Atlikėja R.Daujotaitė 10 metų buvo priklausoma nuo narkotikų: „nekalta“ pradžia ir naivus pasiteisinimas

Rugilė Daujotaitė / Asmeninio albumo nuotr.
Rugilė Daujotaitė / Asmeninio albumo nuotr.
Šaltinis: Pranešimas spaudai
2023-03-16 16:36
AA

Ligoninėje – nuo narkotikų apsvaigęs 14-metis, kitoje gydymo įstaigoje – 13-metė, kaip įtariama, taip pat mokykloje pavartojusi nelegalių medžiagų, trečioje – vos 12 metų mergaitė, kuri perdozavo. Į ligoninę pateko ir galimai apsvaigęs devynmetis. Sunerimę tėvai viešai dalijasi istorijomis, kaip lengvai vaikai gali įsigyti narkotikų, net ir mokykloje, o pareigūnai įspėja apie sparčiai populiarėjantį naują narkotiką „Smile“, kurį bando net trečiokai.

Ar tikrai narkotikai tampa tokio masto problema? Dėl ko labiausiai išgyvena tėvai ir specialistai? Ir kaip kalbėtis su nepilnamečiais apie narkotines medžiagas?

Tokią temą nagrinėjo laida „Bučiuoju. Rūta“, rašoma pranešime spaudai. Savo patirtimi laidoje dalijosi dešimt metų narkotikus vartojusi atlikėja Rugilė Daujotaitė, kuriai pavyko įveikti sunkią priklausomybę, taip pat – du jauni žmonės, sutikę atvirai pasidalinti savo nelengvomis patirtimis.

Rugilė Daujotaitė / Asmeninio albumo nuotr.

„Pradžia buvo nekalta, dėl įdomumo. Studijavau psichologiją, kambariokai davė marihuanos, teisinau, kad vartoju „žolę“ dėl studijų. Netrukus patekau į judėjimą, kuriame narkotinės medžiagos irgi buvo populiarios“, – pripažino priklausomybę narkotikams įveikusi mergina.

Kriminologas Gintautas Sakalauskas pabrėžė, kad narkotikų vartojimas tarp nepilnamečių tikrai gali nustebinti – kas penktas pripažįsta pabandęs arba naudojantis narkotikus. Per dvidešimt metų ši statistika pasikeitė kelis kartus.

Laidai „Bučiuoju. Rūta“ 20-metė Austėja pasakojo, kad įvairius narkotikus pradėjo vartoti trylikos. Pusantrų metų buvo priklausoma nuo tarp jaunimo populiaraus naujo narkotiko „Smile“. Mergina sakė tiesiai – jos aplinkoje šį kvaišalų kokteilį rūkė ir rūko daugelis.

„Aš manau, kad tai yra faktas, labai retas vaikas, manau, nežinotų, kas yra „smailas“, ar nebūtų pabandęs kažko panašaus“, – pripažino mergina.

Laida „Bučiuoju. Rūta“ / LNK nuotr.

Pastaruoju metu žiniasklaidoje vis pasigirsta pranešimų apie į ligoninę kritinės būklės atvežtus paauglius, kurie parūkė neaiškių medžiagų. Austėja sakė sunkiai suvokiamus dalykus, kad jaunimas į kvaišalų kokteilius primaišo net žiurkių nuodų.

„Yra labai daug atvejų kur žmonės perdozavę to, nes yra labai lengva perdozuoti, ir atrodo, kol tu nejauti to poveikio, tu tiesiog „veipini“ ir tą pojūtį pajauti po 15-20 minučių. Ir tada atrodo, kad mirsi, bet kaip ir į greitąją negali skambint, nes narkotikai, neleistina. Ir taip bandai išgyvent“, – LNK laidai atvirai kalbėjo mergina.

Austėja sakė, kad net mokyklose galima įsigyti narkotikų, o paauglius verčia platinti vadinamieji dileriai.

25-erių Artūras taip pat nuo 13-os metų vartojo įvairius narkotikus. Narkotikų visada turėdavo vyresni draugai ir gauti jų niekada nebuvo problema.

„Kai rūkydavau, tai realiai man užtekdavo vieno dviejų tų vadinamų „kasiakų“, kad pajausčiau poveikį, o su laiku, atsimenu, surūkydavau kokius penkis per vakarą ir tiesiog jokio poveikio neteikdavo. Buvau išsigandęs, kad narkotikus rūkai jau kaip kokią cigaretę“, – sakė vaikinas.

Iš pirmo žvilgsnio nepasakytum, kad du jaunuoliai – Austėja ir Artūras per savo gyvenimą jau spėjo pasiekti dugną. Vos sulaukę paauglystės jiedu įklimpo į narkotikų liūną ir sakė, kad nė neįsivaizduojate, kiek jaunų žmonių, net vaikų, vartoja.

„Tai aš turiu du pažįstamus, kurie vartoja – vienas iš jų yra keturiolikos metų , kuris jau kiekvieną dieną lankosi priėmime ir turi stiprių širdies problemų, ir negali gyvent be vaistų, kitas mažiau vartoja ir pradėjo nuo manęs, aš buvau kaip tas skatintojas“, – „Bučiuoju. Rūta“ laidoje dalijosi mergina.

Austėja įklimpo, kai pradėjo vartoti tarp jaunimo itin populiarų naują narkotiką pavadinimu „Smile“. Tai savotiškas kokteilis, pilamas į elektronines cigaretes. „Tai yra labai, labai populiaru dabar ir tiek trečiokas, tiek penktokas ir suaugęs žmogus lengvai jų gali gauti. Aš asmeniškai gaudavau iš draugo“, – sakė Austėja.

Tokios patirtys gąsdina ne tik išsigandusius tėvus, bet ir specialistus, medikus. Respublikinio priklausomybės ligų centro vaikų ir jaunimo reabilitacijos skyriaus socialinė darbuotoja Emilija Kvieskaitė-Makovejeva laidoje neslėpė, kad „Smile'as“ kelia labai didelį jaudulį, nes narkotinės medžiagos nereguliuojamos, sudėtinga net tiksliai žinoti, ko ten galima rasti. Ir gydytis nuo žalingo vartojimo ateina net trylikamečiai vaikai, jau turintys bent kelių metų vartojimo patirtį.

„Bučiuoju. Rūta“ – ketvirtadieniais, 20 val. per LNK.