Aukštakulnius nukarūnavo bjaurieji sportbačiai?

Natasha Zinko ir Ivanas Zinko / Vida Press nuotr.
Natasha Zinko ir Ivanas Zinko / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
2018-04-10 21:30
AA

„Įmanoma būti nuotaka avint sportbačius“, „suknelės, kurios geriausiai atrodo avint sportbačius“, „šių metų madingiausi sportbačiai“. Tokio tipo antraštės kasdien pasirodo internetiniuose mados portaluose. Pastarųjų mados savaičių gatvės stiliaus nuotraukos ir pagrindiniai jų veikėjai – „influenceriai“ – puošėsi negražiais sportiniais bateliais, vaikydamiesi bjauriųjų sportbačių (angl. „ugly sneakers“) tendencijos, kurią pirmieji pristatė prekinis ženklas „Louis Vuitton” ir žaibiškai pradėjo dalytis mados tinklaraštininkės.

Pirmiausia apie naujausias tendencijas paskelbia mados žurnalai ir socialiniai tinklai, tik vėliau jos užkariauja parduotuves. Remiantis nesenai paskelbtu JAV „Washington Post“ straipsniu, aukštakulnių batelių pardavimai krito 12%, o moteriškų sportbačių pardavimai pakilo 37% lyginant su praėjusiais metais.

Laikai, kuomet buvo dievinami aukštakulniai ir atrodė, jog dešimties centimetrų aukščio Kerės Bredšou „Manolo Blahnik“ bateliai yra puikiai tinkami vaikščioti po Manhataną, eiti kokteilių ar vaikščioti po biurą, praėjo. Daugiau nei akivaizdu, jog aukštakulniai nebėra vienintelis pasirinkimas ant podiumo, raudonojo kilimo, mados parduotuvių vitrinose ar didmiesčių gatvėse.

Filmas „Seksas ir miestas 2“ / Kadras iš filmo
Filmas „Seksas ir miestas 2“ / Kadras iš filmo

Yra kelios to priežastys. Pirmiausia, aktyvus ir sveikas gyvenimo būdas yra sunkiai suderinamas su nežmoniško aukščio aukštakulniais. Kuo daugiau žingsnių nueiname, tuo geriau, o su aukštakulniais tai beveik neįmanoma. Tiesa, kai kurios moterys keliauja į darbą su sportbačiais ir darbe peršoka į aukštakulnius, tačiau tai taip pat tampa vis retesniu atveju, mat vis daugiau prekinių mados ženklų sukuria plokščiapadžius batelius, galinčius pakeisti kulno eleganciją. Šį pavyzdį puikiai iliustruoja „Marc Jacobs“ atvejis. Be to, sportinių prekių ženklai ėmė gaminti batelius, kurie yra tinkami eiti ne tik į sporto salę, bet ir į darbą ar universitetą.

„Aukštakulniams – ne“ tendencija taip pat palietė ir virtualųjį pasaulį, kuomet tris dukras auginanti publicistė Florie Huchinson pasiūlė į emoji jaustukų klaviatūrą įtraukti ir plokščiapadį batelį.

„Noriu užauginti tris moteris, kurios didžiuosis avėdamos plokščiapadžius batus ir turės jaustuką, patvirtinantį, kad jų ūgis ir kojų ilgis yra idealus toks, koks yra, o ne privalo būti patobulintas aukštakulnių“, – teigė Florie.

Ir jai pavyko to pasiekti. Aukštakulnio karaliavimas baigėsi, nes nuo šiol moterys gali pasirinkti iš kelių skirtingų emoji ženklų, tokių kaip plokščiapadis batelis, raudonas aukštakulnis, ilgaaulis ar sportbatis.

Dar viena vieta, kurioje vyksta permainos, tai raudonasis kilimas ir ant jo prasidėjęs #meToo judėjimas. Būtent ši vieta, kurioje plokščiapadžiai batai ar sportiniai bateliai provokuoja skambių antraščių atsiradimą, taip pat neatsilieka nuo pokyčių. Nepaisant to, kad kol kas žvaigždžių, išdrįstančių aukštakulnius pakeisti lygiapadžiais bateliais, atsiranda nedaug, tos kurios tam pasiryžta, neabejotinai susilaukia didelio žiniasklaidos dėmesio.

Kanų kino festivalyje jau nebenustatomas minimalus privalomo kulniuko aukštis po to, kai Julia Roberts laiptais nusprendė pakilti basomis, o Kristen Stewart su kitomis aktorėmis dėl šios normos organizatorius išvadinus seksistais.

Julia Roberts / Vida Press nuotr.

„Jei neprašote vyrų avėti aukštakulnius, negalite to paties prašyti ir manęs“, – praeitų metų festivalyje organizatorių požiūriu piktinosi K. Stewart. Tiesa, Holivudo stilistai vis dar teikia pirmenybę aukštakulniams šiomis iškilmingomis progomis, tačiau atvejai, kuomet pačios žvaigždės apeina šiuos estetinius protokolus ir pakeičia planus, susilaukia daugiau publikos dėmesio. Pavyzdžiui, Millie Bobby Brown ir jos pasirodymas su „Converse“ bateliais Kino aktorių gildijos (SAG) apdovanojimuose arba Gal Gadot pasirodymas avint sandalus „Wonder Woman“ premjeroje.

Millie Bobby Brown / „Scanpix“ nuotr.