B.Willisas – ne vienintelis Holivudo aktorius, kuriam diagnozuota afazija: ją patyrė S.Stone ir E.Clarke

Bruce'as Willisas, Sharon Stone, Emilia Clarke
Bruce'as Willisas, Sharon Stone, Emilia Clarke
Šaltinis: Žmonės
A
A

Trečiadienį JAV aktoriaus Bruce'o Williso (67) šeima pranešė, kad dėl jam diagnozuotos afazijos – sutrikimo, galinčio turėti įtakos žmogaus pažintiniams gebėjimams, jis nutraukia karjerą kine. Nemažai daliai aktoriaus gerbėjų ši žinia buvo netikėta, o diagnozė – ne itin pažįstama. Vis tik su šiuo sutrikimu yra susidūrusios ir kitos kino žvaigždės.

Trečiadienį pasaulį apskriejo žinia, kad filmų „Bulvarinis skaitalas“, „Kietas riešutėlis“ ir „Šeštasis pojūtis“ žvaigždė Bruce'as Willisas stabdo karjerą. Toks sprendimas buvo priimtas dėl jam diagnozuotos ligos, apie kurią pranešė jo dukra Rumer.

„Mūsų mylimas Bruce'as turi sveikatos problemų ir neseniai jam buvo diagnozuota afazija, kuri turi įtakos jo pažintiniams gebėjimams. Dėl šios priežasties Bruce'as, ilgai svarstydamas, pasitraukia iš karjeros, kuri jam tiek daug reiškė.

Mūsų šeimai tai tikrai sudėtingas metas, todėl esame labai dėkingi už jūsų nuolatinę meilę, užuojautą ir paramą“, – rašoma socialiniame tinkle.

Bruce'as Willisas / „Scanpix“ nuotr.
Bruce'as Willisas / „Scanpix“ nuotr.

Johnso Hopkinso universiteto duomenimis, afazija yra kalbos sutrikimas, atsirandantis dėl smegenų srities, kontroliuojančios kalbos raišką ir supratimą, pažeidimo.

Afazija paprastai išsivysto dėl insulto ar galvos traumos. Vis dėlto retais atvejais kalbos praradimas gali vystytis laipsniškai ir vis labiau pasireikšti. Dėl šio sutrikimo žmogui tampa ne vien sunku kalbėti ir suprasti šneką, bet ir skaityti ir rašyti.

Vis tik Bruce'as Willisas nėra vienintelis aktorius, išgirdęs afazijos diagnozę. Apie savo patirtį su kovojant su šiuo sutrikimu anksčiau yra kalbėję ir kiti menininkai.

2019 m. „Sostų karų“ žvaigždė Emilia Clarke (35) atskleidė, kad patyrė dvi gyvybei pavojingas smegenų aneurizmas. Nusifilmavusi pirmajame populiariojo fantastinio serialo sezone, aktorė „smarkiai susirgo“ ir pajuto „šaudantį, veriantį, sutraukiantį“ galvos skausmą. Dėl jo britų aktorė atsidūrė ligoninėje.

24-erių E.Clarke atlikta operacija, kurios metu aneurizma buvo užplombuota. Po to ji taip pat patyrė afaziją ir „blogiausiomis akimirkomis norėjo mirti ligoninėje“. Laimei, 2019-ųjų kovo mėnesį aktorė visiškai pasveiko.

„Sostų karų“ žvaigždė Emilia Clarke / „Scanpix“ nuotr.
„Sostų karų“ žvaigždė Emilia Clarke / „Scanpix“ nuotr.

„Iš asmeninės patirties žinau, kad smegenų traumų pasekmės yra triuškinančios“, – sakė E.Clarke, įkūrusi labdaros organizaciją „SameYou“, padedančią smegenų traumas ir insultą išgyvenusiems žmonėms.

„Sveikimas užtrunka ilgai, o visiška reabilitacija – sunkiai pasiekiamas dalykas. Smegenų pažeidimas – nematoma liga ir ši tema dažnai tampa tabu. Turime padėti jauniems žmonėms kontroliuoti savo sveikimo periodą ir leisti jiems atsiverti, nebijant stigmos ar gėdos“, – tikino aktorė.

Emilia Clarke / „Scanpix“ nuotr.
Emilia Clarke / „Scanpix“ nuotr.

Erotinio trilerio „Esminis instinktas“ pažiba Sharon Stone (64) 2001 m. patyrė insultą, kurį laikraščiui „The Times“ apibūdino kaip „masinį devynių dienų kraujavimą iš smegenų“. Vėliau ji pasakė: „Mokymasis skaityti ir rašyti iš naujo... buvo žeminanti patirtis“.

Anot JAV nacionalinės afazijos asociacijos, aktorė dėl aneurizmos taip pat patyrė kalbos sutrikimų, įskaitant mikčiojimą ir afaziją.

„Po insulto tapau emociškai intelektualesnė“, – 2015 m. „Harper's Bazaar“ sakė Sharon Stone.

Sharon Stone filme „Esminis instinktas“ (1992 m.)
Sharon Stone filme „Esminis instinktas“ (1992 m.) / Vida Press nuotr.

„Nusprendžiau labai sunkiai dirbti, kad išugdyčiau kitas savo proto sritis. Dabar aš stipresnė, bet kartu gerokai atšiauresnė, labiau tiesmuka. Tai gąsdina žmones, bet manau, kad tai ne mano problema. ... Noriu pasakyti – aš turiu smegenų pažeidimą ir jūs turite su tuo susitaikyti“, – kalbėjo aktorė.

Insultas turėjo įtakos S.Stone karjerai kine. Nuo 2018 m. ji naudojasi savo žinomumu, kad didintų žmonių sąmoningumą apie insulto aukas.

Sharon Stone
Sharon Stone / Vida Press nuotr.

1996 metais kino legendą Kirką Douglasą ištiko insultas, dėl kurio sutriko jo kalba. „Oskarui“ nominuotas aktorius neslėpė, kad šis įvykis jį smarkiai paveikė emociškai, o 1999 m. „The Times“ sakė, kad serga depresija ir nori „nusitraukti žaliuzes, šliaužti į lovą ir verkti“.

1999 m. nuotykių komedijoje „Deimantai“ jis suvaidino insultą išgyvenusį vyrą, vėliau nusifilmavo dar keliuose kituose filmuose bei TV projektuose.

„Po insulto su sutrikusia kalba sukūriau dar du vaidmenis“, – savo memuaruose „Mano sėkmės insultas“ 2002 m. rašė K.Douglas. – „Dabar laukiu kitos dalies, kol saulė nusileis žemiau horizonto. Negalite sustabdyti aktoriaus“.

Kirkas Douglasas (1958 m.)
Kirkas Douglasas (1958 m.) / „Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr.

K.Douglas kartą pasakė „išmokęs, kad per daug dalykų šiame pasaulyje laikome savaime suprantamais – net ir kalbą“.

„Kai jus ištinka insultas, jūsų protas mąsto greitai, bet jūsų kalba reaguoja labai lėtai“, – tęsė jis. - „Turite išmokti naudotis liežuviu, lūpomis, dantimis. ... Žinoma, kalbėjimo pratimus atlieku kiekvieną dieną. Kai paklausiau logopedės, kiek laiko turėsiu juos daryti pratimus, ji atsakė: „Iki mirties“.

K.Douglasas mirė 2020 m., būdamas 103 metų.

Kirkas Douglasas
Kirkas Douglasas / „Scanpix“/AP nuotr.