Augalai, kurie atbaido nemalonius vabzdžius
Atbunda gamta, o su ja ir ne patys maloniausi vabzdžių antpuoliai. Dažnas tada pradeda skųstis, kad jaučiasi it jų magnetas, mat vabalai tik ir taikosi įkasti bei sugadinti nuotaiką.
Ką jau kalbėti apie įvairius kenkėjus, kurie su malonumu gadina jūsų taip puoselėtą derlių. Tačiau juos įveikti galima ir natūraliomis priemonėmis arba bent jau sumažinti atakas pasisodinus tam tikrus augalus namuose ir lauke bei nesivarginti savęs purkšti įvairiais cheminiais purškalais, atbaidančiais uodus bei kitus vabzdžius.
Gėlėse esantys eteriniai aliejai – tai natūralūs repelentai, todėl vabalai jų vengia, tačiau tai nereiškia, kad sode mėgausitės spengiančia tyla.
Pavyzdžiui, kraštovaizdžio specialistė iš Georgios universiteto (JAV) Dr.Bodie Pennisi tikina, kad nėra atlikta pakankamai tyrimų, kurie pagrįstų šimtaprocentę tokių augalų naudą, visgi, ji sako, kad sode ir darže reikėtų vengti stovinčio vandens, kuris ypač patrauklus vabzdžiams ir sutraukia juos akimirksniu, skatina uodų dauginimąsi.
Tačiau šie išvardyti augalai tikrai turės įtakos vabzdžių antpuoliams, todėl išmėginkite – tuo pačiu papuošite ir savo gėlyną.
Bazilikas
Atbaido museles ir uodus. Auginkite bazilikus vazonuose prie namų durų ar erdvėse, kur ilsitės ir pramogaujate. Šios prieskoninės žolelės puikiai tinka salotoms, gardina vištienos, kiaulienos patiekalus, taip pat – sriubas, atskleidžia pomidorų, paprikų, šparagų skonį.
Bazilikus galite panaudoti purškalui nuo uodų: 120 ml verdančio vandens sumaišykite su 100 g šviežių bazilikų ir palikite, kad pritrauktų. Po to gautą vandenį perkoškite ir įpilkite 100 ml degtinės. Laikykite šaldytuve ir reikalui esant naudokite į sveikatą (purkškite atviras kūno vietas), žinoma, saugodami akių, nosies ir burnos zoną.
Levandos
Atbaido muses, museles ir uodus. Tai malonaus kvapo augalas, kuris puikiai tinka namų buityje ir turi daugybę teigiamų, gydančių savybių. Norėdami išvengti nepageidaujamų vabalų, galite ne tik auginti levandas, bet ir jas pamerkti namuose.
Sodinti tinka saulėtose vietose, taip pat – prie namų įėjimo. Nuo uodų apsaugos ir levandų eterinis aliejus, tad jeigu nesate priklausomas nuo sodo, galite pasinaudoti pastaruoju patarimu.
Citrinžolė
Atbaido uodus. Jeigu pastebėjote, dauguma purškalų nuo uodų, vabzdžius atbaidančios žvakės, kurios parduodami parduotuvėse, pasižymi sodriu ir stipriu citrinžolės aromatu. O štai užsiauginti ją nėra taip sunku, be to, panaudosite kvapniąją citrinžolę kaip prieskonį. Ji mėgsta augti saulėtose ir sausose vietose, o kulinarijoje dera su vištiena, kiauliena, tiks salotų padažui ir sriuboms paskaninti.
TAIP PAT SKAITYKITE: Kvapnioji citrinžolė: kaip ją užsiauginti?
Citrininis čiobrelis
Jis išties suteiks naujų spalvų jūsų sodo erdvei, ką jau kalbėti, apie tai, kad iškarš kailį nemėgstamiems vabzdžiams. Jį kiek sunkiau prižiūrėti nei įprastą čiobrelį, tačiau jis puikiai augs tiek kalnuotose, tiek sausose, net smėlėtose vietose, svarbiausia, kad gautų pakankamai saulės. Pats augalas kvepia citrina, tačiau jeigu nulaušite keletą lapelių ir jais patrinsite odą, gausite dar didesnį efektą. Tik svarbu: prieš naudodamiesi tokiu patarimu, atlikite alergijos testą.
Mėtos
Mėtos atbaido uodus ir puikiai auga tiek vazonuose, tiek dirvoje – pastarojoje dar ir labai greitai išplinta. Beje, mėtos kaip mulčias tiks kopūstams, ropėms, brokoliniams kopūstams. Mėtos – tiesiog nepakeičiamos kulinarijoje, tinka salotoms, sriuboms, arbatoms, mėsai skaninti.
TAIP PAT SKAITYKITE: Prieskoninės žolelės, kurias derėtų auginti namuose
Rozmarinai
Atbaido uodus ir daugelį kitų žalingų augalams vabzdžių. Rozmariną auginti galite lysvėse, vazonuose, prieskoniniuose darželiuose. Pats rozmarinas puikiai tiks ir purškalui nuo uodų pagaminti: tereikia paruošti stipresnį nuovirą ir juo pasipurkšti atviras kūno vietas. Kokios dar žolelės vertos dėmesio?
Lauro lapai atbaido uodus, laiškiniai česnakai – įvairias museles, krapai – vorus, kopūstinius baltukus, amarus, pomidorų vikšrus, pankoliai įveiks amarus, šliužus, sraiges, raudonėlis atbaido daugelį kenkėjų, taip pat gerina dirvą paprikoms, petražolės išgainioja šparagų kenkėjus, čiobreliai – kopūstinius baltukus, įvairias lervas, museles ir pan.
TAIP PAT SKAITYKITE: Kokie augalai atbaido uodus?
Dekoratyviniai česnakai
Didžiulėmis žydinčiomis galvomis žavintys česnakai – tai natūralūs insekticidai. Jie atbaido daugelį daržovių kenkėjų – nuo sraigių iki šliužų ir lervų bei amarų. Taigi, česnakai apsaugos tokius auglius kaip pomidorai, paprikos, bulvės, morkos, kaliaropės, brokoliniai kopūstai, be to, pagelbėsite ir rožių krūmams, kuriuos taip mielai ėda amarai.
Chrizantemos
Tai dar vienas puikus pasirinkimas, išbaidantis kenkėjų koloniją. Galite pasakyti sudie skruzdėms, blusoms, erkėms, blakėms, voratinklinėms erkėms. Esmė slypi slaptame chrizantemų „ingrediente“, kuris Amerikoje pasitelkiamas daugelyje vabzdžius atbaidančių priemonių.
Serenčiai
Juos lengva auginti ir prižiūrėti, todėl dažname sode išvysime dailiųjų serenčių, kurie nugena amarus, uodus ir netgi triušius, jeigu tokie įsisuko į jūsų sodą ir daržą. Serenčius lengvai įkomponuosite į bet kokio skonio gėlyną, tik auginkite saulėje, tinka ir šalia rožių.
TAIP PAT SKAITYKITE: Pataria kraštovaizdžio specialistės: daugiametės gėlės, kuriomis privalu papuošti savo gėlyną
Nasturtos
Ir gražios gėlės, ir tikras vabalų siaubas – jų nemėgsta baltasparnės, amarai, dauguma vabalų, kopūstiniai baltukai. Nasturtos išties tikros gelbėtojos, kadangi savo buvimu šalia padeda kitiems augalams, pavyzdžiui, pomidorams, agurkams, lapiniams kopūstams, kaliaropėms, brokoliniams kopūstams, ridikams, todėl sodinkite ne tik sode, gėlyne, bet ir darže.
Petunijos
Baido amarus, pomidorų, šparagų kenkėjus, tikrąsias kampuotblakes. Kodėl gi neužsiauginus gražiųjų petunijų, kai jos vadinamos natūraliu pesticidu, bei džiugina ryškiomis spalvomis ir žaviais žiedais? Tinka auginti vazonuose, lysvėse, kabančiuose krepšiuose, svarbu, kad užtektų saulės. Puikiai dera augti su pupelėmis, pomidorais, paprikomis, bazilikais.