Britų karališkosios šeimos stiliaus taisyklės: nuo gilių tradicijų iki absurdo

Meghan Markle ir princas Harry / Vida Press nuotr.
Meghan Markle ir princas Harry / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
A
A

Jau gegužę princas Harry (33) su mylimąja aktore Meghan Markle (36) iškels vestuves. Nors amerikietė dar tik apšyla kojas karališkojoje šeimoje, britai ją jau priėmė kaip savą. Tuo tarpu žiniasklaida sukūrė terminą „Meghan efektas“, apibūdinantį greitį, per kurį žmonės iššluoja iš parduotuvių M.Markle pademonstruotus drabužius ar aksesuarus.

Iki šiol laisve stiliaus klausimais besimėgavusi Meghan dabar turės paklusti griežtoms karališkosios šeimos taisyklėms. Beje, kai kurios jų išties juokingos, net absurdiškos.

1. Jokio spalvoto nagų lako

Karališkosios šeimos narėms draudžiama rodytis viešumoje su ryškiu nagų laku. Tik permatomas arba šviesai rausvas nagų lakas yra leidžiamas, pagal etiketą. Pačios karalienės Elizabeth II nagai lakuojami tos pačios spalvos nagų laku jau 28 metus. Monarchė renkasi „Essie“ firmos nagų laką „Ballet Slippers“. Jo kaina – nekarališki 8 eurai.

Ši nagų lako taisyklė negalioja, kai esi namuose. Tuomet aristokratės gali džiaugtis nagų dailės šedevrais.

Kembridžo hercogienė Catherine su sužadėtuvių žiedu
Kembridžo hercogienė Catherine su sužadėtuvių žiedu / Vida Press nuotr.

2. Ne visos gali puoštis tiaromis

Filmai ir pasakos įdiegė į mūsų pasąmonę, kad tiaromis puošiasi visos princesės. Deja, britų karališkosios šeimos etiketas sako kitaip. Karališkosios šeimos narės tiara puošiasi per savo vestuves ir white tie renginius, kurie pagal prašmatnumą siekia pačią viršūnę. Tiara dabintis gali tik ištekėjusios moterys, todėl niekada nepamatysite suaugusios, bet netekėjusios princesės su tiara.

Tokios taisyklės priežastis labai paprasta. Ištekėjusios moterys taip parodo savo statusą ir duoda ženklą džentelmenams, jog neieško jaunikio.

Kembridžo kunigaikštienė Catherine
Kembridžo kunigaikštienė Catherine / Vida Press nuotr.

3. Karalienės rankinė – daugiau nei aksesuaras

Per oficialius renginius karalienė Elizabeth II savo rankine paslapčia duoda nurodymus ją lydintiems darbuotojams. Taip pat ji rankine duoda ženklus, kaip elgtis svečiams. Pavyzdžiui, jei monarchė nusprendžia, kad po penkių minučių nori apleisti vakarienės stalą (tai reiškia, kad visi turi liautis valgę), ji padeda savo rankinę ant stalo.

Karalienė Elizabeth II ir princas Williamas
Karalienė Elizabeth II ir princas Williamas

4. Berniukai gali mūvėti tik šortus

Kembridžo hercogienė Catherine ne pati nusprendė, kad jos sūnaus princo George'o mes niekada nematėme su kelnėmis. Karališkojoje šeimoje gimę berniukai gali mūvėti tik šortus. Ši taisyklė galioja iki aštuonerių arba devynerių. Kelnės – tai ženklas, kad berniukas pamažu virsta vyru.

Pirmoji princo George'o diena mokykloje
Pirmoji princo George'o diena mokykloje / „Scanpix“ nuotr.

5. Karalienės apranga – tik ryški

Karalienė Elizabeth II rengiasi ryškių, kartais net neoninių spalvų drabužiais ne todėl, kad ji mėgsta tokias spalvas. Karalienė privalo būti ryški, kad į gatvę ar aikštę susirinkusi minia ją pastebėtų iš toli.

Karalienė Elizabeth II su sutuoktiniu princu Philipu švenčia vestuvių metines
Karalienė Elizabeth II su sutuoktiniu princu Philipu švenčia vestuvių metines / „Scanpix“ nuotr.

6. Visada pasiruošę gedului

Karališkosios šeimos atstovai, leisdamiesi į kelionę, privalo susipakuoti vieną juodų drabužių eilutę. Jei netikėtai kas nors mirtų, jie privalo apsirengti juodai. Šią taisyklę įvedė karalienė Elizabeth II po to, kai 1952-aisiais mirė jos tėvas karalius George'as VI. Tuomet dar princesė Elizabeth parskubėjo į Londoną iš Kenijos. Ji turėjo kelias valandas pralaukti lėktuve, kol iš rūmų jai buvo atvežti juodi drabužiai. Princesei buvo nepadoru pasirodyti viešumoje su kasdieniais drabužiais po to, kai mirė karalius.

Kembridžo hercogienė Catherine ir Nyderlandų karalienė Maxima
Kembridžo hercogienė Catherine ir Nyderlandų karalienė Maxima / Vida Press nuotr.

7. Jokių iškirpčių

Iškirptės yra draudžiamos karališkosios šeimos atstovės. Tačiau kartais net šiek tiek atviresnė suknelė gali sukelti problemų. Pavyzdžiui, lipant iš automobilio žvitri paparaco akis gali pagauti akimirką, kai suknelė pasislenka ir pasimato dalis krūtinės. Princesė Diana sugalvojo, kaip nuo to apsisaugoti – iškirptės delninė. Lipdama iš automobilio ji prispausdavo delninę prie krūtinės, tad net pats įkyriausias smalsuolis negalėjo nieko pamatyti. Tokias delnines aristokratė vadino iškirptės delninėmis ir užsisakinėdavo jas iš dizainerių prie kiekvienos suknelės atskirai.

Princesė Diana
Princesė Diana / Vida Press nuotr.

8. Nuogoms kojoms – ne

Karalienės nurodymu, per visus oficialius renginius karališkosios šeimos atstovės ir renginio viešnios privalo mūvėti pėdkelnes. Taisyklei nedaromos išimtys nei dėl oro sąlygų, nei dėl renginio tipo. Vis dėlto M.Markle šią taisyklę sulaužė dar tądien, kai su princu Harry paskelbė apie sužadėtuves. Rūmų sode Meghan pozavo žiniasklaidai nuogomis kojomis.

Princas Harry su sužadėtine Meghan Markle
Princas Harry su sužadėtine Meghan Markle / Vida Press nuotr.

9. Platforminių batelių problema

Karalienė Elizabeth II nemėgsta batelių ant platformos, todėl jokia moteris negali avėti tokių batelių, kai susitinka su karaliene. Įdomu tai, kad Kembridžo hercogienė Catherine labai mėgsta basutes ant platformos ir daugybę kartų buvo užfiksuota jas avinti. Tačiau nė viename iš šių renginių nedalyvavo monarchė.

Beje, platforminiai bateliai – tai ne vienintelis dalykas, kurį karalienė uždraudė tik dėl to, kad nemėgsta. Rūmų virtuvėje nerasite nei makaronų, nei česnakų.

Princo Williamo ir Kembridžo hercogienės Catherine vizitas Indijoje
Princo Williamo ir Kembridžo hercogienės Catherine vizitas Indijoje / „Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr.

10. Nenusivilkti palto

Pagal karališką etiketą, jokia princesė ar grafienė negali viešumoje nusivilkti palto. Tai laikoma neprideramu elgesiu moteriai.

Princo Williamo ir Kembridžo hercogienės Catherine dukrai princesei Charlotte gegužės 2 d. sukako dveji metai
Princo Williamo ir Kembridžo hercogienės Catherine dukrai princesei Charlotte gegužės 2 d. sukako dveji metai / Vida Press nuotr.

11. Karalienės skrybėles

Pasak anglų etiketo ekspertės Dianos Mather, karalienė visada nešioja skrybėles ne todėl, kad jos dera prie aprangos, o dėl senos tradicijos, neleidžiančios moteriai viešumoje rodyti savo plaukų.

Karalienė Elizabeth II su sutuoktiniu princu Philipu švenčia vestuvių metines
Karalienė Elizabeth II su sutuoktiniu princu Philipu švenčia vestuvių metines / „Scanpix“ nuotr.

12. Kiekvienoje puokštėje turi būti mirtų

Ši miela tradicija siekia beveik du šimtmečius. Mirta reprezentuoja meilę ir santuoką. Mirtos karališkosios šeimos damų puokštėms auginamos 170 metų senumo karalienės Victorios sode.

Princo Williamo ir Kate Middleton vestuvės (2011)
Princo Williamo ir Kate Middleton vestuvės (2011) / Vida Press nuotr.

13. Jokių skrybėlių po 18 valandos!

Moterims draudžiama nešioti skrybėles po 18 valandos (žinoma, tai negalioja priėmimams lauke). Būtent šiuo metu skrybėles dera pakeisti tiaromis! Tiesa, tiaros nežėri aristokračių plaukuose kiekvieną vakarą. Kodėl? Dar kartą perskaitykite antrą stiliaus taisyklę.

Karalienė Elizabeth II
Karalienė Elizabeth II / Vida Press nuotr.

14. Delninė padeda išsisukti iš nejaukių situacijų

Britai puikiai žino taisyklę: negalima paliesti karališkosios šeimos nario tol, kol šis nežengia pirmo žingsnio. Per priėmimus pirmasis ranką ištiesti turi karališkosios šeimos narys. Jei jis to nepadaro, nedera inicijuoti rankos paspaudimo. Vis dėlto kartais iškyla nejaukios situacijos, kai žmonės nežino, kaip elgtis, nes šių dienų aristokratai gerokai laisviau žvelgia į karališkąjį protokolą. Tokiais atvejais aristokratės apsisaugo nuo nejaukių situacijų abiem rankomis laikydamos delninę. Taip jos parodo, kad yra nenusiteikusios fiziniam kontaktui.

Princas Williamas su žmona Catherine apsilankė Didžiosios Britanijos ambasadoje Paryžiuje
Princas Williamas su žmona Catherine apsilankė Didžiosios Britanijos ambasadoje Paryžiuje / „Scanpix“ nuotr.

15. Daug vargo dėl pirštinaičių

Aristokratės nebėra verčiamos mūvėti pirštinaites per iškilmingus renginius, bet jei karališkosios šeimos narė nusprendžia jas mūvėti, ji turi žinoti krūvą taisyklių. Pavyzdžiui, jas mūvėti reikia keliaujant į puotą, spaudžiant rankas, šokant. Valgant pirštinaites būtina nusimauti, net jei tai tėra užkandis nuo padėklo. Vakarienės metu pirštinaitės nutraukiamos atskirai nuo kiekvieno piršto ir padedamos ant kelių po servetėle.

Karalienė Elizabeth II su sutuoktiniu princu Philipu
Karalienė Elizabeth II su sutuoktiniu princu Philipu / „Scanpix“ nuotr.

16. Spalvų kodai

Neretai karališkosios šeimos atstovės drabužių spalvas pasirenka taip, kad pagerbtų kraštą, į kurį keliauja. Pavyzdžiui, karalienė Elizabeth II puošiasi žaliai, kai keliauja į Airiją. Tačiau būna ir kitokių stiliaus gudrybių pagerbiant šalį – Kembridžo hercogienė Catherine atvykdama į Kanada pasipuošė skrybėlaite su klevo lapais.

Princas Williamas ir hercogienė Catherine
Princas Williamas ir hercogienė Catherine / „Scanpix“ nuotr.

Maištininkė

Ten, kur yra taisyklės, yra ir jas laužančių. Princesė Diana karališkos aprangos klausimu buvo tikra maištininkė. Tarkime, ji pirmoji buvo atsisakiusi baltų pirštinaičių, simbolizavusių tyrumą ir aukštą socialinį statusą. Princesė Diana negalėjo pakęsti pirštinaičių nešamos žinutės, todėl į susitikimus ji eidavo be pirštinių. Šiltumu garsėjusi aristokratė mėgo laikyti žmones už rankų, užmegzti tikrą kontaktą, o pirštinės tam trukdė.

Taip pat ji buvo viena pirmųjų, atsisakiusių skrybėlaičių. „Tu negali deramai apkabinti vaiko, kai esi su skrybėle“, – taip savo sprendimą aiškino princesė Diana.

Princesė Diana laiko ant rankų sūnų princą Williamą tuo metu, kai laukėsi princo Harry
Princesė Diana laiko ant rankų sūnų princą Williamą tuo metu, kai laukėsi princo Harry / „Scanpix“ nuotr.