Automobilio uždegimo žvakės: kokie yra jų tipai ir kaip nustatyti gedimą?
Uždegimo žvakės yra automobilių su benzininiais varikliais komponentas. Pagrindinė jų paskirtis – kuro-oro mišinio uždegimas, po ko jis pavirsta stūmoklius stumiančia jėga, dėl ko sukimo momentas yra perduodamas į kitus mazgus ir automobilis važiuoja.
Uždegimo žvakių tipai
Uždegimo žvakės, priklausomai nuo variklio, kuriam yra sukurtos, gali būti labai skirtingos. Savo varikliui tinkamas uždegimo žvakės galite rasti specializuotoje svetainėje Autodalysonline.lt. Iš esmės, žvakėse gali skirtis elektrodo ilgis, kaitrumo laipsnis, galvutės sriegiai, elektrodo varža, tarpelis tarp žvakės elektrodų. Tačiau yra išskiriamos šios esminės uždegimo žvakių rūšys:
- Su vienu elektrodu. Galima sutikti daugelyje benzininių variklių.
- Su dviem elektrodais.
- Su trimis elektrodais.
- Iridžio uždegimo žvakės. Pasižymi kur kas ilgesniu tarnavimo laiku, tačiau ir kaina yra aukštesnė.
- Platinos uždegimo žvakės. Taip pat pasižymi ilgu tarnavimo laiku ir aukštesne kaina. Charakteristikomis panašios į iridžio žvakes, mažina kuro sąnaudas.
Uždegimo žvakes visuomet reikia rinktis atsižvelgiant į automobilio gamintojo rekomendacijas, priešingu atveju nebus užtikrintas optimalus variklio darbas.
Uždegimo žvakių gedimo nustatymas
Paprasčiausias būdas nustatyti uždegimo žvakių ar susijusių sistemų gedimą savarankiškai, be specialistų pagalbos, yra jų išsukimas iš variklio. Tai padaryti galima specialiu žvakėms skirtu raktu. Vis dėlto, tokius darbus vertėtų atlikti tik turint bent minimalias automobilio remonto žinias.
Išsukus žvakę, jos būklę galima įvertinti pagal izoliatoriaus kojelės spalvą ir apnašas. Jeigu ji šviesiai pilkos spalvos, vadinasi variklis veikia optimaliai, deginamas tinkamos konsistencijos kuro mišinys. Tuo atveju, jeigu ant izoliatoriaus kojelės ir elektrodų yra apnašų, suodžių, tepalų nuosėdų arba minėtieji elementai yra pakeitę spalvą, žvakes gali tekti pakeisti, tačiau pirmiausia reikėtų kreiptis į specialistus. Jie bandomuoju stendu patikrins žvakių bei uždegimo sistemos būklę ir nustatys, kas sukelia netikslų kuro-oro mišinio formavimą ar pavėluotą uždegimą. Taip jūs tikrai žinosite, ar būtina keisti žvakes, ar reikės atlikti kito mazgo remonto darbus.
Svarbu atkreipti dėmesį, kad visas žvakes reikėtų keisti kartu, nes sugedus vienai iš jų yra didelė tikimybė, kad artimu metu tektų keisti ir kitas, kadangi komponentų tarnavimo terminas yra vienodas. Taip pat keitimo metu verta patikrinti skirstytuvo dangtelio ir rotoriaus būklę. Vidutinis uždegimo žvakių tarnavimo laikas yra 40 000 km.