Mirė mokslininkas, vadovavęs komandai, sukūrusiai klonuotą avį Doli

AP-Scanpix nuotr.
AP-Scanpix nuotr.
Šaltinis: BNS
A
A

Jungtinės Karalystės mokslininkas, vadovavęs komandai, sukūrusiai pirmąjį pasaulyje klonuotą žinduolį – avį Doli, mirė būdamas 79 metų, pirmadienį pranešė jo buvęs universitetas.

Ianas Wilmutas, kuriam buvo diagnozuota Parkinsono liga, vadovavo Škotijos Edinburgo universiteto Roslino instituto komandai, kuri 1996-aisiais klonavo avį.

Doli buvo pirmasis žinduolis, klonuotas iš suaugusios ląstelės. Šis atradimas sulaukė didelio atgarsio visame pasaulyje bei paskatino naują pažangą gyvūnų ir medicinos tyrimų srityje.

Edinburgo universiteto prorektorius Peteris Mathiesonas nurodė, kad I. Wilmutas buvo mokslo pasaulio milžinas, kurio darbas klonuojant Doli pakeitė tuometinį požiūrį į mokslą.

„Šis proveržis ir toliau skatina daugelį pasiekimų regeneracinės medicinos srityje, kuriuos matome šiandien“, – išplatintame pranešime teigė jis.

Dabartinis Roslino instituto vadovas Bruce'as Whitelaw pareiškė, kad tai yra itin liūdna žinia.

„Mokslas prarado savo žinomą vardą“, – nurodė B.Whitelaw.

2012-aisiais I.Wilmutas išėjo į pensiją ir paliko Edinburgo universitetą.

2018 metais jis paskelbė, kad prisideda prie naujų Parkinsono ligos tyrimų, ir atskleidė, kad jam buvo diagnozuota ši liga.

„Atsirado aiškumo jausmas, kad dabar bent jau žinome ir galime pradėti kažką daryti“, – tąkart britų transliuotojui BBC teigė I.Wilmutas.

„Be to, akivaizdu, kad esu nusivylęs, jog tai galbūt šiek tiek sutrumpins mano gyvenimą, o ypač pakeis jo kokybę“, – pridūrė jis.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, Parkinsono liga yra antra pagal dažnumą neurodegeneracinė liga po Alzheimerio ir ja serga daugiau kaip 8,5 mln. žmonių visame pasaulyje.