BMW motociklų klubo vadovas M.Aukštikalnis – apie motociklininkų rojų Europoje, avariją ir vieną svajonę

Marijus Aukštikalnis – tai asmenybė, kurią Lietuvos motociklininkų bendruomenėje atpažįsta dažnas motociklininkas. Jo vardas siejamas ne tik su patirtimi ant dviejų ratų, bet ir su aktyvia veikla, kuri vienija motociklų entuziastus tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų.
Būdamas ne tik patyręs motociklininkas, bet ir visuomenininkas, keliautojas, renginių organizatorius bei vairavimo akademijos vadovas, Marijus savo gyvenimą paskyrė motociklų kultūros puoselėjimui. Jis vadovauja BMW motociklų klubui Lietuvoje ir yra „BMW Clubs Europa e.V“ valdybos narys. Prieš penkerius metus tapęs oficialiu „BMW Motorrad“ ambasadoriumi Lietuvoje, jis subūrė didelę, draugišką ir aktyvią motociklininkų bendruomenę.
Marijaus kelionė prasidėjo nuo vaikystės svajonių, kai motociklai buvo tėvų draudžiamas vaisius. Tačiau aistra greičiui, laisvei ir nuotykiams nugalėjo visus apribojimus. Šiandien jis ne tik dalijasi savo patirtimi, bet ir skatina kitus atrasti motociklizmo džiaugsmą, siekti tobulėjimo bei stiprinti bendruomeniškumą.
Jo istorija – tai ne tik pasakojimas apie meilę motociklams, bet ir įkvepiantis pavyzdys, kaip aistra gali virsti gyvenimo keliu, jungiančiu žmones, kultūras ir patirtis.
Motociklizmo pradžia
Kaip prasidėjo jūsų kelionė su motociklais? Ar vaikystėje jau svajojote apie gyvenimą ant dviejų ratų, ar tai atsirado vėliau?
Vaikystėje motociklai man buvo kažkas magiško ir nepaprasto. Jie simbolizavo laisvę ir nuotykius, tačiau dėl finansinių apribojimų bei tėvų griežto požiūrio neturėjau galimybės važinėti – net pas draugus sėsti ant motociklo buvo draudžiama. Vėliau, jaunystėje, kai studijavau, motociklai vėl atsirado aplinkoje, tačiau tada jie man asocijavosi su pavojumi – buvo daug avarijų, o motociklininkai dažnai vadinti „donorais“. Dėl to šis pomėgis manęs tuo metu nepatraukė. Tik persikėlęs į Vilnių atradau motociklus iš naujo – šįkart visai kitu kampu. Jie tapo ne tik hobiu, bet ir gyvenimo būdu, suteikiančiu laisvę, džiaugsmą ir bendruomenės jausmą.
Motociklizmas suteikė laisvę, džiaugsmą ir bendruomenės jausmą.
Šis draudimas nesumažino mano susižavėjimo laisve ir kelionėmis. Net jei motociklai tuomet buvo nepasiekiama svajonė, mane traukė bet kokios istorijos apie keliautojus ir nuotykius. Mane įkvėpė knygos apie indėnus, piratus, tyrinėtojus ir jų drąsą leistis į nepažintas žemes. Šie pasakojimai formavo mano pasaulėžiūrą ir norą keliauti, ieškoti naujų potyrių, o kai tik atsirado galimybė – natūraliai susidomėjau motociklais. Kai pagaliau atsirado galimybė išbandyti motociklus, supratau, kad juose slypi viskas, apie ką svajojau – kelionių romantika, nuotykiai ir galimybė pažinti pasaulį savarankiškai. Tai buvo tarsi vaikystės troškimų išsipildymas, leidžiantis ne tik patirti laisvę, bet ir sujungti mane su bendraminčiais visame pasaulyje.
Koks buvo jūsų pirmasis motociklas?
Pirmasis mano motociklas buvo „Yamaha FZS600“, vėliau išbandžiau „Honda“ ir „Kawasaki“, tačiau galiausiai apsistojau ties BMW – ši markė tapo mano ilgalaikiu pasirinkimu.
Kokios buvo jūsų pirmosios kelionės motociklu? Kur buvo pirmoji tolima kelionė?
Mano pirmosios kelionės buvo į artimiausias šalis – Lenkiją ir Latviją. Pirmoji tolima kelionė buvo į Korsikos salą. Vėliau sekė Alpių serpantinai, išvažinėta beveik visa Europa, Marokas ir Vakarų Sachara. Po to sekė Indonezija ir Vidurio Rytai. Europa jau kaip dideli namai – kur benuvažiuočiau, jaučiuosi lyg būčiau namuose, bet dar yra be galo daug vietų kur norėčiau nukeliauti.
Pasaulis yra knyga, ir tie, kurie nekeliauja, skaito tik pirmą puslapį.
Šv. Augustinas rašė: „Pasaulis yra knyga, ir tie, kurie nekeliauja, skaito tik pirmą puslapį“. Ši citata iš esmės atspindi mano požiūrį į gyvenimą – aš nesu tas žmogus, kuriam užtenka daržo ir keturių sienų. Greičiausiai tai atėjo iš vaikystės, kuomet skaitydavau daug knygų apie įvairius nuotykius. Viduje esu romantikas.
Meilė Lietuvai ir atstovavimas pasaulyje
Esate aktyvus Lietuvos BMW bendruomenės atstovas Europoje. Ką jums tai reiškia?
Būti Lietuvos atstovu tarptautinėje BMW bendruomenėje man yra nepaprastai didelė garbė. Keliaudamas visada pasakoju apie Lietuvą, aiškinu, kur ji yra ir kas mes esame. Man svarbu, kad Lietuvos vardas skambėtų tarptautinėje motociklų bendruomenėje, ir džiaugiuosi, kad galiu prisidėti prie to. Mano patriotiškumas yra giliai įšaknijęs, ir kiekvienas tarptautinis renginys, kuriame dalyvauju, yra galimybė parodyti, kad lietuviai yra stiprūs, draugiški ir aktyvūs motociklininkai.
Motociklų Laisvės kelias: Vilnius – Baltarusija
Kokie prisiminimai liko iš 2020 metais organizuoto „ Motociklų Laisvės kelias: Vilnius – Baltarusija “ renginio?
Šie prisiminimai išliks visa gyvenimą. Su A. Tapinu ir M. Eidukoniu organizavome vieną didžiausių moto renginių. Tūkstančiai motociklininkų susirinko pabrėžti laisvės svarbą ir istorinius ryšius. Man buvo garbė vesti koloną, o šis renginys tapo ne tik motociklizmo įvykiu, bet ir stipriu patriotinės dvasios simboliu.
Vesti kolonai pasirinkote patį mažiausią BMW motociklą, kodėl?
Aš pasirinkau vesti tūkstantinę motociklininkų koloną ne su dideliu kelioniniu motociklu, o pačiu mažiausiu BMW modeliu tam, kad parodyčiau, jog ne dydis ar galia lemia lyderystę, o valia, ryžtas ir tikėjimas bendru tikslu. Norėjau įrodyti, kad ne jėga formuoja mūsų ateitį, o žmonių valia – kiekvienas balsas, net ir mažiausias, gali tapti galingiausiu laisvės skambesiu, formuojančiu tautos likimą.

Iššūkiai ir nauji projektai
Organizavote moto sporto renginius nuo 2018 m. Kokie buvo didžiausi iššūkiai?
2018 metais pradėjau organizuoti įvairius moto sporto renginius Lietuvoje ir Europoje. Iki šio momento esu suorganizavęs ar dalyvavęs organizuojant jau daugiau kaip 40 renginių.
Europoje ir Lietuvos motociklų plento žiedo čempionate prisidėjau prie moto sporto renginių organizavimo kartu su Lietuvoje gerai žinoma "CR Moto" komanda. Jiems esu dėkingas už didelę patirtį šioje srityje, ypatingai - Adomui Dautartui. Dirbdamas su šia komanda įgijau ne tik vertingų organizacinių įgūdžių, bet ir dar labiau sustiprinau savo ryšius su motociklų bendruomene. Tai buvo puiki mokykla, kuri padėjo suprasti, kaip veikia dideli renginiai, kaip svarbu yra bendruomeniškumas ir kaip kiekvienas detalus planavimo žingsnis gali lemti galutinę renginio sėkmę.
Vėliau įkūriau oficialų BMW motociklų klubą Lietuvoje, ir tai atvėrė naujas galimybes, bet kartu ir naujus iššūkius. Kai tampi labiau matomas ir aktyviai organizuoji renginius, sėkmė dažnai patraukia ne tik bendraminčių, bet ir konkurentų dėmesį. Deja, mažos rinkos sindromai neišvengiami – atsiranda ne tik sveika konkurencija, bet ir pavydas, reputacijos menkinimas, kartais net atviri bandymai stabdyti iniciatyvas.
Noras telkti bendruomenę ir siekis kurti kokybiškus renginius buvo stipresni už visus iššūkius.
Vis dėlto, aistra motociklizmui, noras telkti bendruomenę ir siekis kurti kokybiškus renginius buvo stipresni už visus iššūkius. Per šiuos metus pavyko suburti aktyvią, draugišką bendruomenę, kuri vertina ne tik greitį ar motociklus, bet ir bendrystę, kelionių dvasią bei tarpusavio palaikymą. Tai įrodė, kad nuoširdus darbas ir tikras atsidavimas gali nugalėti bet kokius trukdžius, o kokybė ir vertybės visuomet išsiskiria net ir konkurencingoje aplinkoje.
Asmeniniai augimo momentai ir išmoktos pamokos
Kokios didžiausios pamokos buvo išmoktos per metus motociklų pasaulyje?
Vienas svarbiausių dalykų, kuriuos išmokau – niekada nepervertinti savo galimybių. Nesvarbu, kiek metų važiuoji ar kokią patirtį turi, kiekviena nauja situacija gali pateikti netikėtumų. Taip pat supratau, kad tikra motociklininkų bendruomenė yra ne apie tai, kas greičiausias ar geriausias, o apie tarpusavio pagalbą, bendrystę ir norą dalintis žiniomis. Kelyje dažnai susiduri su iššūkiais – nuo netikėtų techninių problemų iki sudėtingų orų sąlygų ar navigacijos klaidų. Tačiau būtent tai ugdo kantrybę, atsakomybę ir gebėjimą priimti sprendimus greitai.
Ar buvo momentas, kai galvojote viską mesti? Kas padėjo judėti pirmyn?
Taip, buvo keletas momentų, kai viskas atrodė per daug sudėtinga. Vienas tokių – po motociklo avarijos, kuri nutiko dėl per didelio pasitikėjimo savimi. Tada supratau, kad motociklai ne tik suteikia laisvę ir nuotykius, bet ir reikalauja didžiulės disciplinos. Po šio įvykio net buvo minčių, ar verta tęsti šį kelią. Tačiau supratau, kad kiekviena nesėkmė yra pamoka, o svarbiausia – iš jos pasimokyti ir nekartoti tų pačių klaidų. Judėti pirmyn padėjo žmonės – bendruomenė, šeima ir draugai, kurie skatino nepasiduoti.
Kiekviena nesėkmė yra pamoka.
Kaip motociklai pakeitė jūsų asmenybę, gyvenimo būdą ir požiūrį į pasaulį?
Motociklai mane išmokė vertinti momentą. Kai važiuoji keliu, negali galvoti apie praeitį ar ateitį – esi čia ir dabar. Tai ugdo ne tik koncentraciją, bet ir gebėjimą mėgautis tuo, kas vyksta šią akimirką. Taip pat motociklai man atvėrė duris į visiškai naują pasaulį – bendruomenę, kuri yra kaip didelė šeima, kur visi vieni kitus supranta be žodžių. Be to, kelionės motociklu labai pakeitė mano požiūrį į žmones – sutikau daugybę skirtingų kultūrų, išmokau prisitaikyti prie įvairių situacijų, o svarbiausia – supratau, kad pasaulis yra pilnas gerų žmonių.
Važiavimas motociklu ugdo ne tik koncentraciją, bet ir gebėjimą mėgautis tuo, kas vyksta šią akimirką.
Antroje interviu dalyje sužinosite, kodėl, anot Marijaus, Italija yra tarsi rojus motociklininkams, kokį didžiausią Baltijos šalyse BMW klubo renginį jis šiais metais planuoja suorganizuoti ir ką patartų dar tik pradedantiems važiuoti ir keliauti motociklais.