Būrėja Lina Balsė: „Kvapai sužadina pasąmonėje slypinčias patirtis“

Pavasaris / Fotolia nuotr.
Pavasaris / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2017-05-07 12:00
AA

Būrėja, tarologė, numerologė Lina Balsė neabejoja, kad kvapai žmogui yra labai svarbūs, nes veikia jų emocijas, jausmus ir apskritai savijautą. O pavasarį jie skatina pabusti, suteikia jėgų. Beje, jei daugeliui patinkantis aromatas jus erzina, galbūt taip parodomos giliai viduje slypinčio problemas, todėl Lina pataria pasigilinti į priežastis, kodėl kai kurių kvapų nemėgstame.

Stiprus ryšys su emocijomis

Tarologė, būrėja Lina Balsė / Asmeninio archyvo nuotr.

Linos kaip ir daugelio aromaterapija besidominčių žmonių namuose kone nuolat kažkas garuoja iš ultragarsinio difuzoriaus. Nepriklausomai nuo metų laiko, jei norisi įkvėpti šviežumo, pajusti naujų, pozityvių emocijų, visada galima įsilašinti pavasariu dvelkiančio eterinio aliejaus. „Man šis metų laikas asocijuojasi su gaiviais žolelių, citrusinių vaisių, taip pat švelniais gėlių aromatais“, – prisipažįsta būrėja.

Atgimstančios gamtos kvapas gaivinantis, žvalinantis, nuteikiantis optimistiškai. Vasarą įvairių aromatų atrodo net per daug, būname jų persisotinę, o pavasario kvapai švelnesni; po ilgos žiemos būname pasiilgę ir trokštame užuosti subtilų gamtos dvelksmą. Pasak Linos, „tikra atgaiva. Kasmet užuodžiant tuos pačius kvapus, kartu su šylančiais orais ir ilgėjančiomis dienomis mūsų sąmonėje iškyla tam tikros asociacijos ir būsenos“.

Kiekvienas kvapas sukelia emocijas, o ar jos bus teigiamos, ar neigiamos, priklauso nuo žmogaus patirties. L. Balsės tikinimu, „kvapas yra kone emocijos sinonimas. Juk uoslė yra vienintelis mūsų pojūtis, kuriam nereikia pereiti racionalaus proto cenzūros, taigi kvapas keliauja tiesiai į emocinį smegenų centrą ir gali pažadinti seniai pamirštus, bet kažin kur giliai saugomus prisiminimus, išgyvenimus, jausmus“.

Gaivūs, švieži pavasario aromatai pabudina mūsų pojūčius, optimizmą, jaučiamės atviri pokyčiams ir naujovėms. Tai gali būti naudinga tiek pradedant naują veiklą, kuri galėtų atnešti finansinę sėkmę, tiek atveriant širdį naujam žmogui ir santykiams. Tačiau Lina nėra linkusi išskirti vieno konkretaus aromato ir sako, kad dažnai reikėtų vadovautis savo pojūčiais. „Tai ne tabletė nuo galvos skausmo ar nuo širdies maudimo, svarbu asmeninės asociacijos, savijauta“, – pabrėžia būrėja ir tarologė.

Pievoje gulinti mergina / „Shuterstock“ nuotr.

Nemėgstamas aromatas gali slėpti vidines problemas

Kai kuriuos kvapus mėgstame ir jais mėgaujamės, kitų negalime pakęsti. Jei į kurį nors reaguojate labai neigiamai, kyla nesąmoninga atstūmimo reakcija, verta pasidomėti jo savybėmis ir emocinėmis būsenomis, su kuriomis tas kvapas siejamas. Gali būti, kad kvapas iškelia žmoguje slypinčią traumą, kurią šis blokuoja. Tai suvokus, nereikėtų numoti ranka, o priimti kaip puikią galimybę išsigydyti vidinius skaudulius.

Net visuotinai mėgstamas kvapas gali kelti nemalonių pojūčių. „Pavyzdžiui, žmogus gali nemėgti mandarinų kvapo, nes iš pasąmonės kyla prisiminimai, kaip vaikystėje buvo apsinuodijęs šiais vaisiais. Tikriausiai mandarinų aromatas nenuteiks optimistiškai ir linksmai“, – aiškina L. Balsė.

Žmogus gali nemėgti mandarinų kvapo, nes iš pasąmonės kyla prisiminimai, kaip vaikystėje buvo apsinuodijęs šiais vaisiais.

Nieko keista, kad tai, ką mėgstate jūs, kitam gali labai nepatikti. „Kai įsigijau eterinio jazminų aliejaus, jis man priminė povestuvinės kelionės metu vyro dovanotą jazminų puokštelę. Šis augalas aprašomas kaip nuteikiantis jausmingai, romantiškai ir išlaisvinantis seksualumą, tad įsilašinau porą lašelių į difuzorių miegamajame. Tačiau labai nusivyliau, kai vyras, įėjęs į kambarį, pareiškė, kad jam šis kvapas itin nemalonus“, – savo patirtimi dalijasi Lina.

Kita vertus, jei iškyla įstrigusi emocija, tai padeda ir paskatina gydytis giliai viduje slypinčią traumą. Mes kaupiame patirtis, nes dažnai neleidžiame sau jų išgyventi. Visi skubame pasijusti geriau, nukreipti dėmesį į malonesnius dalykus ar tiesiog susiimti. „Išgyventi, aišku, svarbu, todėl žmonės nusprendžia žaizdas išsilaižyti vėliau, tačiau tuo piktnaudžiaudami negatyvius pojūčius jie nukiša į tamsų pasąmonės sandėliuką – mėgina juos pamiršti“, – daugelio daromas klaidas apibūdina kvapų ekspertė. Yra daug įvairių terapijos formų. Aromaterapija – puikus būdas, leidžiantis užčiuopti emocijas ir jas suprasti.

Pirmenybė – natūralumui

L. Balsė pasakoja, kad jai labai svarbus natūralumas, todėl atsisako sintetinių kvapiklių. Būtent taip pataria elgtis ir kitiems, nes tik tikri dalykai gali visapusiškai padėti.

Pavasario aromatai pabudina mūsų pojūčius, todėl jaučiamės atviri naujovėms. Tai gali būti naudinga ir pradedant naują veiklą, kuri galėtų atnešti finansinę sėkmę.

„Aš vis labiau atsiriboju nuo sintetikos ir renkuosi natūralumą, kokybę. Kuo mažiau kvapiklių mano higienos priemonėse ir kosmetikoje, tuo geriau, o ir šių naudoju minimaliai. Atsisakiau kvapnių žvakių, kurios gali būti žalingos sveikatai, kvepalų, dezodorantus pakeičiau druskos kristalu. Kai ėmiau naudoti terapinius geros kokybės eterinius aliejus, noriu švarios drobės jiems skleistis, o ne daugybės dirbtinių kvapų pripildytos aplinkos“, – apie savo sąmoningą pasirinkimą pasakojo būrėja.

TAIP PAT SKAITYKITE: Sodininkystės sezonas atėjo: kodėl tai naudinga sveikatai?

Tik švarioje aplinkoje aromatais galima laisvai kurti norimas emocijas: nuotaiką pakylėti citrusiniais mandarinų ar apelsinų kvapais, nuteikti romantiškais gėlių, pavyzdžiui, jazminų, arba jaukiais prieskonių, kaip antai vanilės ir cinamono, aromatais, susikaupti padės gaivūs kvapai, tai yra pipirmėčių, rozmarinų, citrinų, atsipalaiduoti pagelbės levandų, o pasijusti saugiems – medžių aromatai. Galime patys rinktis, kokios mums reikia nuotaikos – pavasariškos, rudeniškos, žvalinančios ar raminančios.

Alergija – signalas iš giliau?

Kol vieni į save geria visus dvelkiančius aromatus, kiti galvoja, kaip ištverti dar vieną pavasario ataką – šienligę. Kai kurie mano, kad tai tik fizinė reakcija, kitų įsitikinimu, priežasčių reikėtų ieškoti subtilesniuose lygmenyse. Lina šiuo klausimu irgi neabejinga: „Kai šiuolaikinė visuomenė maitinama genetiškai modifikuotu ir nesveiku, sisteminį uždegimą keliančiu maistu, kai kvėpuojame užterštu oru, ar tai nepakankama priežastis organizmui tapti jautriam?“

Alergija – tik galutinis signalas, kad prieita kritinė riba: imuninė sistema įdirginta, užpuola autoimuninės ligos ir organizmas šaukia, kad jam jau gana. Aišku, čia gali slypėti ir psichologinės priežastys – netoleruoja to, kas nepriimtina.

Būrėja sako, kad dažnai susiduria su situacija, kai žmonės priežasčių ieško subtilesniuose lygmenyse. Klausia, kas juos nužiūrėjo ar prakeikė, kokios čakros užblokuotos, kokia praėjusių gyvenimų karma, kad dabar prastai jaučiasi. Bet jie nenori įdėmiau įsižiūrėti į tai, ką deda į savo organizmą: kuo jį maitina, prausia, kvepina, kuo kvėpuoja.

Dažnai alergija signalizuoja apie užsiteršusį organizmą, todėl negalavimus gali sumažinti detoksikaciją skatinantys ir kepenis valantys eteriniai aliejai: šlamučių, pelargonijų, kadagių, greipfrutų, citrinų ir apelsinų. Kadangi šienligė pasireiškia tam tikrais simptomais, vertėtų išmėginti juos sušvelninti galinčius eterinius aliejus, pavyzdžiui, levandų ar pipirmėčių. Galvos skausmą gali numalšinti pušų, rozmarinų ar levandų, citrinų ir pipirmėčių mišiniai, o norint ramiai miegoti – ramunėlių, levandų, kedro eteriniai aliejai.

Šienligė / „Fotolia“ nuotr.

Jėgų siūlo semtis iš gamtos dvelksmo

Pavasario dvelksmas gali padėti atsipalaiduoti, suteikti jėgų. Vienas Linos siūlomų būdų jo įkvėpti labai paprastas – tereikia pasivaikščioti gamtoje: „Tuomet ir pavasario kvapais pasimėgausite, ir grynu oru pakvėpuosite, ir saulute pasidžiaugsite. Visokeriopa nauda. Na, o įstrigę tvankiuose kabinetuose, dažniau atidarykite langus, įsileiskite šviežio oro, pašalinkite sintetinių kvapų šaltinius ir dulkes. Tada į difuzorių ar ant nosinaitės užlašinkite žvalinančių aromatų, kurie padės išlikti budriems, susikaupusiems ir geros nuotaikos: citrinų, pipirmėčių, rozmarinų, citrininio arbatmedžio, ir padėkite ant radiatoriaus.“

Nors citrina – ne pavasario vaisius, bet jos ir kitų citrusinių skleidžiami kvapai žadina šviežumo, gaivumo pojūtį, skatina optimizmą. Todėl Lina rekomenduoja šį mums įprastą ir malonų aromatą naudoti namams valyti tiek energiškai, tiek ir fiziškai (jis pasižymi antiseptinėmis savybėmis). Tereikia įlašinti į valiklį ar vandenį grindims plauti.

Be to, pavasarį būrėja Lina Balsė linki sulėtinti tempą, atsipalaiduoti, stabtelėti ir giliai įkvėpti šiuo metų laiku vyraujančių aromatų, pasimėgauti jais sąmoningai, pabūti gamtoje, pasiklausyti paukščių čiulbėjimo. „Per dažnai įsisukę į darbų rutiną mes praleidžiame tiek nuostabių momentų...“ – neabejoja ji.

TAIP PAT SKAITYKITE: Nenuodykite savęs sintetiniais kvapikliais. Rinkitės natūralius!