Atpažinkite pirmuosius diabeto požymius

Diabetas / Shutterstock nuotr.
Diabetas / Shutterstock nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
A
A

Troškina, niežti odą, dažniau einate į tualetą, lėčiau gyja žaizdos?.. Visi šie simptomai gali liudyti, kad sergate cukriniu diabetu.

Cukrinis diabetas – lėtinė liga, kuri atsiranda tada, kai kasa neišskiria pakankamai insulino arba kai organizmas nesugeba jo tinkamai panaudoti. Išskiriamas I tipo diabetas, kai insulino kasa negamina (juo dažniausiai susergama dar vaikystėje ir vaistai vartojami visą gyvenimą). II tipo diabetas vystosi, kai organizmui insulino nepakanka arba jis neefektyviai organizmo panaudojamas. Šio tipo diabetu dažniausiai suserga vyresni nei 40 m. žmonės. Ir nors viena iš jo priežasčių gali būti paveldimumas arba kitos ligos, pasaulio medikai perspėja, kad dėl nesveiko gyvenimo būdo šios ligos atvejų kasmet labai daugėja.

Prognozuojama, kad sergančių diabetu skaičius dar labiau didės, nes žmonės gyvena vis nesveikiau: mažai juda, netinkamai maitinasi, vartoja daug cukraus.

Serga ir nežino

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, 2014 metais pasaulyje diabetu sirgo net 8,5 proc. vyresnių nei 18 metų žmonių, o 2012 metų duomenimis, net 1,5 mln. mirties priežasčių buvo diabetas. Prognozuojama, kad šis skaičius dar labiau didės, nes žmonės gyvena vis nesveikiau: mažai juda, netinkamai maitinasi, vartoja daug cukraus ir kito maisto, kuris organizmui nesuteikia reikalingų medžiagų, turi daug žalingų įpročių.

I tipo diabeto priežastys dažnai būna nežinomos, o II tipo diabetą, kuriuo serga dauguma šią diagnozę turinčių žmonių, neretai išprovokuoja netinkamas gyvenimo būdas, antsvoris ir per mažas judėjimas.

II tipo diabetas visada vystosi pamažu, todėl sergantieji neretai ir patys diagnozę sužino arba atsitiktinai, arba jau tada, kai cukraus kiekis kraujyje normalų viršija net keletą metų.

Galbūt laikas pasitikrinti?

Nors visi toliau išvardyti simptomai gali būti susiję ir su kitomis ligomis, vis dėlto, jei daugiau nei pusę jų nuolat jaučiate, cukraus kiekį kraujyje pasitikrinti vertėtų, kad laiku pradėtumėte gydytis ir išvengtumėte didesnių komplikacijų.

* Troškulys, kurio niekaip negalite patenkinti, ir su tuo susijęs dažnas šlapinimasis.

* Nuovargis.

* Suprastėjusi atmintis ir rega.

* Odos problemos: sausumas, niežtėjimas, prastai gyjančios žaizdos, grybelis.

* Moteris neretai vargina pienligė, kurią sunku išgydyti. Lytinių organų niežtėjimas.

Dažniausios diabeto priežastys:

Moteris geria vandenį
Moteris geria vandenį / Vida Press nuotr.
  • Paveldimumas. Tai nereiškia, kad būtinai šia liga susirgsite. Sveikai gyvendami, turite realią galimybę nesusirgti.
  • Nutukimas. Per didelis kūno svoris susijęs su daugeliu ligų, taip pat ir su diabetu.
  • Kasos ligos. Pankreatitas ir kitos kasos ligos gali išprovokuoti kasos disfunkciją.
  • Virusinės infekcijos. Diabetą gali išprovokuoti raudonukė, vėjaraupiai, gripas ir kitos infekcijos.
  • Netinkamas gyvenimo būdas. Stresas, sėdimas darbas, antsvoris, netinkama mityba ir užterštas oras.

Supermaistas sergant diabetu

Tiek jau sergant diabetu, tiek jo profilaktikai labai svarbus yra visavertis, organizmui naudingų medžiagų suteikiantis maistas.

* Riebiosiose žuvyse yra organizmui būtinų omega-3 riebiųjų rūgščių. Problema tik ta, kad pasaulio vandenynuose randama vis daugiau sunkiųjų metalų, įvairių nuodingų chemikalų, pavyzdžiui, dioksino, gyvsidabrio, kurie aptinkami ir žuvyse. Taip pat reikėtų vengti ir specialiose fermose užaugintų žuvų.

* Sėklos. Saulėgrąžų, sezamų, moliūgų, ispaninių šalavijų ir kitokios sėklos organizmui suteikia labai reikalingo magnio. Vos 100 mg šio svarbaus elemento kasdienė norma II tipo diabeto riziką gali sumažinti net 15 proc. Magnio taip pat turi riešutai, ypač migdolai ir anakardžiai, gausu jo ir tamsiai žaliose daržovėse (pavyzdžiui, špinatuose).

* Avokadai. Šis naudingas produktas yra sveikųjų riebalų šaltinis, kuriame randama apie 20 skirtingų vitaminų ir mineralų, kurie padeda reguliuoti cukraus kiekį kraujyje.

* Špinatai. Be magnio, juose gausu kalio, kuris sumažina diabeto komplikacijų riziką, susijusią su širdies ir kraujagyslių ligomis.

* Cinamonas. Tai ne tik gardus prieskonis, bet ir puiki priemonė sumažinti cukraus kiekį kraujyje.

* Braškės. Šiose nuostabiose uogose yra daug vitamino C ir flavonoidų.

* Imbieras. Tyrimai rodo, kad imbieras gali padėti sumažinti cukraus kiekį kraujyje. Dėkite jo į padažus, marinatus, sriubas, gardinkite arbatą.

Moteris geria vandenį
Moteris geria vandenį / Vida Press nuotr.