Brolių Lavrinovičių Kalėdos: kodėl jas pirmąkart pasitiks atskirai ir kokį šventinį desertą dievina labiausiai

Broliai Lavrinovičiai su šeimomis / Asmeninio albumo nuotr.
Broliai Lavrinovičiai su šeimomis / Asmeninio albumo nuotr.
Paulina Taškutė, 15min
Šaltinis: Žmonės
A
A

Regis, neišskiriami broliai Kšištofas ir Darjušas Lavrinovičiai svarbiausius gyvenimo įvykius ir šventes dažniausiai pasitinka kartu. Tačiau šios Kalėdos išimtis – broliai pirmą kartą jas švęs atskirai. Nors įprastai jų šeimos Kūčių vakarą susirinkdavo Lavrinovičių tėvų namuose, šįkart didžiąsias metų šventes broliai pasitiks skirtingose šalyse.

Kšištofas ir Darjušas vienbalsiai sutinka, kad Kalėdos yra viena mėgstamiausių jų švenčių. Kai ore sklendi mandarinų bei cinamono kvapas, visi trumpam pamiršta rūpesčius ir vieningai susėda pasišnekučiuoti prie bendro stalo. 

„Šiuo metu pastebiu, kad žmonės tampa laimingesni, mieste jaučiasi šioks toks šurmulys, kurio atmosfera mane savotiškai žavi. Kalėdos yra šeimos šventė, smagu, kad bent kartą metuose ji priverčia visus susiburti“, – 15min sako Darjušas, paklaustas, su kuo jam asocijuojasi šventinis laikotarpis. 

Stebuklų Kalėdos – o taip šventes apibūdina Kšištofas, kai kalba pasisuka apie vaikystę. Krepšininkas pamena, kad anksčiau vakaro akcentu tapdavo Kalėdų Senelio ir dovanų laukimas – tikėjimas, kad jis egzistuoja, šventes paversdavo magiškomis. 

„Dabar, atrodo, pasikeitė kartos, jau nebe tėvai mums, o mes patys savo vaikams paslepiame dovanas ir bandome įtikinti, kad Kalėdų Senelis egzistuoja. Norisi, kad šiuo stebuklu jie tikėtų kuo ilgiau. Labai džiaugiuosi kai matau vaikus, kada jie blizgančiomis akimis laukia dovanų. Tai man suteikia labai daug laimės“, – šypsosi Kšištofas. 

Tatjana ir Kšištofas Lavrinovičiai su vaikais / Asmeninio albumo nuotr.
Tatjana ir Kšištofas Lavrinovičiai su vaikais / Asmeninio albumo nuotr.

O ir patys broliai Kalėdų Seneliu anksčiau tikėjo kur kas ilgiau nei jų bendraamžiai. Anot Kšištofo, nebuvo tiek daug informacijos šaltinių, pavyzdžiui, socialinių tinklų, interneto, kurie išduotų šią paslaptį. Būtų Kalėdų Seneliu tikėję krepšininkai ir ilgiau, tačiau viską netikėtai atskleidė judviejų dėdė. 

„Įtarti, kad kažkas ne taip, pradėjome gal 10-ties. Pamenu, mano dėdė apsirengė Kalėdų Seneliu, užsimaskavo tai labai gerai, bet jo balsą, manieras iš karto su broliu atpažinome. Patempiau jo barzdą, žiūriu, kad ji pririšta su gumyte, netikra. Nuo to laiko pradėjome abejoti Kalėdų Seneliu ir supratome, kad giminės bei tėvai taip maloniai apgaudinėja“, – kalbėdamas su 15min juokiasi Darjušas. 

Paklausti, ar šiais metais patys laiku spėjo atlikti visus Kalėdų Senelio darbus, pasirūpinti dovanomis, Kšištofas ir Darjušas sako nemėgstantys stovėti paskutines šventines dienas eilėse, todėl viską supirko iš anksto. 

„Šiais laikais stengiuosi po parduotuves nevažinėti, slapčia sužinau, kam ko reikia, ir tuomet superku internetu. Mano Kalėdų Senelis šiemet modernus“, – juokiasi D.Lavrinovičius. 

Darjušas Lavrinovičius su šeima / Asmeninio albumo nuotr.
Darjušas Lavrinovičius su šeima / Asmeninio albumo nuotr.

Patys broliai kukliai prisipažįsta, kad dovanų niekada neprašo, jiems užtenka visko, ko turi, o jei ko nors ir trūksta, įsigyti pavyksta patiems. Svarbiausia, anot krepšininkų, kad šeima būtų sveika ir galėtų kartu susitikti. 

„Šiemet palikau progą pačiam Kalėdų Seneliui apsispręsti, geras buvau ar ne. Jei blogas, gali dovanų neatnešti. Tuomet būtų stimulas kitais metais labiau pasistengti“, – šypsosi Kšištofas ir priduria, kad jo šeimoje dovanomis įprasta mainytis ne tik per Kalėdas, bet ir per Naujuosius metus. 

Kalėdas švęs skirtingose šalyse 

Vis dėlto Lavrinovičių šeimoms būdingos kalėdinės tradicijos šiais metais šiek tiek pasikeitė. Broliams buvo įprasta šventes pasitikti kartu, jie visada susirinkdavo pas senelius, vėliau pas savo tėvus, o, kai krepšinį žaisdavo užsienyje – prie stalo sėsdavo dviese. 

„Ne visada pavykdavo grįžti per šventes į Lietuvą, dėl to būdavo labai liūdna, nes turėdavome švęsti be šeimų, senelių ir giminių. Todėl dabar stengiamės nepraleisti progos, su šeimomis nuvažiuoti pas tėvus“, – 15min sako D.Lavrinovičius. 

Šiemet – pirmos Kalėdos, kai broliai jas švenčia atskirai. Darjušas su žmona bei vaikais lanko savo gimines, o Kšištofas kartu su šeima vyksta pas žmonos tėvus į Rusiją. 

„Buvo karantinas, užsidarė sienos, todėl labai daug laiko nesimatėme su žmonos artimaisiais, šį kartą norime atiduoti duoklę jiems“, – 15min paaiškina Kšištofas. 

Darjušas ir Kšyštofas Lavrinovičiai / Svetlanos Bolnienės nuotr.
Darjušas ir Kšyštofas Lavrinovičiai / Svetlanos Bolnienės nuotr.

Abudu broliai neslepia, kad šiek tiek liūdna šventes sutikti nebe kartu, kaip buvo įpratę. Tačiau, kaip patys sako, šventinė dvasia niekur nedings. Nors ir skirtingose šalyse, gruodžio 24 dieną jie paminėjo kaip ir anksčiau, su visais tradiciniais papročiais – laužė paplotėlį, ragavo dvylikos patiekalų. 

„Rusai turi savo tradicijas, jos šiek tiek skiriasi nuo mūsiškių. Šiuose kraštuose žmonės stipriai švenčia Naujuosius metus, o Kalėdos jiems nėra tokia svarbi šventė, kaip mums. Vis dėlto prie Kūčių stalo, net ir būdami Rusijoje, šiemet sėdame kaip įprasta“, – pasakoja Kšištofas. 

Lyg susitarę broliai Lavrinovičiai sako Kūčių stalo neįsivaizduojantys be bandelių, įdarytų aguonomis. Pagal tradicinį receptą dar vaikystėje šį patiekalą ruošdavo judviejų močiutė. 

„Dar labai mėgstu kisielių, galiu jį gerti litrais. O šiaip iš manęs ne koks kulinaras, todėl vietą virtuvėje palieku žmonai. Jei pats gaminčiau Kūčių patiekalus, kitais metais pas mane niekas nebeatvažiuotų“, – juokiasi Darjušas, paklaustas, ar padeda šeimai švenčių išvakarėse suktis prie puodų. 

Tatjana Lavrinovič
Tatjana Lavrinovič

Krepšininkas pasakoja, kad jo žmona Tatjana Kalėdoms turi tradicinį receptą, visada paruošia silkę su granatomis ir burokėliais, o Darjušo žmona Edita gamina farširuotą žuvį bei kepa bandeles. Paklausti, ar po tokių vaišių laikosi kokios nors ypatingos dietos, abu krepšininkai teigia, kad jomis alinti savęs neverta. Juk bent kartą metuose tikrai galima leisti save palepinti. 

„Jei sportuoji ir prisižiūri save visus metus, manau, per šventes gali nusižengti, prisivalgyti. Po jų tuomet vėl bus motyvacijos palaikyti gerą formą, grįžti į rėžimą“, – 15min sako D.Lavrinovičius. 

Eglių papuošimai nesikeičia jau kelerius metus 

Broliai pasakoja neturintys tradicijos Kūčių išvakarėse puošti kalėdinių eglių, šventinę atmosferą namuose jie jau pajautė prieš kelis mėnesius. 

„Vaikai prieš mėnesį prašė puošti eglę, todėl ilgai nelaukėme. Kiekvienais metais stengiamės nepirkti naujų žaisliukų, pakeičiame tik kokias nors dekoracijas po eglute. Šiais metais po ja atsirado pagalvėlės ir gnomai“, – atskleidžia K.Lavrinovičius. 

Šventinę dvasią jaučia ir mažiausias, šiais metais gimęs Kšištofo ir Editos sūnus. Krepšininkas pasakoja kiekvieną dieną jį imantis ant rankų bei atnešantis prie eglutės, parodantis jos papuošimus. 

„Duodu paliesti žaisliukus. Jis labai džiaugisiai, nori viską suvalgyti, – juokiasi Kšištofas. – Išdykęs vaikas, laukia kartu švenčių su mumis.“ 

Darjušas Lavrinovičius su šeima / Asmeninio albumo nuotr.
Darjušas Lavrinovičius su šeima / Asmeninio albumo nuotr.

O Darjušas įžiebė net dvi eglutes. Vieną savo nuosavuose namuose, kitą – sodyboje. Tiesa, kartu su žmona Edita jie nusprendė puošti negyvas egles. Anot žinomo vyro, gyvos reikalauja daug priežiūros ir greitai nubyra. 

„Nesuprantu, gal pas mus namuose labai karšta, nes po trijų ar keturių dienų nubyra visi spygliai. Per Naujus metus eglė jau pusiau plika stovi. Mes ir laistome ją, prižiūrime, norime kiekvienais metais gražesnės, bet vis nepavyksta jos puoselėti. Gal eglės į mūsų namus ilgai vežamos, kažkur ilgiau palaikomos, todėl namuose jau pradeda byrėti“, – svarso krepšininkas. 

Jis, kaip ir brolis, teigia taip pat neišlaidaujantis ir naujų žaislų kiekvienais metais neperkantis. 

„Šiais metais mes nieko nepirkome, visko užtenko, eglutė mums patinka, esame patenkinti tuo, ką turime“, – šypsosi Darjušas.