Britų karalienė deimantinį valdymo jubiliejų švenčia džiaugdamasi populiarumo banga
Milijonai žmonių Didžiojoje Britanijoje švęs karalienės Elizabeth II deimantinį jubiliejų – monarchė mini 60-ąsias valdymo metines ir taip pat gali džiaugtis tuo, kad karališkoji šeima šiuo metu yra itin populiari.
Iškilmių kulminacija įvyks birželio 2-5 dienomis, su tūkstančio laivų procesija Temzėje, ryškiausių popmuzikos žvaigždžių koncertu ir iškilmingu paradu.
Šia išties istorine proga – Elizabeth II yra tik antroji monarchė po karalienės Victorios, švenčianti deimantinį valdymo jubiliejų – britams buvo suteiktos precedento neturinčios dvi laisvos dienos po savaitgalio.
Prognozuojama, kad Temzės pakrantėse stebėti laivų parado birželio 3 dieną susirinks milijonas žmonių. Laivų procesijos centre bus puošni karalienės barža, taip pat dalyvaus garlaiviai, buksyrai, kateriai ir istoriniai laivai.
Kitą dieną visame pasaulyje bus uždegta švyturių grandinė, o karalienė uždegs švyturį ant scenos priešais Bakingamo rūmus, kurioje jos garbei koncertuos tokie muzikantai kaip Paulas McCartney.
Šalyje taip pat vyks ir ne tokios formalios šventės – žmonės rengs vakarėlius gatvėse ir bandys atkurti 1977 metais švęsto sidabrinio jubiliejaus dvasią.
Princas Williamas ir jo žmona Catherine, kurie atstovauja jaunajai karališkųjų asmenų kartai, birželio 5 dieną dalyvaus karietų procesijoje.
Jubiliejus, kuris minimas po pernai įvykusių Williamo vestuvių, tikriausiai dar labiau padidins karališkosios šeimos populiarumą. Šį mėnesį atliktos apklausos parodė, jog 80 proc. britų nori, kad jų šalis ir toliau liktų monarchija.
Per dabartines iškilmes nesunku pamiršti, kad vos prieš dešimtmetį vaizdas buvo visiškai kitoks – tuomet, per 1997 metų autokatastrofą Paryžiuje žuvus Velso princesei Dianai, buvo juntamas nepalankumas karalienei, ji buvo kritikuojama už tai, kad nedalyvavo visuotinėse gedulo apraiškose.
Galiausiai ji nusilenkė pro šalį vežamam Dianos karstui ir ta akimirka, kaip teigia istorikė Kate Williams, buvo persilaužimo momentas.
Dabar palankumas karalienei yra smarkiai padidėjęs – ir Didžiojoje Britanijoje, ir visoje Sandraugoje, sakė K.Williams, kuri yra parašiusi knygą „Jaunoji Elzbieta: tapimas karaliene“ (Young Elizabeth: The Making of our Queen).
„Tai tikrai gana neįtikima, kai pagalvoji, kokia ypatingai nepopuliari ji buvo mirus Dianai. Tų žmonių, ... kurie buvo abejingi arba jautė, kad Windsorai visai nebeteko prasmės ir jų reikia atsisakyti, kiekis – visa tai pasikeitė, – sakė K.Williams. – Atrodo, kad visa Britanija pirmąjį birželio savaitgalį išeis į gatves“.
Viso šio šurmulio centre yra 86 metų moteris, kuri jau yra prosenelė ir kuri 1952 metais lankėsi Kenijoje, kai vieną rytą buvo prižadinta ir iš savo vyro princo Philipo išgirdo, kad jos 56 metų tėvas, karalius George'as VI mirė, o ji tapo karaliene.
Jos karūnavimas įvyko daugiau nei po metų, 1953-iųjų birželio 2 dieną, Vestminsterio abatijoje.
Praėjus šešiems dešimtmečiams parengta plati jubiliejaus programa labai skiriasi nuo pirmojo Britanijos deimantinio jubiliejaus 1897 metais.
Karalienė Victoria tuomet dėl raišumo negalėjo užlipti Šv.Pauliaus katedros laiptais, kad trumpos padėkos pamaldos buvo surengtos lauke.
Dabartinė karalienė atrodo geros sveikatos ir šiemet nemažai važinėjo po Didžiąją Britaniją, dalyvavo susitikimuose su pavaldiniais, tačiau dėl garbaus amžiaus užsienio keliones jubiliejaus proga paliko kitiems karališkosios šeimos nariams.
Gruodį jos vyrui prireikė skubios širdies operacijos, bet per jubiliejaus iškilmes, kurios vyks vos savaitė prieš jo 91-ąjį gimtadienį, princas Philipas turi atlikti visus savo vaidmenis.