Austėja Landsbergienė surengė veiklos 20-mečio šventę ir pasakė, kas šiandien ją nustebino mokykloje

Austėja Landsbergienė su seserimi Medeina Čijauskaite / Viganto Ovadnevo nuotr.
Austėja Landsbergienė su seserimi Medeina Čijauskaite / Viganto Ovadnevo nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
2018-03-13 19:34
AA

Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje antradienio vakarą rinkosi švietimo bendraminčiai. Socialinių mokslų daktarė, edukologė ir didžiausio ikimokyklinio ugdymo įstaigų tinklo Baltijos šalyse „Vaikystės sodas“, Karalienės Mortos mokyklos bei „Six Senses“ International Preschool Rygoje steigėja Austėja Landsbergienė minėjo savo veiklos švietime 20-metį.

Renginio metu Austėja Landsbergienė pristatė kelias naujienas: iš naujo perleistas knygas apie Kontekstinį ugdymą „Žiema“ ir „Ruduo“, bei ką tik parašytas „Pavasaris“ ir „Vasara“.

„Šiomis knygomis noriu padėti tėvams ir pedagogams kokybiškai auklėti vaikus bei ateityje padėti jiems rasti savo kelią“, – sakė knygų autorė.

Austėja Landsbergienė / Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr.

Gerbiama Austėja, 20-mečio minėjimas skamba monumentaliai. Lyg ir nedera jūsų energingai asmenybei – norėjosi peržvelgti nueitą kelią?

Išleidus Kontekstinio ugdymo knygas norėjosi surengti padėkos vakarą. O mano komanda ėmė ir suskaičiavo, kad štai – ką tik minėtas Lietuvos valstybės atkūrimo 100-metis, 20 metų dirbu švietime, 10 metų praėjo nuo pirmo mano knygų leidimo. Viskas gražiai susidėliojo, ir nusprendėme surengti padėkos vakarą. Juk stovime ant prieš mus buvusių milžinų pečių, be to, nė vienas nieko nepadarome vieni, visada dar yra žmonių, kurie stovi už tų tavo knygų, mokslų, apdovanojimų. Smagu tuo dalintis ir padėkoti tiems, kurie buvo su manimi tame kelyje.

Kas šiandien jus nustebino mokykloje?

Šiandien nustebino vienas penktokas. Ką tik grįžau iš konferencijos, tad vienas berniukas sako: „O, Austėja jau grįžai!". Pasakiau, kad jis gražiai apsikirpęs. „O, tu pastebėjai", – nudžiugo berniukas. Mane visuomet nustebina, kai pajuntu, kad ir vaikams tu rūpi, kad jie vertina, jog ir tau jie rūpi. Vis manome, kad paaugliai rūpi tik patys sau, bet man gyvenimas įrodo, kad tai nėra tiesa.

Į jus mokiniai kreipiasi „tu"?

Priklauso nuo vaiko. Vieni, kuriems tėvai leidžia, kreipiasi „tu", įpratusieji į vyresnius kreiptis „jūs" – vartoja šį kreipinį. Vieno ko neleidžiu, tai kreiptis į mane direktore. Sakau: juk nesikreipiu į tave „mokiny", aš turiu vardą ir noriu, kad kreiptumeisi Austėja. Dėl to su vaikais susitariame greitai.

Šventės – tai ir dovanos. Ko norėtų dvi Austėjos: viena – švietimo sistemos Don Kichotė, o kita – tiesiog nusilaksčiusi moteris?

Labiausiai norėčiau, kad Lietuvoje mokyklose vaikams būtų gera. Kodėl įsikūrė „Vaikystės sodas", Karalienės Mortos mokykla – nenorėjau darželio ir mokyklos, noriu keisti Lietuvos švietmo sistemą ir mažinti atotrūkį tiek viduje, tiek tarp įvairių mokyklų. Lietuvoje turime ir nuostabių, ir prastų mokyklų. Kuo skiriamės nuo Suomijos? Ten tarp geriausios ir prasčiausios mokyklos yra iki 6 procentų skirtumas. Tokioje visuomenėje žmonės jaučiasi geriau. Sako, Suomijoje nėra privačių mokyklų. Yra – ir nemažai. Bet kadangi skirtumas tarp mokyklų toks nedidelis, žmonės renkasi ne kad vaikui būtų gera, o kad viena ar kita mokykla labiau tinka mano vaikui. Taip visuomenė kopia Maslovo piramide aukščiau, nes jau išpildoma savirealizacija, o ne tik saugumas. Štai ko noriu ir dėl ko dirbsiu toliau.

O ko nori Austėja, kaip tik neseniai išsakiau kolegei grįžtant iš konferencijos: norėčiau dienos, kai nebūčiau už nieką atsakinga – net nesvarbu ką veiksiu, bet kad kas keletą minučių nesirūpinčiau reikalais, net GPS nereikėtų įsijungti. Net jei atostogaujame – rikiuoju dieną. Tik kažin ar išbūčiau ramiai, sau randu kelias atokvėpio minutes ir to sočiai užtenka, bet vis atrodo, kad savo darbais vagiu laiką iš šeimos. Tad gal tokią laisvą dieną norėčiau leisti su šeima – tiesiog būti be plano ir niekur neskubėti.

Austėja Landsbergienė su šeima / Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr.

Vakaro metu buvo pabrėžta, kad dr. Austėja Landsbergienė visus tuos metus siekė, jog Lietuvos švietimas – ir ypač ikimokyklinis ugdymas – taptų šiuolaikiškas. Jos vadovaujamos ugdymo įstaigos vienintelės Lietuvoje dirba pagal autorinę Kontekstinio ugdymo programą.

Knygų cikle „Pavasaris“, „Vasara“, „Ruduo“ ir „Žiema“ autorė sudėjo visų savo dvidešimties metų darbo švietimo srityje patirtį, tad jas galima laikyti ikimokyklinio ugdymo vadovais.

„Pirmieji žmogaus gyvenimo metai – svarbiausi. Tokiame amžiuje formuojasi ir turi būti formuojamas charakteris, vertybinis stuburas, vaikas įgyja savipagalbos gebėjimus. Ikimokyklinio amžiaus vaikas mokosi per pojūčius, per patirtį, tad tokio amžiaus vaiko ugdymas lengvai siejasi su metų laikų cikliškumu, ypač Lietuvoje, kur turime ganėtinai aiškiai išreikštus metų laikus”, – sakė socialinių mokslų daktarė Austėja Landsbergienė.

Pasak jos, perleistos ir naujai išleistos knygos kardinaliai skiriasi nuo pirmųjų: šįkart jose skaitytojas ras surašytus Kontekstinio ugdymo principus, amžiaus tarpsnių ypatumus, daug daugiau idėjų ir aiškiau išdėstytą pačią sistemą.

„Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo klasėse dirbau 11 metų, tad visa tai, apie ką rašau, sistemiškai esu pati išbandžiusi“, – teigė Austėja.

Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje kviestinė publika iš verslo, švietimo ir kultūros sričių ne tik susipažino su „Metų moters“ (2016 m.) apdovanojimą pelniusios dr. A.Landsbergienės leidiniais, bet ir klausėsi grupės „CinAmono“ muzikos.

Šventės aplinką dekoravo floristas Mantas Petruškevičius – jo ženklo „Flower Couture by Mantas Petruskevicius“ papuošimai visada akina žavėtis ir suteikia renginiui pakilumo. Renginį vedė televizijos laidų vedėja Eglė Daugėlaitė.

Austėja Landsbergienė švenčia veiklos 20-metį (36 nuotr.)
+30