Atlikėja Jamala negali patikėti: ukrainiečius ištiko tragedija, kaip ir jos prosenelę 1944-aisiais

Karo baisumus Ukrainoje patiria ir 2016-ųjų „Eurovizijos“ nugalėtoja Jamala su šeima / Scanpix nuotr. ir stop kadras
Karo baisumus Ukrainoje patiria ir 2016-ųjų „Eurovizijos“ nugalėtoja Jamala su šeima / Scanpix nuotr. ir stop kadras
Šaltinis: Žmonės
A
A

2016 metais „Eurovizijos“ konkursą laimėjusi ukrainiečių dainininkė Jamala karo baisumus regi savo akimis. Iš 2014-aisiais Rusijos okupuoto Krymo kilusi atlikėja negali nuslėpti skausmo – šiandien ji išgyvena kone tą patį, ką Antrojo pasaulinio karo metais išgyveno jos prosenelė.

Totorių bendruomenei priklausanti Jamala yra kilusi iš 2014 metais Rusijos aneksuoto Krymo. 2016 metų „Eurovizijoje“ Jamala nugalėjo su daina „1944“. Šią parašyti įkvėpė prisiminimai apie jos prosenelę, kuri 1944 metais iš Krymo buvo deportuota su penkiais vaikais, drauge su 240-čia tūkst. kitų totorių.

Šių metų vasario 24-ąją Rusijai užpuolus Ukrainą, Jamala, kaip sako pati, susidūrė kone su tokiu pačiu siaubu, kokį išgyveno jos prosenelė. Socialiniame tinkle „Instagram“ Jamala pasidalijo jautria žinute, kurią ir pradėjo dainos „1944“ pirmosiomis eilutėmis. Jautrus, skaudžią žinutę klausytojams siunčiantis Jamalos kūrinys pasakoja apie Stalino vykdytą Krymo totorių deportaciją.

„Kai į namus įsiveržia nepažįstami žmonės. Jie visus nužudo ir tuomet sako: „Mes nekalti“, – dainos žodžiais įrašą pradėjo Jamala.

„Kai 2014 metais rašiau šias eiles, kurios tapo dainos „1944“ pradžia, negalėjau pagalvoti, kad Antrojo pasaulinio karo įvykiai ir vėl taps realybe, o ne praeitimi. Rusijos vyriausybė ir vėl elgiasi pagal panašų scenarijų. Pirma – galinga propaganda, teroristai, specialiosios operacijos ir panašiai. O tada: „išsivadavimas“, „išgelbėjimas.“

Dainininkė pasakojo, kad būtent šiandieną žadėjo pristatyti naują dainos „ПОТАЙКИ“ („Slaptai“) remiksą. Vis dėlto, gerbėjams tenka rašyti visai kitokią žinutę.

„Šiandien ketinau išleisti dainos „ПОТАЙКИ“ („Slaptai“) remiksą. Bet jūs vėl atimate mano jaunystę lygiai taip pat, kaip kūrybos laisvę ir galimybę skirti savo talentą ten, kur jo išties reikia.

Vakar naktį griaudint bomboms ir baisiems pranešimams, kaip ir mano prosenelė 1944 m., tiesiogine prasme, su vaikais ant rankų susirinkome būtinus daiktus per 15 minučių. Ir aš supratau, kad nieko aš nesusirinkau. Neįmanoma susirinkti savo namų“, – sakė ji. 

Atlikėja dėkojo visiems pasaulio žmonėms už palaikymą ir kreipėsi į Rusijos gyventojus, aiškiai pasakydama, jog karo žiaurumai tęstis negali. Ji prašo garsiai kalbėti apie Rusijos armijos veiksmus Ukrainoje.

„Aš tikiu savo rusakalbe auditorija, žmonėmis, kurie atvažiuodavo į mano koncertus iš visų Rusijos kampelių. Aš žinau, jums nėra lengva, tai didelė rizika. Bet jūs gali įtakoti, paveikti, jūs save nuvetinate.

Mano klausytojai visame pasaulyje! Ačiū jums už palaikymą! Ir jūsų asmeninių telefonų numerius, siūlymus apsigyventi jūsų namuose. Dėkoju jums už tokį palaikymą. Tai neįkainojama. Tikiu, kad kartu mes kur kas stipresni, nei manome. Svarbu kalbėti taip, kokia yra realybė: Rusija užpuolė mus, paprastus Ukrainos žmones“, –  įrašą užbaigė ji.

Socialiniame tinkle „Instagram“ Jamala dar vakar, vos prasidėjus Rusijos kariniams veiksmams, pasidalino vaizdo įrašu, kuriame netvardė ašarų. 

„Sveiki, mieli draugai iš užsienio ir viso pasaulio. Putinas su Rusijos armija šį rytą pradėjo invaziją Ukrainoje. Nežinau, kaip jie taip gali elgtis, bet jie bombarduoja nekaltus, taikius žmones Ukrainoje. Prašau, palaikykite Ukrainą, sustabdykime Rusijos agresiją. Ukraina nenori karo. Mes norime taikos. Mes esame namuose. Nepanikuokime ir būkime stiprūs. Mes nenorime karo. Mes esame su taika“, – sakė ji.

Šiuo įrašu Jamala taip pat kreipėsi į Rusijos gyventojus. Prašydama nelikti abejingais, atlikėja atviravo, kad nežino, kur slėptis nuo šalį siaubiančio karo.

„Aš tiesiog noriu, kad jūs suprastumėte, kas vyksta. Nežinau, ką matote jūs, bet aš jums galiu pasakyti, ką matau pro langą. Matau visiškai taikius žmones, jums labai artimus savo kalba, religija... Noriu, kad jūs žinotumėte, jog jūsų šalies prezidentas ir jūsų armija užpuolė mano šalį. Dėl to labai jūsų prašau netylėti. Tai jau nebeįmanoma. Taip neturi būti. Aš nežinau, kas dedasi politikų galvose, kurie šiandien gali šitaip su mumis elgtis. Aš labai jūsų prašau – netylėkite, eikite į mitingus, sustabdykime tai, nes tai jau nebepakeliama.

Aš nežinau, kur bėgti su dviem mažais vaikais. Aš nežinau. Čia yra mano tėvynė, tad aš liksiu namuose“, – emocijų neslėpdama kalbėjo ukrainiečių dainininkė.