Mes visi labai mylime savo pūkuotus (arba nebūtinai) keturkojus, tačiau ne veltui dažnai girdime frazę „naminių gyvūnų padaryta žala būstui.“ Šis reiškinys namuose atsiradus keturkojui beveik neišvengiamas, klausimas tik tas, ar ta žala bus didelė, ar tokia, į kurią bus galima numoti ranka.
Kad ir kaip brangintume savo augintinius, fakto, kad dažnas jų gali apgadinti namų turtą, nenuneigsime. Ar tai būtų nelaimingi atsitikimai ant kilimo, nagais subraižyti durų rėmai ar grindys, o gal apkramtytos žaliuzės – vienoks ar kitoks buto apgadinimas turint naminių gyvūnų yra dažnas reiškinys.
Ir nors nemažai su augintiniais susijusių nemalonių atsitikimų namuose negali būti sukontroliuoti, iš tiesų dalies jų galime išvengti – juk visų trokštamas tikslas yra ne tik laimingas ir saugus gyvūnas, bet ir apsaugoti namai.
Jeigu nuomojatės būstą...
Niekam ne paslaptis, kad būsto nuomos skelbimuose gana dažnas reikalavimas būsimiems nuomininkams – kad šie neturėtų naminių gyvūnėlių. Vis dėlto, jeigu ruošiatės nuomotis gyvenamąją vietą ir joje įsikurti su augintiniu, būtinai atkreipkite dėmesį į keletą dalykų.
- Iš anksto aptarkite su būsto šeimininku gyvūno laikymo niuansus ir galimos žalos atlyginimo klausimus: galbūt sutarsite dėl užstato, įtrauksite į sutartį punktus dėl laikymo sąlygų, galimo žalos atlyginimo.
- Išsiaiškinkite, už ką esate atsakingi, jeigu buto turtui kažkas nutiktų: ar kilimas praėjus nuomos laikui bus „nurašytas“ susidėvėjimui, ar privalėsite jį palikti kone tokios būklės, kokį rasite; jeigu būste įrengtos medinės grindys – apžiūrėkite jas su šeimininku, pažymėkite esančius trūkumus ar pažeidimus, kad vėliau jie nebūtų automatiškai priskirti gyvūno nagų padarytai žalai. Tokius ir panašius niuansus svarbu sužymėti sutartyje, kad išsikraustant netektų padengti žalos, kuri galbūt visai nepelnytai bus priskirta tam, jog bute buvo gyvūnas.
- Aiškiai įvardinkite, kas, pagal nuomos sutartį, bus laikoma augintinio padaryta žala – kas vienam atrodo savaime suprantama, kitam gali pasirodyti kaip nelogiškas dalykas: svarbiausia tai įsivardinti prieš pasirašant dokumentus.
Kas gali būti įvardijama kaip augintinio padaryta žala būstui?
- Dėmės ant kilimo
- Nagais išbraižytos grindys
- Apkramtyti daiktai – žaliuzės, grindjuostės, baldai, laidai ir kt.
- Plaukų gausa namuose
- Ilgalaikis, nemalonus augintinio kvapas.
Jeigu keturkojis padarė šių ar kitokių žalų turtui, tuomet, tikėtina, kad būsto šeimininkas reikalaus atlyginti nuostolius. Jeigu buvote sutarę dėl nuomos užstato – žala gali būti dengima iš jo, o trūkstamą skirtumą turėsite pridėti.
Ką galima padaryti, siekiant išvengti augintinio daromų nuostolių?
Kad ir kaip mylite savo gyvūną, turite užtikrinti ne tik jo, bet ir būsto saugumą, nes, tarkime, kramtomi elektros laidai gali liūdnai baigtis tiek jam, tiek namų turtui. Keletas patarimų siekiant išvengti panašių situacijų:
- Palikdami augintinį vieną, pasirūpinkite, kad šis turėtų pakankamai veiklos – žaislų, graužimui skirtų priemonių;
- Varteliais atitverkite zoną/as, kur manote, kad augintinis geriau neturėtų priėjimo, kol jūsų nėra namuose;
- Įrenkite jaukų guolį: keturkojis rečiau miegos ant kilimo ar sofos – tikėtina, kad sumažinsite plaukų kiekį ir augintinio pagundą tą sofą „padailinti“ dantimis.
- Patikrinkite, ar paliekate užtektinai maisto ir vandens – kartais keturkojai, vaikydami alkį ar troškulį, prasimano „žalingos veiklos“;
- Deja, kartais nutinka taip, kad vieni likę namuose augintiniai kaskart pridaro žalos – tokiu atveju reikia pasirūpinti erdviu uždaromu nameliu, kuriame būtų guolis, vandens ir maisto. O galbūt yra kambarys, kuriame augintinis nusiramina ir elgiasi gražiai, tad verta išeinant iš namų jį palikti būtent toje erdvėje, kitų duris užveriant?