Balinėtojų ir kelionių ekspertų patarimai: kaip nepermokėti Balyje ir kaip elgtis užklupus „tylos dienai“?

Balinėtojai Ieva ir Leonardas / Asmeninio archyvo nuotr.
Balinėtojai Ieva ir Leonardas / Asmeninio archyvo nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
A
A

Nusileidę Balio saloje ir išvydę baliečių šypsenas suprasite, kad patekote į naujų patirčių rojų. Ne veltui rojaus vardu vadinama ir pati sala. Nors Balis – tik mažytis taškelis Indonezijos salyne, keliautojai jį pamilo ir atvyksta turėdami įvairiausių tikslų – bėgdami nuo rutinos ir kasdienybės, ieškodami vidinės harmonijos arba norėdami patirti, ką reiškia nutrūktgalviškos atostogos, kai už kiekvieno posūkio slypi staigmena.

Maršruto planavimas rojaus saloje

Balio kelionių ekspertai, Balinėtojai Ieva ir Leonardas, pasakoja, kad yra miestų ir mažesnių salelių, kurias reikėtų įtraukti į atostogų maršrutą. Taip atsiskleis visas Balio grožis. Anot Balinėtojų, tiesiog būtina aplankyti Ubudo miestą. Tai – apsipirkimo rojus. Akys neaprėps visų čia parduodamų gėrybių – meno kūrinių, amatininkų sukurtų grožybių, aksesuarų, drabužių, avalynės. Ubudas taip pat yra sveiko ir vegetariško maisto epicentras, tad Balinėtojai vieningai sutinka – būtina išmėginti detoksikuojančių kokteilių skonį.

„Ubudo apylinkėse galite užsisakyti įsimintiniausius jūsų gyvenime pietus – skanausite maistą grožėdamiesi Baturo ugnikalnio ir iš ugnikalnio kalderos susiformavusio ežero panorama. Jei tik norėsite, po pietų galėsite paragauti brangiausios pasaulyje Kopi Luwak kavos ar aplankyti Tirta Empul šventyklą. Vietiniai gyventojai tiki, kad šios šventyklos vanduo apvalo ir kūną, ir sielą“, – pasakoja Balinėtojas Leonardas.

Na, o jei esate pasiryžę nerti į vandens malonumus ir naujų aktyvių pomėgių paieškas, į atostogų Balyje maršrutą įtraukite paplūdimį Benua, kur galėsite skrieti vandens slidėmis ar net sklandytuvu pakilti virš bangų. Pietinėje Balio dalyje – Bukit Peninsuloje renkasi ekstremalių įspūdžių ištroškę banglentininkai. Čia rasite ir idiliškų balto smėlio paplūdimių Padang Padang Beach, Bingin Beach, Dreamland, Uluwatu, Balangan. Nardymo mylėtojams arba ketinantiesiems šią veiklą išbandyti pirmąjį kartą Balinėtojai pataria rinktis gražiąsias Amed, Tulamben, Padang Bai ir Nusa Penida vietoves.

Saugumas – geriausias kelionės palydovas

Balyje galioja bendroji visų kelionių taisyklė: jei vieta atrodo įtartina ir galite jos išvengti, geriau taip ir padarykite. „Baltic Tours“ kelionių ekspertė Diana Banel-Lekamavičienė sako, kad Balis yra nuotykių sala, bet kai kuriose situacijose, ypač kalbant apie dokumentus, pinigus ir sveikatą būtina prisiminti saugumą. Pavyzdžiui, prieš išvykstant nepamirškite patikrinti, ar jūsų pasas po kelionės pabaigos galios dar bent 6 mėnesius. Kitu atveju keliauti negalėsite.

„Taip pat pasitikrinkite, kokios vizos jums prireiks. Jei į Balį atvykstate atostogauti ir užsibūsite ne ilgiau kaip 30 dienų, tai nusileidus oro uoste, pasų tikrinimo metu jums bus uždėtas antspaudas, leisiantis būti Indonezijoje 30 dienų. Šis antspaudas negali būti pratęstas. Jei norėsite likti ilgiau, oro uoste teks įsigyti turistinę vizą (angl. Visa On Arrival), kurios kaina apie 30 Eur. Žinoma, jei taupote laiką, galite užsukti į „Baltic Tours“ biurą ir viza pasirūpinsime mes“, – sako D. Banel-Lekamavičienė.

Keliaujant po Balį taip pat svarbu visada po ranka turėti žemėlapį. Balio salos ekspertė D. Banel-Lekamavičienė ragina nepasitikėti vietos pavadinimais, pavyzdžiui, „Kuta Hotel“ gali būti visai ne Kutoje, o viešbutis, kuris skelbiasi, kad yra netoli pakrantės, gali būti įsikūręs gan atokiai nuo paplūdimio ar netgi neturėti priėjimo prie jo. Anot D. Banel-Lekamavičienės, viešbučių kainos Balyje labai įvairios. Yra puikių vietų, siūlančių nakvynę nuo 30 Eur, na o prabangiuose 4 žvaigždučių viešbučiuose kaina gali šoktelėti ir iki 100 Eur už naktį.

„Atkreipkite dėmesį į tai, kad net jei viešbučio ar kitos paslaugos nurodytos eurais, sąskaita dažniausiai yra konvertuojama į Indonezijos rupijas. Daugumoje viešbučių, restoranų ir parduotuvių galima atsiskaityti „Visa“ ir „MasterCard“ kortelėmis. Turėkite omenyje, kad naudojant kreditines korteles bus taikomas papildomas 1–4 proc. mokestis“, – pataria „Baltic Tours“ kelionių ekspertė.

Derėtis būtina, bet pagarbai pirmenybė

Jei saloje ketinate ragauti jūsų akyse ruošiamo gatvės maisto ar pirkti kitas gėrybes iš gatvės prekeivių, prisiminkite, kad gatvėje atsiskaitoma tik grynaisiais ir geriausia – rupijomis.

„Derybos su gatvių pardavėjais privalomos, bet pagrindinė derėjimosi taisyklė – pagarba pardavėjų darbui. Daugumos darbuotojų, kuriuos sutiksite Balyje, atlyginimas yra 130–150 Eur per mėnesį. Šias pajamas žmonės dar dalijasi su kitais savo šeimos nariais“, – pasakoja Balinėtoja Ieva.

Balinėtojos teigimu, atostogaujant Balyje į pagarbos rodymą nereikėtų numoti ranka. Vietiniai yra atviri ir draugiški žmonės, tačiau jeigu negerbsite jų susikurtos tvarkos ir tradicijų, būsite linkę veltis į konfliktus – surasti draugų greičiausiai nepavyks. Kaip pavyzdį Baltinėtoja Ieva pateikia tylos dieną (angl. Neyepi day). Tai hinduistų Naujųjų metų diena, kuri šiemet bus švenčiama kovo 7-ąją.

„Šią dieną visa sala 24-ioms valandoms nurimsta ir viskas, įskaitant oro uostą, uždaroma. Tą dieną nevyksta registracijos į viešbutį ir iš jo. Netgi draudžiama išeiti iš viešbučio teritorijos, veikia tik ligoninė. Keliautojams tokios taisyklės gali pasirodyti nesuprantamos, bet verčiau jų nelaužyti, nes šią tylą sergsti netgi policija“, – pastebi Baltinėtoja Ieva.