„Azijos dvasia“: medžiai-vampyrai Kambodžoje ir kurmio laisvę gatvėje pardavinėjanti mergaitė
Beveik visą pasaulį skersai išilgai išnaršę fotomenininkai Jurga ir Ričardas Anusauskai šį kartą straipsnių ciklą „Azijos dvasia“ tęsia pasakojimu apie ekonomiškai skurdžią, bet gamtos lobių turtingą Azijos šalį Kambodžą.
Nors šiame krašte fotomenininkų pora lankėsi seniau, o nuotraukos jau spėjo nugulti į fotografijų albumą „Azijos dvasia“, J.Anusauskienė kalba taip, lyg Kambodžą matytų prieš akis. Visiems, kurie planuoja savo atostogas ir svarsto, kurią Azijos šalį aplankyti, pašnekovė drąsiai pataria rinktis Kambodžą. Kol ji dar savita ir nepaliesta globalizacijos. Mat daug dešimtmečių pilietinių karų varginta Kambodža pagaliau laisva nuo priespaudos ir vidinių persekiojimų ir pasirengusi kurti savo valstybę.
Įspūdingos šventyklos ir mirtį nešantys medžiai
„Nors Kambodža yra viena mažiausių ir skurdžiausių Azijos šalių, ji turi perlą, vadinamą aštuntuoju pasaulio stebuklu, tai yra Angork Vatas. Tai didžiulis šventyklų kompleksas, visas miestas, kurį apvažiuoti galima tik su mašina. Didingi akmeniniai statiniai daro begalinį įspūdį. Jie yra prilyginami Egipto piramidėms, o man jie tikrai pranoko piramides, vienareikšmiškai – architektūra, grožiu, didybe“, – Žmonės.lt pasakojimą apie aplankytą Kambodžą pradėjo J.Anusauskienė.
Nors, kaip teigia pašnekovė, Kambodža pasauliui atsivėrė labai neseniai, tik prieš 20 metų, ten jau pastatyti trys visame pasaulyje gerai žinomi filmai – „Du broliai“, „Mauglis“ ir „Lara Kroft. Kapų plėšikė“.
Tačiau ne mažesnį įspūdį Jurgai paliko nenusakomo dydžio medžiai vampyrai. Jie tokie aukšti, kad jokioje nuotraukoje jų parodyti neįmanoma, tačiau Žmonės.lt skaitytojai galės išvysti medžius specialioje vaizdo medžiagoje.
„Su šiais medžiais pirmą kartą susidūrėme kitame pasaulio krašte, pietinėje Meksikoje. Tai yra medžiai, kurie maitinasi kitais medžiais, apskritai viskuo, ką randa savo kelyje. Jie auga labai greitai ir yra labai dideli. Majai juos naudojo kaip vieną iš žiauriausių kankinimo būdų. Jei jie pririšdavo belaisvį prie medžio, medis per dvi savaites jį „suvalgydavo“, – neįtikėtinus faktus apie medžius pasakojo J.Anusauskienė.
Deja, šie medžiai nėra tik įdomus turistų traukos objektas. Jie turi ir naikinamąją jėgą – jų nenusakomo ilgio šaknys naikina net aplink stovinčias šventyklas. „Šį miestą mokslininkai palyginti neseniai atrado, nes jis buvo palaidotas, apaugęs ir apžėlęs taip, kad galėjai pagalvoti, kad tai tik džiunglės ir nieko nėra“, – sakė fotomenininkė.
Skurdi, bet išdidi šalis
Paklausta, ar patartų mūsų skaitytojams aplankyti Kambodžą, J.Anusauskienė patikino, kad būtinai, tačiau įspėjo, kad tam reikėtų skirti tikrai ne kelias dienas, nes jų būtų maža net Angor Vatui apžiūrėti.
„Taip pat labai svarbu, kaip ir kiekvienoje kelionėje, turėti gerą gidą. Bet ne tokį, kuris moka tik kalbą, o tokį, kuris gali papasakoti daugiau. Mes visuomet renkamės profesionalus – archeologus, zoologus... Žiūrint, ko mums tuomet reikia“, – patarė J.Anusauskienė.
Būsimus keliautojus pašnekovė taip pat perspėjo, kad Kambodža yra labai skurdi šalis, tačiau nuramina, kad viešbučių infrastruktūra sutvarkyta puikiai. „Tačiau nežiūrint skurdo, vaikai gatvėse neelgetauja, o visokiais būdais bando užsidirbti. Toks išdidumas padarė įspūdį“, – stebėjosi Jurga.
Vaikai gatvėse šoko, dainavo, pynė įvairiausius daiktus, tačiau labiausiai moteriai įsiminė viena mergaitė, kuri gatvėje pardavinėjo kurmio laisvę. „Ji, pasigavusi kurmį, laiko jį iš žolyčių pintame sietelyje ir prašo turistų išpirkti kurmio laisvę. Turistui sumokėjus, ji tą kurmį paleidžia, o jis – aklas, kažkur netoliese rėplinėja, tad vos turistui nuėjus už kampo, ji pasigauna kurmį ir vėl pardavinėja“, – kelionių įspūdžius pasakojo J.Anusauskienė ir patikino, kad mielai dalijo pinigus tokiems vaikams.
Dalyvaukite konkurse ir laimėkite!
Žmonės.lt skaitytojai taip turi galimybę laimėti fotografijų albumą „Azijos dvasia“, kuriame galės išvysti daugiau Kambodžos vaizdų. Tereikia teisingai atsakyti į Jurgos ir Ričardo pateiktą klausimą.
DĖMESIO! Šios savaitės klausimas: kaip vadinasi XII a. karaliaus Surjavarmano II Khmerų imperijos sostinėje pastatytas bene didžiausias hinduistų šventyklų kompleksas pasaulyje ir kuriam hinduizmo dievui jis buvo dedikuotas?
Laimingajam, kuris paaiškės burtų keliu, bus įteiktas fotoalbumas. Atsakymus iki gegužės 1 dienos siųskite adresu jurga.anusauskiene@gmail.com.
Į praėjusį mėnesį užduotą klausimą, kokiame žemyne yra Klisė kaimas, kurio gyventojai dar iki XIX amžiaus buvo kanibalai, teisingai atsakė ir burtų keliu nuotraukų albumą „Azijos dvasia“ laimėjo doc. dr. Virginijus Baranauskas. Klisė kaimas yra Azijos žemyne.