Brangiausių pasaulio laiškų TOP 10

Laiškas / Fotolia nuotr.
Laiškas / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2014-05-18 13:00
AA

Brangiai galima parduoti ne tik nekilnojamąjį turtą, juvelyrinius dirbinius, meno kūrinius... Milijonus galima pakloti ir už žymių asmenybių brūkštelėtus laiškus. Tad kieno ranka parašyti laiškai sudaro brangiausių pasaulyje laiškų dešimtuką?

Troškimas turėti garsiausių ir žymiausių žmonių laiškus stiprus buvo visais laikais. Jų ranka brūkštelėti laiškai – tai kultūros vertybės, kurias toli gražu ne kiekvienas muziejus ir kolekcininkas gali sau leisti įsigyti. Visgi atkakliausi kolekcininkai pasiruošę pakloti sumą, dešimtkart viršijančią nustatytą vertę, kad tik pavyktų savo rankose laikyti garsiausią visų laikų epistolinį kūrinį. Tad kokių gi asmenybių laiškai tapo pačiais brangiausiais XXI amžiuje?

1. JAV prezidento Abrahamo Lincolno (1809–1865) laiškas

Šešioliktajam JAV prezidentui A. Lincolnui valdant šalį, Baltuosius rūmus kasdien pasiekdavo apie 500 prašymų ir laiškų. Tačiau 1864-aisiais žymus politikas gavo gana neįprastą laišką – jis buvo parašytas vaikų. Apie 200 vaikučių prašė JAV prezidento, kad panaikintų mažų vaikų vergiją. Labai greitai mažieji laiško autoriai gavo A. Lincolno atsakymą, kuriame jis vaikams vergams pažadėjo laisvę. Beje, Amerikos valstybės galva ištesėjo savo žodį!

Šis A. Lincolno laiškas tapo pačiu brangiausiu pasaulyje. Prieš šešerius metus už šešioliktojo JAV prezidento laišką aukcione buvo paklota 3,401 mln. JAV dolerių.

2. Alberto Einsteino (1879–1955) laiškas Franklinui Rooseveltui (1882–1945)

Žymus fizikas greičiausiai nė neįsivaizdavo, kad 1939 m. nusiųstas jo laiškas 32-ajam JAV prezidentui F. Rooseveltui bus istoriškai svarbus. Jame A. Einsteinas dėstė savo mintis apie atominę bombą ir projektą, kurį pats sugalvojo. Iki Antrojo pasaulinio karo buvo likusios tik keturios savaitės... Visi puikiai žinome, kuo baigėsi šis karas – atominių bombų numetimais ant Japonijos miestų Nagasakio ir Hirosimos.

Garsaus fiziko laiškas parduotas aukcione prieš 12 metų už neįtikėtiną sumą – už 2,096 mln. JAV dolerių. Tai buvo pats brangiausias A. Einsteino brūkštelėtas laiškas.

3. Poetės Marinos Cvetajevos (1892–1941) laiškai

Kadaise garsi rusų poetė ir prozininkė M. Cvetajeva intensyviai susirašinėjo su ne mažiau žymiu poetu Anatolijumi Šteigeriu. M. Cvetajeva net visą eilėraščių ciklą skyrė būtent A. Šteigeriui. Po poeto mirties, visi jo laiškai ir archyvas pateko į sesers rankas, kuri ilgą laiką juos saugojo.

Į minėtąjį archyvą įeina 22 laiškai, trys atvirukai ir dvi užrašų knygelės, kurias M. Cvetajeva dažnai citavo savo kūriniuose. Tad šis archyvas – neįkainojamas kultūros palikimas. Be jokios abejonės, tai turėjo ir didelės įtakos poetės paveldo vertei. Prieš dvejus metus už šį kultūrinį turtą aukcione nepagailėta 688 000 JAV dolerių.

4. Paulio Gauguino (1848–1903) ir Vincento van Gogho (1853–1890) laiškas

Šių didžių žmonių laiškai ilgai varžėsi tarpusavyje: kainų rekordai aukcionuose būdavo sumušami per kiekvieną jų pardavimą. Pavyzdžiui, 2007 m. Niujorke birželį Sotheby’s aukcione V. van Gogho laiškas parduotas už 330 000 JAV dolerių, o tų pačių metų gruodį už P. Gauguino  laišką nepagailėta 361 000 JAV dolerių. Neaišku, kuo būtų pasibaigusi ši konfrontacija, jei ne įstabus lotas (lotas – tai aukcione parduodamas vienas objektas; gali būti ir kūrinių rinkinys, bet parduodamas kaip vienas objektas) 2012 m. Christie’s aukcione, tiksliau – laiškas, parašytas P. Gauguino ir V. van Gogho prancūzų kilmės dailininkui neoimpersionistui Emile’iui Bernard’ui. Štai šis abiejų talentingų asmenybių epistolinis kūrinys buvo parduotas už 583 000 JAV dolerių.

5. Karalienės Elizabethos I (1533–1603), Mary Stuart (1542–1587) ir jų amžininkų laiškai

Elizabethos I ir M. Stuart, taip pat joms artimų žmonių laiškai sudarė maždaug 200 ranka rašytų puslapių tekstą, brūkštelėtą mažiau nei per metus. Karališkasis lotas aukcione parduotas už gerokai didesnę kainą nei planuota – už 550 000 JAV dolerių.

Seni laiškai / Fotolia nuotr.

6. Dramaturgo Samuelio Becketto (1906–1989) laiškai

Garsus airių dramaturgas, atsidūręs nedideliame Prancūzijos kaimelyje, susipažino su Haydenų šeima, kuri irgi slėpėsi nuo gestapo. Sutuoktiniai ir S. Beckettas tai stipriai susidraugavo, kad dvasiškai jie nebeišsiskyrė visą gyvenimą. Per bendravimo laiškais laikotarpį susikaupė neapsakomo dydžio archyvas. Daugiau nei 300 laiškų ir atvirukų aukcione buvo parduoti už 479 000 JAV dolerių.

7. Lordo George’o Byrono (1788–1824) laiškai Francisui Hodgsonui

F. Hodgsonas buvo geriausias lordo G. Byrono draugas, tad nenuostabu, kad žymus XIX a. anglų poetas rašė laiškus jo sielai artimam žmogui. Iki šių dienų išliko penkiolika šio susirašinėjimo laiškų. Minėtieji lordo G. Byrono laiškai tapo pačiais brangiausiais: prieš penkerius metus už juos nepagailėta net 455 000 JAV dolerių.

8. Psichiatro Carlo Gustavo Jungo (1875–1961) laiškai

Į psichiatrų laiškus paprastai žvelgiama kitaip nei į garsių politinių asmenybių arba menininkų epistolinį palikimą. Kadangi dėl jų kolekcininkai retai tarpusavyje kovoja, tad ir vertė tokių laiškų – vos kelios dešimtys tūkstančių JAV dolerių.

Ilgą laiką rekordas priklausė 48 pasaulinio garso psichiatro Sigmundo Freudo laiškams. Aukcione už juos buvo nepagailėta 99 000 JAV dolerių. Tačiau S. Freudą įveikė C. G. Jungas: prieš aštuonerius metus aštuoni šveicarų kilmės psichiatro laiškai buvo parduoti už 305 000 JAV dolerių.

9. Užšifruotas Napoleono Bonaparte’o (1769–1821) laiškas

2012 m. gruodį Osenat aukcione, vykusiame Prancūzijos Fontenblo mieste, buvo parduotas unikalus laiškas, sukėlęs daug triukšmo rusų ir užsienio visuomenės informacijos priemonėse. Kurgi ne! Laiške duotas paties Napoleono pasirašytas įsakymas 1812 m. spalio 20-ąją susprogdinti Kremlių. Beje, tekstas buvo užšifruotas. Įdomiausia, kad šis laiškas išliko iki mūsų dienų, t. y. nebuvo sudegintas, pamestas arba pavogtas. Tai pats brangiausias užšifruotas garsaus Napoleono laiškas per visą aukciono istoriją. Už jį paklota 243 000 JAV dolerių.

10. Jungtinės Karalystės admirolo Horatio Nelsono (1758–1805) laiškas

Kai tariama H. Nelsono pavardė, į galvą pirmiausia topteli štai tokie žodžiai: „didysis admirolas“, „Trafalgaro mūšis“, „Anglija – jūrų valdovė“. Britams jis iki šiol yra nacionalinis didvyris ir šlovingų pergalių jūroje per visą monarchijos istoriją simbolis. Ironiška, bet jo brangiausiai įkainotas laiškas neturi nieko bendra su mūšiais ir politika. Tai – meilės laiškas, admirolo parašytas 1800 m. ledi Hamilton. Aukcione už H. Nelsono laišką nepagailėta 202 000 JAV dolerių.