Beata Tiškevič. Ko aš mokausi iš šio laiko?
Šių metų pavasaris mums pažėrė nemenkų išbandymų: siautėjantis per pasaulį #jaumintinaimokamekoks virusas, sugriovė planus, išsiurbė santaupas, iššlavė lentynas ir įšaldė planus. Daugybė žmonių kovoja už savo ar už kitų gyvybes. Stiprybės jiems. Kiti, kuriems pasisekė labiau, – stengiasi išbūti namuose su pasikeitusiu gyvenimo ritmu.
Šį laiką galime matyti visaip: kaip tragediją, pasaulio pabaigą, Dievo rykštę, bet taip pat galima į jį žiūrėti, kaip į galimybę mokytis. Aš šį laiką matau, kaip galimybę auginti savo sąmoningumą. Visos sąlygos tam sudarytos. Pasidalinsiu keliomis rekomendacijomis, jeigu jūsų žvilgsnis panašus, – galbūt jums pravers.
Dabar pasaulį ištiko krizė, tačiau mes, žmonės, krizių savo individualiuose gyvenimuose, esame patyrę jau ne vieną: tikriausiai, esame patyrę skaudžių skyrybų, buvome išmesti iš darbų, gal net yra tekę laidoti artimuosius... Ir mes kažkaip tai išgyvenome. Dabartinė krizė yra nemažiau sunki ar skaudi, tačiau ji ištiko mus visus. Ir mes galime justi, kad esame visi kartu čia. Tai yra mūsų bendra patirtis.
Eckhart Tolle knyga „Naujoji Žemė“ kadaise man padėjo išsiropšti iš sunkių vidinių krizių.
Jo žodžiai man buvo pirmi žingsniai kelyje į sąmoningumą. Šios knygos skaitymas nuramina, padeda „atsiklijuoti“ nuo ekranų ar niūrių žinių portaluose bei pažvelgti į visa tai, kas vyksta, kur kas ramesniu ir priimančiu žvilgsniu.
Sau nuolat stengiuosi priminti, kad visko pakeisti ir sukontroliuoti negaliu. Tai, kad aš kiekvieną sekundę seksiu liūdnas žinias apie virusą, tikriausiai, man sukels nerimą, kuriuo dalinsiuosi su artimaisiais ir jokios naudos tai neatneš. Tad, užduodu sau 2 klausimus:
a) kas yra mano valioje? ką galiu sukontroliuoti?
b) kaip savo veiksmais galiu prisidėti prie kitų gerovės?
Mano valioje yra mano pasirinkimai: aš galiu rinktis, ką žiūrėti, ko klausytis, ką valgyti, ar pamedituoti šiandien, ar ne.
Galiu rinktis, kokia informacija dalinsiuosi su sekėjais savo facebook paskyroje: gąsdinančia, liūdinančia, o gal kaip tik – motyvuojančia, informuojančia. Taip pat, jeigu jaučiu, kad turiu tam resursų, galiu prisidėti prie kitų gerų iniciatyvų, pavyzdžiui, paaukoti Maisto bankui, paremti Jaunimo liniją arba bent jau prisiminti, kad yra žmonių, kuriems visa ši situacija kur kas sudėtingesnė, negu man ir, atėjus progai, jiems padėti.
O vietoj žinių penktą kartą per dieną, rekomenduoju įsijungti Netflix serialą „Our planet“ – pamatysite gražiausius ir nuostabiausius mūsų žemės vaizdus, išvysite, kokie iš tikrųjų protingi yra vabzdžiai, kiek daug gyventojų turi Džiunglės ir, kad žmonija yra tik viena maža šios žemės gyventojų dalis. Šis laikas yra labai tinkamas pamąstymams apie tai, kaip greitai mes judėjome ir kaip stipriai ignoravome gamtą, ją naikindami, teršdami ir žudydami jos gyvybę. Karantino metu galima stengtis keisti savo įpročius: sumažinti mėsos vartojimą, pagalvoti, ar tikrai mums reikalingi nauji kailiniai ir 3 mašinos, ar būtina ieškoti poilsio keliaujant labai toli 5 kartus per metus, o galbūt atsipalaidavimą galima rasti ir Lietuvoje esančiuose miškuose?
Meditacija. Medituoti yra labai paprasta ir naudinga visam mūsų kūnui. Jeigu esate naujokai meditacijoje, išbandykite programėles Calm arba Headspace. Taip pat galite įvesti į youtube paieškos langelį guided meditation (anglų k.). Taip pat galite tiesiog prisėsti ir pakvėpuoti tokiu būdu: įkvėpkite, skaičiuodami iki 4, sulaikykite orą, skaičiuodami iki 4, iškvėpkite iki 4 ir pabūkite be oro, skaičiuodami iki 4. Galite taip daryti porą minučių. Kuo tai naudinga? Kvėpavimas ir meditacija nuramina mūsų protą, mintis, lengviau tampa suprasti, ką jaučiame. Jeigu tai darome kasdien ir ilgesnį laiką, pokyčiai atsiranda ir mūsų elgesyje bei pačiame gyvenime.
Meditacija šiuo laiku man padeda suvokti, kad net ir karantino metu iš manęs niekas nieko neatėmė: nei meilės, nei energijos, nei įkvėpimo, – juk visa tai yra mano viduje.
Šiuos dalykus tik aš pati iš savęs galiu atimti.
Ribos. Daug žmonių šiuo metu sėdi namuose užsidarę su savo artimaisiais. Tai gali tapti dideliu iššūkiu, jeigu jūs gyvenate bute. Net ir su labai mylimais, išbūti 24/7 kartais gali būti sunku. Ir tai yra normalu. Aš manau, kad šis metas yra puiki mokykla savo riboms nubrėžti, iškomunikuoti šeimos nariams savo poreikius. Pavyzdžiui, „nuo 10 val. iki 15 val. aš dirbsiu miegamajame. Prašau manęs netrukdyti.“ Svarbu sau pripažinti, kad mes galime pavargti net nuo tų, kuriuos labai mylime ir kartais mums reikia asmeninės erdvės. Jeigu tokių galimybių neturite, pavyzdžiui, esate vieni su vaikais, tuomet gal jums pavyktų bent vonioje porą minučių giliai pakvėpuoti ar pasiklausyti malonios dainos? Kiekvienoje situacijoje, tikiu, galime atrasti bent vieną malonią sekundę sau.
Man atrodo, kad šiomis dienomis labai svarbu sau priminti, kad panika neduoda jokios naudos bei yra daug žmonių, kurie gerokai puikiau išmano tai, kas šiuo metu vyksta. Belieka klausytis jų nurodymų ir rasti pozityvumo atspalvių net tokiomis dienomis. Svarbiausia pamoka, kurią man atneša šis laikas, yra tai, kad vieninteliai dalykai, kuriuos galiu kontroliuoti, tai – mano dėmesys ir elgesys. Visa kita – ne mano valioje.
Daugiau žinių apie sąmoningus santykius su savimi ir kitais: nebegeda.lt