Barselona – miestas, į kurį norisi sugrįžti

Barselonos Šv. Šeimynos bažnyčia  / Shutterstock nuotr.
Barselonos Šv. Šeimynos bažnyčia / Shutterstock nuotr.
Šaltinis: Žurnalas „JI“
A
A

Sakoma, gyvenimas per trumpas, kad antrą kartą keliautum į tą pačią vietą. Tačiau ši taisyklė Barselonai negalioja. Sykį apsilankę šiame mieste, po kelių mėnesių vėl ieškosite bilieto į nepakartojamą Ispanijos didmiestį.

Į Barseloną galima vykti apskritus metus, išskyrus rugpjūtį, – tada būna labai karšta ir gražių vietų lankymas virsta ištvermės išbandymu. Net ispanai paskutinį vasaros mėnesį palieka namus ir keliasi į užmiestį. Karštymečiu čia daugiausia britų, amerikiečių ir italų. Jie vaikštinėja svilinančiu grindiniu ir stebisi, kur pradingo vietiniai.

Į Barseloną galima vykti apskritus metus, išskyrus rugpjūtį, – tada būna labai karšta ir gražių vietų lankymas virsta ištvermės išbandymu.

Nuostabi architektūra

Vykdami į Barseloną turėkite fotografuojantį prietaisą, atsarginę atminties kortelę ir, žinoma, papildomą bateriją ar įkroviklį. Kiekviena miesto gatvelė, skveras, parkelis, pastatas yra architektūros šedevras. Net vietiniams įgrisę daugiabučiai mūsų akis džiugina spalvingais balkonėliais, įvairiais raštais išdabintomis uždangomis nuo saulės ir vešlia augalija – kone iš kiekvieno balkonėlio veržiasi ryškiaspalviai žiedai ir svyra vijokliai. Daugybė pastatų stebina raižiniais, raitiniais, kolonomis, langų, durų forma ar koloritu. Žingsniuodami gatve, dairysitės į šalis ir aikčiosite, be atvangos spaudžiosite fotoaparato mygtuką.

Barselonoje yra ir daugybė naujų, modernių architektūros šedevrų. Jie taip pat neturi likti nepastebėti. Norėdami pasižvalgyti po kitokią Barseloną, pavakare pasivaikščiokite Viduržemio jūros pakrante. Rajone Vila Olimpic pirmiausia išvysite stiklinį pastatą Gas Natural, pasagos formos Biomedicininių tyrimų parką ir didelę auksinę Franko Gehry žuvį. Tai tik maža dalis to, ką galite pamatyti modernioje Barselonos dalyje.

Antonio Gaudi šedevrai

Be įprastų pastatų, Barselonoje išvysite ir nuostabą keliančių genialaus architekto A.Gaudi suprojektuotų kūrinių. Būtina į kelionės maršrutą įtraukti du A. Gaudi pastatus – gyvenamuosius namus Mila ir Batllo. Pirmasis XX amžiaus pradžios statinys sumūrytas iš akmeninių blokų. Šis pastatas neturi nė vienos aštrios formos, todėl yra lyginamas su jūros bangomis. Metaliniai balkonų papuošimai atrodo tarsi jūroje tyvuliuojantys augalai.

Antrasis pastatas pritrenkia kruopščiai išdailintu spalvingu fasadu. Namas labiau primena pasakų namelį (beveik norisi paragauti) nei gyvenamąjį pastatą. Jis taip pat turi daugiau banguotų ir riestų detalių nei griežtų ir tikslių kampų.

TAIP PAT SKAITYKITE: Kur saugotis kišenvagių, o kokioje vietoje pasijusite tarsi rojuje: pataria Makalius

Guelio parkas Barselonoje
Guelio parkas Barselonoje / Shutterstock nuotr.


Güell parke – visa kolekcija nuostabių A. Gaudi kūrinių. Šis parkas įtrauktas į UNESCO paveldo sąrašą. Čia stebina keisti pastatai, puošti spalvingomis kolonomis, mozaikomis, stiklu. Visi architektūros kūriniai primena meduolių namelius su cukriniais langais. Šiame parke esantis suoliukas, dekoruotas mozaikomis, yra bene ilgiausias pasaulyje. Nors ir netrumpas, sezono metu sunkiai ant jo rasite laisvą vietą – Güell parkas yra itin mėgstamas turistų.
Dar vienas A. Gaudi šedevras, taip pat saugomas UNESCO, – Švenčiausiosios Šeimos bažnyčia. Pradėta statyti 1882 m., ji yra didžiausia Barselonos įžymybė, tapusi miesto simboliu. Barselonos centre esantis pastatas laikomas viena originaliausių maldos šventovių pasaulyje. Nors planuojama, kad Švenčiausiosios Šeimos bažnyčios statybos darbai bus baigti tik 2026-aisiais, ją kasmet aplanko milijonai turistų iš viso pasaulio. Kad patektumėte į šventvietę, teks ilgokai stovėti eilėje ir susimokėti. Tačiau, patikėkite, tą padaryti tikrai verta, juolab kad visi surinkti pinigai skiriami statyboms tęsti.

Guelio parke – visa kolekcija nuostabių A. Gaudi kūrinių. Šis parkas įtrauktas į UNESCO paveldo sąrašą.

Pramogų gausa

Net jei vykstate į Barseloną trumpam, būkite nusiteikę per dieną įveikti bent 10–15 km. Vieną lankytiną objektą nuo kito skiria keli kilometrai, todėl pasirūpinkite tinkama avalyne.

Apžiūrėjus architektūros stebuklus, būtina pasivaikščioti populiariausia Barselonos gatve – La Rambla. Be dešimčių kavinių, restoranų, suvenyrų prekyviečių, rasite ir gyvų skulptūrų. Aktoriai kelias valandas grimuojasi ir rengiasi įspūdingais kostiumais, kad visą dieną stovėtų nemirksėdami ir žadintų turistų smalsumą. Tik sumokėjus kelis eurus, skulptūra „atgyja“, su ja galima nusifotografuoti.

Minėtoje gatvėje yra ir žymiausias Barselonos turgus La Boqueria. Jis vienas geriausių Europoje. Čia rasite įvairiausio maisto – vaisių, sukrautų į spalvotas piramides, didžiulių rūkytos mėsos gabalų, prekystalių su egzotiškais grybais ir, žinoma, kalnus jūrų gėrybių. Vėlai vakare, prieš uždarant turgų, šviežių jūrų gėrybių kaina ženkliai krinta – milžiniškų krevečių kilogramą galima įsigyti vos už porą eurų!

Būtina aplankyti Zoologijos sodą ir pasigrožėti įspūdingu akvariumu. Barselonos zoologijos sodas įsikūręs nuostabaus grožio De la Ciutadella parke. Jo centre įrengtas tvenkinys – galima pasiirstyti valtelėmis. Zoologijos sodas yra milžiniškas, kaip ir jame gyvenančių gyvūnų gausa, tad būkite pasiruošę čia praleisti kone visą dieną. Be nuostabaus grožio egzotinių paukščių (tarp jų kelios dešimtys rožinių flamingų), įspūdingo dydžio vėžlių ir iguanų, galėsite stebėti dramblius, begemotus, raganosius bei gorilas. Visiems gyvūnams sukurtos puikios gyvenimo sąlygos, todėl vienas malonumas juos lankyti.

Barselonos akvariumas nepalieka abejingų. Įspūdingo dydžio rykliai ir gražuolės rajos, plasnojančios tiesiai lankytojams virš galvų, neregėti dideli ir maži jūrų gyventojai ir nuostabi vandens augalija.

Pasivažinėkime

Nuo kalvos Montjuic, esančios netoli Barselonos centro, atsiveria viso miesto panorama ir Viduržemio jūros mėliai. Ant kalvos – nemažai atrakcijų, lankytinų objektų, įskaitant Ispanijos kaimelį (Poble Espanyol), Montjuic pilį, Nacionalinį Katalonijos meno muziejų, magiškuosius (grojančius) fontanus. Kopti į šią kalvą šviečiant kaitriai Ispanijos saulei – nemenkas išbandymas. Tingesniems ar lepensime turistams įrengta speciali keltuvų linija. Jais galima pakilti į kalno viršūnę ir nusileisti žemyn. Keltuvai su stiklinėmis sienomis, tad visą kelią grožimasi nuostabia gamta ir miesto vaizdais. Tiesa, keltuvai šiek tiek supasi, tad jei bijote aukščio, verčiau rinkitės autobusą, kuris veža iki pat viršūnės.

Nuo kalno Montjuic galėsite nusileisti ne atgal į miesto gatves, bet tiesiai į išpuoselėtą paplūdimį La Barceloneta. Tam taip pat įrengtas specialus keltuvas (šis daug didesnis ir stabilesnis, tad leistis visai nebaisu).

Kiekvienam, atvykusiam į Barseloną, privalu nuvažiuoti į unikalius Monserato kalnus ir aplankyti juose įsikūrusį vienuolyną. Apie 45 km į šiaurės vakarus nuo Katalonijos sostinės nutolusį vienuolyną labai patogu pasiekti traukiniu iš Barselonos stoties arba automobiliu. Vienuolyno didybė ir grožis tiesiog gniaužia kvapą, o tikintiems žmonėms suteikia ramybės ir vilties pojūtį. Pastatą juosia žvakėmis apšviestas Šventųjų takas. Galima uždegti čia pat įsigytą spalvotą žvakę ir pastatyti ją to šventojo, kurio globojama sritis jums aktualiausia, arkoje. Į Monserato vienuolyną kilsite specialiu keltuvu (arba traukiniu) ir gėrėsitės pasakiškais lygumų vaizdais, ranka paliečiamų kalnų reljefu. Tiesa, reikėtų šilčiau apsirengti – maždaug kilometro aukštyje vėsiau ir pučia žvarbus vėjas.

Skanumynai

Intensyviai apžiūrinėdami lankytinas vietas, raskite laiko ir skaniam maistui. Barselonoje būtina paragauti paelijos su jūrų gėrybėmis (šis patiekalas tiekiamas bene kiekvienoje kavinėje). Taip pat išbandykite keletą užkandžių (kalmarų, keptų daržovių, kelių rūšių sūrių ar vytinto kumpio ir marinuotų alyvuogių). Kad ir ką pasirinksite, mėgausitės sodriu skoniu.

Dar vienas ispaniškas skanėstas – vieno kąsnio sumuštinukai (pinchos). Jų rasite kone kiekviename bare. Šių užkandžių įvairovė tikrai nustebins. Dažnai mažas sumuštinukas pradžiugina sodria skonių palete – būna ir saldu, ir sūru, ir aštru, ir kartu. Derinami tokie produktai, kurių nė nesugalvotume valgyti drauge. Kruopščiai paruoštas užkandis kainuoja 1,5–2,5 eurų, bet paskanauti bent kelių rūšių tikrai verta.

Barselonoje daug pigesnis vynas, o vaisių ir uogių gėrimas sangria kainuoja mažiau nei geriamojo vandens buteliukas. Beje, būtent vaisiais ir uogomis lepinkitės dieną pliaže ar parkelyje. Juk Lietuvoje retai įmanoma nusipirkti šviežių, laiku sunokusių egzotinių vaisių. Na, o Barselonoje viskas šviežia, kvapu ir sultinga. Įvairių vaisių ir uogų asorti galima nusipirkti gatvėje, turguje ir visai prie pliažo. Tiesa, prekeiviai ir paslaugų teikėjai gali kiek trukdyti ramiai mėgautis paplūdimio malonumais. Nuolat iš visų pusių skrieja pasiūlymai pirkti gėrimą, pasimėgauti masažu, įsigyti patiesalą ar pan. Po pusdienio įgundi jų negirdėti. Nepamirškite naudoti kremo nuo saulės – nusvilti galite per pusvalandį, nes Ispanijos saulė negaili bučinių.

TAIP PAT SKAITYKITE: Atostogos: kodėl dažnai permokame už viešbutį?