Bėgant su grupe lengviau įveikti distanciją ir pasiekti tai, ką užsibrėžei
Vis daugiau žmonių „atranda“ vieną seniausių ir masiškiausių sporto šakų – bėgimą. Juk bėgti gali beveik visi. Be to, tada, kada nori. Anksti ryte, po darbų arba per pietų pertrauką. Kaip teigia kaunietis treneris ir kūrybininkas Ignas Dombrauskis, kuris sau metų pradžioje išsikėlė iššūkį – 365 dienos bėgant kasdien, bėgimas – labai patogus sportas, mat bėgti galima pradėti bet kada ir bet kur.
Pasak aktyvaus gyvenimo būdo entuziasto, bėgimu paskutiniuoju metu susižavi vis daugiau žmonių, tačiau pasitaiko atvejų, kad kai kuriems tas didelis užsidegimas bėgti nuslopsta įveikus pirmuosius kelis ar kelias dešimtis kilometrų. „Dažniausia pradedančio bėgiko klaida – per dideli užmojai ir per ilgos nusimatytos distancijos. Tokiu atveju bėgimas tampa ne maloniu užsiėmimu, o prievole. Dėl to nusprendusiems pradėti bėgti net patariama bėgimą kaitalioti su sparčiu ėjimu, nes tai ne taip nuvargina. Maršrutą geriausia kaskart rinktis vis kitą, mat tas pats kelias ir vaizdai gali greitai atsibosti, o tai taip pat neprideda motyvacijos bėgti“, – pasakoja ištisus metus kasdien bėgantis ir visus savo įspūdžius į asmeninį tinklaraštį „Bėgiko užrašai“ suguldantis kaunietis.
Su grupe paprasčiau įvykdyti numatytą programą
Pašnekovas taip pat pastebi, kad dar labai svarbu yra tai – bėgiojama pavieniui ar su grupe. „Geriau rinktis pastarąjį variantą, nes šalia bėgantys patyrę, stipresni ir vikresni bėgikai mielai dalijasi savo patirtimi. O ir pačiam norisi siekti panašaus rezultato, tad lengviau įvykdyti visą numatytą dienos programą. Bėgant su grupe taip pat kur kas paprasčiau atlikti ir reikiamas bet dažno pamirštamas treniruotės dalis, tokias kaip apšilimo ar tempimo pratimai. Bėgant ne vienumoje, o su bendraminčiais lengviau pasirinkti ir tinkamą bėgimo greitį, kas pradedantiesiems irgi labai svarbu. Vienas iš būdų pasitikrinti, ar bėgama ne per greitai – kalbėtis, mat bendravimas padeda išmokti teisingai kvėpuoti ir sureguliuoti tempą. Jei bėgant įmanoma lengvai kalbėtis, vadinasi bėgama per lėtai, tuo tarpu jei nepavyksta suregzti nė 3 žodžių sakinio, vadinasi, pats laikas sulėtinti tempą“, – bėgimo grupėje privalumus vardija I. Dombrauskis.
Kodėl toks svarbus jausmas „Aš galiu“?
Bėgimo entuziastui antrina ir Lietuvos olimpinio sporto centro sporto psichologė Ieva Petrukanecė. Pasak jos, kur kas lengviau yra bėgioti ne vienam, o keliese, taip pat kokiuose nors sporto renginiuose. Šalia bėgantis žmogus tave tarsi palaiko, veda į priekį. Be to, vienam sunkumus ar nesėkmes kentėti yra sunkiau, negu kartu. „Pakentėti atliekant fizinį krūvį, įveikti save, pasiekti užsibrėžtą tikslą ir pajusti, kad aš galiu yra nepaprastai stipri motyvacija. Aš galiu – tai pasitenkinimo jausmas, kuris persikelia ir į kitas gyvenimo sferas. Jei galiu čia, vadinasi, galiu ir kitur. Žinau, kad aš sportuodamas iškentėjau, tai galiu ir šioje veikloje pakentėti bei padaryti darbą iki galo. Tas „aš galiu“ jausmas įkvepia įveikti ir kitas gyvenimo kliūtis“, – apie psichologinę bėgiojimo ir sporto naudą kalba I. Petrukanecė.
Psichologė atkreipia dėmesį į dar vieną paskatą sportuoti. Fizinio krūvio metu žmogaus organizme išsiskiria vadinamas laimės hormonas – endorfinas, kuris mažina streso hormonus. O tai ypač aktualu šiuolaikiniam žmogui, kasdien patiriančiam daug streso. Fizinė veikla „ištrina“ streso hormonus ir mes jaučiame palengvėjimą.
Ką dar derėtų žinoti, kad treniruotė neliktų nebaigta
Kartu su Ignu aktyvių žmonių bendruomenę „Šešios trim“ Kaune kuriantis ir kasdien visus norinčius įvairiose miesto vietose sportuoti kviečiantis treneris Mindaugas Šatkus, įsitikinęs, kad labiausiai nenuleisti rankų ir nemesti visko į šalį tiek bėgiojant, tiek užsiimant kokia nors kita sporto šaka padeda bendraminčiai. „Visiems, o ypač pradedantiesiems, pasitaiko pasiryžimo duobių, kai atrodo jau nebegali, daugiau nebepavyks, dar pratimas ir jau „miršti“. Jei sportuoji vienas, labai lengva susitarti su savimi, kad tikrai jau viskas, treniruotė baigta. Tuo tarpu jei šalia kas nors bėga, atlieka tokius pat pratimus, iš karto sulauki palaikymo. Varikliukas užsiveda iš naujo. Tai – nepaprastai svarbu“, - tvirtina treneris.
Abu treneriai ir bendraminčiai tiek I. Dombrauskis, tiek ir M. Šatkus pradedantiesiems turi vieną patarimą: „Būkite paprastesni. Ieškokite tokios aktyvios veiklos, kurioje būtų linksma, įdomu ir jus suptų panašūs keistuoliai į jus. Tokiu atveju jūs pradėsite daug platesnius pokyčius, nei tik pradėsite bėgti ar sportuoti“.
Šimtus kilometrų nubėgę ir bėgimo virusu užkrėtę nemažą dalį kauniečių, treneriai I. Dombrauskis ir M. Šatkus savo sukauptomis žiniomis bei patirtimi dalijasi ne tik socialiniuose tinkluose ar su bendruomenės „Šešios trim“ nariais. Jie veda ir nemokamas bėgimo treniruotes „Reebok Running Crew“. Šiuo metu bendraminčiai ruošiasi jau penktajai treniruotei, kuri vyks Klaipėdoje, rugpjūčio 15 d. Startas, o taip pat ir finišas numatomas Anikės / teatro aikštėje. 13 kilometrų maršrutas drieksis per Lietuvninkų aikštę, Klaipėdos poilsio parką, Melnragės paplūdimį link Molo. Nuo Molo bus bėgama atgal, vėl pro Klaipėdos poilsio parką, tačiau kiek kitoje vietoje. Šešta tarpine stotele pasirinkta Klaipėdos arka šalia Danės upės. Kaip ir ankstesnėse „Reebok Running Crew“ treniruotėse, taip ir šioje kauniečiai treneriai visus bėgimo entuziastus ragina bėgti ne dėl rezultato, o dėl savo susigalvoto asmeninio tikslo – būti geresniu: mama ar tėčiu, boksininku ar jogos mėgėju, keliautoju ar pramogautoju, ar tiesiog geresniu žmogumi. Kodėl? Nes taip bėgti daug lengviau.