimi. Jei audinys švelnus, vietoj rūgšties galite naudoti indų ploviklį (tinkamiausias – citrusų, pušų kvapo). Tokiomis pačiomis priemonėmis valykite nedideles šlapimo dėmes, esančias kiliminėje dangoje, baldų apmušaluose, užuolaidose, staltiesėse ir kt.  Giluminiam kilimų, apmušalų valymui naudokite plaunamąjį dulkių siurblį.

Dėmesio! Kačių savininkų itin mėgstamas naudoti chloras ir chloro turinčios priemonės šiuo atveju netinka, nes kačių šlapimo kvapas ne tik nepranyks, bet taps dar aitresnis – šlapimas dar giliau įsiskverbs į pačią medžiagą. Maža to, chloro kvapas atbaido kates, tad jūsų augintinis šioje situacijoje aplink chloru pavalytą dėmę ims dar daugiau šlapintis, kad savu kvapu įveiktų jam nepatinkantįjį.

Jei katė „pakvėpino“ BATUS

Atsiplėškite gausiai popierinio rankšluosčio, gerai suspauskite ir užlašinkite ant jo citrinų sulčių arba acto. Prigrūskite šio popieriaus atsargiai į prišlapintus batus ir palikite porai valandų balkone. Popierių keiskite keletą kartų. Kad nesijaustų acto kvapas, įberkite truputį geriamosios sodos ir vėl palikite batus porai valandų. Prabėgus nurodytam laikui, išvalykite / nuvalykite avalynę specialiai jų priežiūrai skirtomis priemonėmis.

Jei KAMBARYJE sklando šlapimo kvapas

Vienas elementariausių būdų – kelioms valandoms išdėlioti citrusinių vaisių džiovintas žieveles įvairiose buto vietose (tačiau šis poveikis trumpalaikis – kvapas vėliau vis tiek atsiras), laikyti spintose specialius natūralaus audinio kvapų maišelius, kurių viduje būtų citrinų žievelių, džiovintų melisų, pušų pumpurų.

Jei jūsų katė nežymi teritorijos, o bute vis tiek sklando jos šlapimo kvapas, pakeiskite kraiką į gerokai kokybiškesnį ir dažniau valykite dėžutę. Jei nemaloniai kvepia pati katė, tuomet būtinai ir kuo skubiau parodykite ją veterinarui.

Dar keletas patarimų...

  • Jei jūsų katė „pasidarbavo“ neseniai, galite naudoti tokias priemones kaip degtinė, stipri arbata, preparatai, į kurių sudėtį įeina spiritas, net burnos ertmės skalavimo skystis. Šios priemonės pasižymi antibakterinėmis savybėmis ir pašalina nemalonų kvapą.
  • Kvepalai, dezodorantai, kava, apelsinų, citrinų kvapas tik kuriam laikui pašalina kvapą.
  • Gerai dezinfekuoja ir naikina kačių šlapimo kvapą vandenilio peroksidas. Tačiau atminkite, kad tai – labai stiprus skystis. Tepti vandenilio peroksidu medžiagas ir laku dengtus paviršius nerekomenduojama.
  • Retkarčiais į pagalbą atskuba jodas (10 jodo lašų reikia litrui vandens). Aitraus jodo kvapo katės itin nemėgsta.
  • Dar viena išeitis – jau minėtoji degtinė arba spiritas. Šie ilgauodegiai gyvūnai nepakenčia spirito kvapo, tad vargu ar jie šlapinsis tose vietose, kurias jau pažymėjo.