Audrė ir Gintaras Kudabos pristatė dokumentinį filmą „Baltijos kelias. 30 metų“
30 metų – tiek laiko praėjo nuo tos dienos, kai nedvejodami ištiesėme vieni kietiems rankas ir susipynę delnais sukūrėme nepertraukimą 650 km grandinę. Šia iškilia proga Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje įvyko Audrės Kudabienės ir Gintaro Kudabos dokumentinio filmo „Baltijos kelias. 30 metų“ premjera.
„Nei tokių kamerų, nei tokių juostelių, kuriomis filmavome Baltijos kelią 1989-aisiais, jau nebėra. Tačiau ir tada, ir dabar, kai pagalvojam apie Lietuvą, išlikęs toks pats poreikis jausti bendrumą vieniems su kitais. Kai grįžtu po filmavimo dienos ir galvoje vis sukasi kalbintų pašnekovų žodžiai, daug mačiusių ir dabar jau daug papasakoti galinčių žmonių mintys, – sako filmo autorė, žurnalistė A. Kudabienė, – pagaunu save, kad atgimsta dalis to jausmo, kuris buvo tada. Skamba peržiūrėtoje juostelėje nufilmuotas atsakymas į klausimą, ar mes, lietuviai, vieningi.“
Filme išgirsime Vasario 16-osios akto atradėjo Liudo Mažylio pasakojimus, kaip jis stebisi savo avantiūrizmu – likus kelioms valandoms iki Baltijos kelio jis susivokė, kad dar nežino, kaip nuvažiuos į Kaunui paskirtą kelio atkarpą.
Romualdo Ozolo dukra Jurga Ozolaitė atvers tuomečius tėvo dienoraščius ir atskleis, ką tėvas rašė apie to meto nuotaikas prieš pat Baltijos kelio įvykius. Sužinosite, koks Valdo Adamkaus atsakymas į klausimą „Ar mes lietuviai vieningi?“ ir kaip jis naudojosi visais savo ryšiais, kad užtikrintų Amerikos paramą sukilusiai Lietuvai.
Gediminas Zdančius pirmą kartą parodys tuo metu darytas išskirtinės kokybės nuotraukas, išgirsite „Sąjūdžio mamos“ Angonitos Rupšytės įspūdžius ir dar vienas filmo pašnekovas, gėles mėtęs pilotas, pasidalins mintimis, užplūdusiomis po sovietinio skraidymo centro paskutinio perspėjimo: „Neklausote komandų, keliame naikintuvus.“
„Mūsų filmo tikslas – papasakoti apie Baltijos kelio stebuklą lūpomis tų žmonių, kurie daug dirbo ir labai rizikavo, kad tai įvyktų“, – kalbėjo A. Kudabienė.
„Šiuo filmu norime priminti kaip iškovojome nepriklausomybę, parodyti žmones, kurie kovojo už laisvę, skatinti pasididžiavimą jais ir mūsų šalimi. Tai svarbus istorinis palikimas mūsų vaikams, kurie tų įvykių patys nematė, bet kuria dabarties ir ateities Lietuvą”, – sake Gintaras Kudaba, filmo sumanytojas ir autorius.
Pasak Gintaro, archyviniuose kadruose prakalbintas tas laikmetis – gausu istorinių vaizdų, detalių, pokalbių su žmonėmis. Filme panaudota medžiaga – unikali, niekur dar nebuvo rodyta.
„Mūsų misija yra praturtinti žmonių gyvenimus emocijomis, todėl pasakojame aktualias, įtraukiančias ir praturtinančias istorijas. Baltijos kelias – neabejotinai vienas reikšmingiausių mūsų tautai įvykių, kuriame dalyvavo ir mūsų žiūrovai. Tai mūsų visų istorija, kuri palietė kiekvieną iš mūsų. Todėl sužinoję, kad Gintaras ir Audrė turi unikalios medžiagos padrąsinome juos sukurti filmą. Didžiuojamės galėdami savo žiūrovams pristatyti unikalų, specialiai šiai progai sukurtą dokumentinį filmą“, – sakė Laura Blaževičiūtė, TV3 generalinė direktorė.
„Tas filmas turi ne tik istorinę, bet ir svarbią man asmeninę reikšmę. Priminė, kaip prieš tris dešimtmečius mudu su mano žmona Audre Kudabiene filmavome tuos įvykius. Dabar kartu padarėme šį filmą. Taip ir esame greta vienas kito – ir darbuose ir namuose – jau daugybę metų“, – asmeniniais prisiminimais pasidalino G. Kudaba.