Atostogų lagamino vaistinėlė: ką įsidėti?

Tabletės / Shutterstock nuotr.
Tabletės / Shutterstock nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
A
A

Atostogos – metas, kai visus rūpesčius norisi palikti namie. Poilsio savaitė ar dvi reikalinga kiekvienam iš mūsų, siekiant išvengti pervargimo ir jį lydinčių pasekmių sveikatai. Tačiau ir per atostogas, o tiksliau – dar prieš jas, reikėtų pagalvoti, kad ligos puola ir kelionių metu. Tinkamai sukomplektuota vaistinėlė padės jų išvengti ar bent jau sumažinti nemalonius simptomus.

Dažniausiai užklumpančios ligos

Paradoksalu, tačiau atostogos – ne tik malonus poilsis, leidžiantis bent trumpam pabėgti nuo kasdienių darbų. Mūsų organizmui jos sukelia ir nemenką stresą. Pasikeitusi aplinka, klimatas bei mityba daro neišvengiamą įtaką imunitetui, jo gynybinėms funkcijoms. Todėl lengviau prikimba peršalimo virusai ir pasireiškia įvairios alerginės reakcijos. Neįprastas maistas sukelia nelauktus virškinimo sutrikimus: pykinimą, vėmimą ar viduriavimą“, – teigia „BENU vaistinės“ vaistininkė Audronė Levickienė.

Jos teigimu, atostogų metu privalu atidžiau įsiklausyti į savo organizmą, nuosekliau stebėti, kaip jaučiatės. Nevertėtų ranka numoti į sutrikusios sveikatos signalus, ypač tada, jei turite problemų dėl širdies ir kraujagyslių sistemos. Pasirinkus aktyvų poilsį, svarbu realiai įvertinti savo fizinį pasirengimą, nepersitempti ir neužbaigti atostogų su tvarsčiais ar gipsu.

Reikalingi vaistai atostogaujant

„Sergant lėtinėmis ligomis, į atostogų vaistinėlę pirmiausia įsidėkite kasdien geriamus vaistus. Pasirūpinkite, kad jų nepritrūktų visos kelionės metu. Ta pati taisyklė galioja ir vartojant kontraceptines tabletes. Šie vaistai dažniausiai parduodami tik su receptu, todėl gali kilti problemų norint jų įsigyti. Nebent turėsite galiojantį receptą ir keliausite po Europos Sąjungos valstybes. Tačiau geriau viskuo pasirūpinti iš anksto“, – pataria A. Levickienė.

Važiuojant autobusu ar plaukiant laivu pravartu turėti vaistų nuo pykinimo.

Vaistininkės teigimu, vaistus, kuriuos imsite į kelionę, rinkitės ir pagal tai, kokia transporto priemone keliausite. „Važiuojant autobusu ar plaukiant laivu pravartu turėti vaistų nuo pykinimo. Skrendant lėktuvu nuo ausų užgulimo gelbės čiulpiami ledinukai. Tiesa, šiuo atveju turėkite ir galiojančius vaistų, kuriuos pasiėmėte, receptus. Apsaugai pageidaujant, privalote juos parodyti. Taip pat atminkite, jog medikamentus geriau laikyti rankiniame bagaže. Visko nutinka: vėluoja skrydžiai, pasimeta lagaminai ir gali kilti sunkumų, laiku neišgėrus reikiamų vaistų.“

Apibendrinant, į kelionę vaistininkė pataria įsidėti vaistų nuo virškinimo sutrikimų, nuo skausmo ir karščiavimo, nuo staigios alerginės reakcijos, nuo peršalimo, nuo pūslelinės, taip pat priemonių, padėsiančių nudegus ar susižeidus. Maisto papildus, iškeliaujant savaitei ar dviem, galite palikti ir namie.

Sergantieji lėtinėmis ligomis įpratę nuolat vartoti vaistus. Vykstant atostogauti į svečią šalį, reikėtų dar geriau pasiruošti. „Kaip ir namuose, poilsiaudami turite laikytis nustatyto gydymo plano. Visgi svarbu nepamiršti ne vien kasdien geriamų, stabilią sveikatos būklę palaikančių vaistų. Į kelionę pasiimkite ir vaistus nuo staigaus ligos paūmėjimo. Jie ypač reikalingi aukštą kraujospūdį turintiems ar astma sergantiems asmenims.“

Prieš bilietus – skiepai

Nedidelius negalavimus ar smulkius sužeidimus galite gydytis ir patys. Tačiau esama situacijų, kai privalu kreiptis profesionalios pagalbos. „Ūmių susirgimų atveju verčiau apsilankyti pas gydytoją. Nedelskite, jei itin pakilo temperatūra, pajutote širdies veiklos sutrikimus ar vienu metu ėmėte ir karščiuoti, ir viduriuoti. Tai gali būti rimtų ligų simptomai. Nenumokite ranka“, – teigia specialistė.

Žinoma, tam tikrų susirgimų galima išvengti ir pasiskiepijus. Tai ypač aktualu planuojant egzotinę kelionę. „Ruošiantis į egzotinę šalį, skiepais patarčiau rūpintis gerokai iš anksto. Kartais neužtenka vieną kartą pasiskiepyti, procedūrą tenka kartoti kas keletą mėnesių. Todėl, išsirinkę tikslią atostogų kryptį, neskubėkite pirkti bilietų. Pirmiausia kreipkitės į šeimos gydytoją: jis suteiks reikiamos informacijos apie tai, kokie skiepai reikalingi, vykstant į konkrečią šalį“, – apibendrina A. Levickienė.