Grožis – Botulino toksinas: nuodas ar panacėja?

Botulino toksino injekcija / Shutterstock nuotrauka
Botulino toksino injekcija / Shutterstock nuotrauka
Kristina Solomnikova
Šaltinis: Žmonės
2021-08-24 09:05
AA

Botulino toksino injekcija – Lietuvoje vis dar mitais apraizgyta procedūra. „Fui, veidas be emocijų“, „atrodo lyg vaškinė“ – jei reikėtų suskaičiuoti, kiek tokių frazių apie botulino toksiną esu perskaičiusi vien per pastaruosius kelis mėnesius, abiejų rankų pirštų tikrai neužtektų. Trejus metus kalbindama dermatologus ir plastinės chirurgijos gydytojus, įsitikinau: daugybė mūsų nuostatų kyla iš... paprasčiausio nežinojimo ir nevykusių pavyzdžių spaudoje.

Nustokime griežti dantimis

Tikra tiesa, kad botulino toksinas (kurį, beje, esame pamėgę absoliutinti ir vadinti „botoksu“, o tai – tik vienas iš rinkoje esančių preparatų) yra nuodas. „Jau pats pavadinimas sufleruoja, kad botulinas yra toksinas. Kaip ir kiekvienas vaistas, jis gali tapti pavojingas. Vis dėlto tam, kad apsinuodytume šiuo preparatu, reikėtų be galo didelių dozių, o estetinėje medicinoje jis naudojamas mikrodozėmis“, – abejones sklaido plastinės chirurgijos specialistas Giedrius Stankevičius.

Paradoksalu, tačiau botulino toksinas, kuris šiandien yra plačiai naudojamas raukšlių prevencijai, buvo išrastas visai kitu tikslu. Išsilyginusios raukšlės tebuvo malonus šalutinis poveikis: botulino toksinas prieš daugiau nei keturis dešimtmečius buvo pirmą kartą panaudotas... žvairumui gydyti. Galima tik įsivaizduoti tuomečių gydytojų nuostabą, kai, suleidus preparato netoli vidinio akies kampo, ilgainiui ėmė ir išsitiesino tarpuakio raukšlė.