Buvęs JAV prezidentas Barackas Obama ir jo žmona Michelle pirmadienį pritraukė šimtus draugų, kolegų ir žiniasklaidos atstovų – tarp jų ir Tomą Hanksą, Steveną Spielbergą – kad atidarytų parodą Smithsonian nacionalinėje portretų galerijoje. Tai didžiausias pasaulyje muziejų kompleksas.
Šiuolaikinis menininkas Kehinde'as Wiley, garsėjati ryškiu ir aštriu stiliumi, ir kylanti menininkė Amy Sherald padėjo skatinti žmonių susidomėjimą renginiu.
K. Wiley nutapė buvusio prezidento portretą – B. Obama, apsuptas vijoklių, sėdi krėsle, kuris tarsi sklendžia ore. Ir vis tik prezidentas išlieka stabilus ir rimtas. Paveikslas bus eksponuojamas muziejaus „Amerikos prezidentų“ galerijoje. Ši ekspozicija tarp muziejaus lankytojų yra viena populiariausių.
„Kaip jums tai? Aštroka“, – nusišypsojęs pakomentavo B. Obama, išvydęs kūrinį. Tiesa, anglišką žodį „sharp“ galima būtų versti ir kaip „ryšku“. Bet kuriuo atveju, apibūdinimas teisingas.
B. Obama vertina šį afroamerikietį meninininką, ir K. Wiley yra dėkingas, kad Barackas supranta jo, kaip kūrėjo, tikslus, siekius ir vertybes. Galų gale, net ir šiuolaikiniame pasaulyje juodaodžiams patekti į tokią galeriją yra įvykis.
„Tokie dideli muziejai kaip šis skirti tiems, kuriuos mes, kaip visuomenė, laikome brangiausiais. Kai augau Pietų centriniame Los Andžele, nebuvo daug žmonių, kurie atrodė kaip aš, ant tų sienų, – atidaryme kalbėjo K. Wiley ir pridūrė: – Galimybė būti pirmuoju afroamerikiečiu tapytoju, kuris nutapė pirmąjį afroamerikietį JAV prezidentą – nieko nėra geriau už tai.“
O afroamerikietė Amy Sherald nutapė visiškai kitokios stilistikos Michelle Obamos portretą. Michelle teigė, kad buvo pakerėta spalvų ryškumo ir parinkimo.
Michelle portrete vilki Michelle Smith „Milly“ kurtą suknelę. Ji mąsliai sėdi ir žvelgia į ją stebintį žiūrovą. Viską gaubia švelnus žydras fonas.
„Visi šie žmonės... buvo inteligentiški ir labai gabūs vyrai ir moterys, tačiau jų svajonės ir troškimai buvo apriboti dėl jų odos spalvos“, – atidaryme apie afroamerikiečius jausmingai kalbėjo M. Obama.
Tai yra pirmieji A. Sherald ir K. Wiley darbai, atsidūrę šiame muziejuje.