Botų evoliucija: nuo karo lauko iki garsiausių mados namų podiumų

„Hunter“ / Vida Press nuotr.
„Hunter“ / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
A
A

Lietingam bulviakasiui, žvejybai ar miškui skirti guminiai botai jau kurį laiką yra peržengę įprastus rėmus ir šiandien jais avinčios garsenybės drąsiai žygiuoja raudonu kilimu, modeliai – podiumu, ir net didieji pasaulio mados diktatoriai, tokie kaip „Chanel“, „Gucci“ ar „Dior“, išskirtiniais botų modeliais pildo savo kolekcijas. Už madingai sausas kojas dėkingi galime būti XIX a. Anglijoje gyvenusiam kunigaikščiui Artūrui Velesliui, kuris su savo užgaidomis sukėlė tikrą revoliuciją.

Botų pirmtakai – kariškių odiniai batai

XIX a. pradžioje A. Veleslis, pirmasis Velingtono kunigaikštis, turėjo vieną porą batų ir ją avėdavo visomis progomis. Kunigaikščio mėgstami batai – tai standartiniai odiniai kariškių batai, siekiantys aukščiau kelių. Juos jam padovanojo vokiečių kareiviai, tuo metu tarnavę imperijai.

Tradicinė britų mėgiamų botų spalva – žalia, o amerikiečiams priimtinesnis geltonos spalvos botų modelis.

Vis dėlto po kurio laiko kunigaikštis norėjo kiek atnaujinti batų įvaizdį, tad paprašė savo batsiuvio, kad šis kiek pakoreguotų jų formą ir išvaizdą. Dar vėliau, britų armijai pageidaujant, šie batai pradėti gaminti iš gumos. Karo metu klampoti po purviną Europos dirvožemį britai nenorėjo, tad guminiai batai iki kelių leido džiaugtis bent jau sausomis pėdomis. Baigiantis Antrajam Pasauliniam karui, šiais batais avėjo jau nebe tik kariškiai, bet ir moterys, vaikai.

Tai, kad šie grubokos išvaizdos ilgaauliai nebėra tik karininkų, ūkininkų, medžiotojų ar gamtos entuziastų aprangos atributas, patvirtinta ir tai, kad apsiavę jais išdidžiai žygiuoja ir britų karališkosios šeimos nariai. Tradicinė britų mėgiamų botų spalva – žalia, o amerikiečiams priimtinesnis geltonos spalvos botų modelis – šie lietaus batai Amerikoje išpopuliarėjo XX a. pradžioje.

„Loewe“
„Loewe“

Ryškios spalvos

Pasinaudojus stipriai išaugusiu guminių botų populiarumu, rinka užsipildė pačių įvairiausių modelių ir spalvų lietaus batais. Savo klientėms išskirtinius botų modelius siūlė ir didieji mados diktatoriai, ir rinkos naujokai.

„Šiuolaikinė mada – dėkinga, kadangi leidžia rinktis komfortą, derinant jį prie netikėčiausių aprangos sprendimų. Norisi, kad kojos ne tik būtų sausos, bet ir madingos, ryškios, išsiskirtų iš minios. Tad niūrios spalvos lietaus batus galima avėti einant į mišką grybauti, o stilingam miestiečiui verta spintoje turėti ir įvairesnių spalvų, formų ir stiliaus lietaus aulinukus. Juk ne veltui šią avalynę kaip išskirtinę stiliaus detalę demonstruoja raudonojo kilimo žvaigždės, kurioms ypatingus modelius kuria žymiausi dizaineriai – pavyzdžiui, šių metų Paryžiaus mados savaitėje „Miu Miu“ rudens kolekciją pristatydami modeliai podiumu žengė avėdami kailiuku padengtus botus“, – sako „Crocs“ prekės ženklo atstovas Lietuvoje Justas Mačionis.

Kate Moss, Gwyneth Paltrow, Ellie Goulding ar Nicki Minaj – šios ir kitos žvaigždės drąsiai avi botus tiek žygiuodamos Los Andželo gatvėmis, tiek šėldamos pasaulinio garso žvaigždžių ypač mėgstamame Glastonbury festivalyje. Pozuodamos fotografams, jos demonstruoja nuo pirmųjų botų nemažai pakitusios išvaizdos lietaus batus – ryškesnių spalvų, su raištukais ar net užtrauktukais, trumpus aulinukus.

Botų avalynės gamintojams ėmus specializuotis, radosi pačių įvairiausių modelių: skirti sodui ir ūkiui, festivaliams, taip pat – ir žingsniavimui miesto gatvėmis.

Festivalio „Glastonbury“ lankytojų stilius
Festivalio „Glastonbury“ lankytojų stilius / „Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr.

Iš ko gaminami šių laikų botai?

Pirmieji iš gumos gaminti botai atsirado Hiramo Hutchinsono dėka. Jis iš dabar jau visame pasaulyje žinomo padangų gamintojo Charles'o Goodyear'o įsigijo vulkanizuotos gumos patentą ir pritaikė tai avalynės gamyboje.

Lietaus batus pradėjus kurti ir kitiems gamintojams, atrasta ir daugiau jiems tinkamų medžiagų. Vieni juos gamina iš jau perdirbtų produktų, kiti iš poliuretano, 100 proc. gumos ar net kuria savas medžiagas.

Lietaus batų pagrindinis privalumas ir yra tas, kad jie yra vientisi, išlieti, t. y. nėra sujungimo siūlių, per kurias į įprastus batus ir priteka lietaus vandens.