Charizmatiškąjį Freddie Mercury suvaidinęs Rami Malekas – geriausia, kas nutiko filmui
„Bohemijos rapsodiją“, garsiosios britų grupės „Queen“ tragiško likimo lyderio Freddie Mercury (1946–1991) kino biografiją, vieni kritikai giria, kiti taršo iki skutų. Tačiau dėl vieno sutaria bene visi: Freddie vaidinantis Rami Malekas (37) – geriausia, kas galėjo nutikti filmui.
Jį kuriant katastrofiškai nesisekė. Pirmąkart apie projektą prabilta dar 2010 metais, o per aštuonerius metus keliskart keitėsi ir pati idėja, ir pagrindinio vaidmens atlikėjas (iš pradžių tai turėjo būti Sacha Baronas Cohenas, paskui kaip kandidatas minėtas Benas Whishaw, paskui – vėl lyg Cohenas).
Strigo scenarijus: pirmasis juodraštis pasirodė tik 2016 metų sausį, o kiek anksčiau patvirtintas pavadinimas. Iš pradžių filmo turėjo imtis Dexteris Fletcheris, tačiau dėl nesutarimų su „Queen“ nariais jam teko pasitraukti ir galiausiai į režisieriaus kėdę sėdo madingasis „Įprastų įtariamųjų“ ir keturių juostų apie iksmenus kūrėjas Bryanas Singeris. Netrukus paaiškėjo, kad tai neišėjo į gera, – Singeris nuolat vėlavo ir nesutarė su aktoriais.
Dėl keisto režisieriaus elgesio ir nepareigingumo aikštelėje nuolatos tvyrojo įtampa, o galiausiai po 2017-ųjų Padėkos dienos Singeris visai nesirodė darbe tris dienas (oficiali versija – dėl šeimos bėdų). Studija pravaikštininką pakeitė... Dexteriu Fletcheriu – jam ir teko baigti kurti juostą, nors filmo titruose puikuojasi tik Singerio pavardė...
Grįžus Fletcheriui, nesėkmių lydėta juosta gavo naują šansą. Malekas – taip pat: sakoma, Singeris ypač nemėgo pagrindinio vaidmens atlikėjo, drįsusio skųstis prodiuseriams dėl chaoso aikštelėje.
Pirmoji Rami galimybė buvo laimėta atranka, kuriai vadovavo „Queen“ nariai – gitaristas Brianas May ir būgnininkas Rogeris Tayloras. Ji vyko Tayloro namuose Londone. Paaiškėjo, kad muzikantai nebuvo žiūrėję Rami atsiųsto vaizdo įrašo, tad peržiūrėjo jį kompiuterio ekrane čia pat – iš nerimo tirtančiam Rami esant kambaryje. Malekas sako siaubingai bijojęs – juk May ir Tayloras pažinojo Mercury kaip niekas kitas. Tayloro reakcija buvusi beaistrė ir santūri, kaip jam būdinga, tačiau May jį pagyręs – ir aktorius susijaudino iki ašarų.
O juk Rami Malekas – ne debiutantas. Jo karjera trunka 14 metų, vaidmenų sąrašas – netrumpas. Apdovanotas gana egzotiška išvaizda aktorius dar turi naudingą savybę neįsiminti vaidmenimis (kitaip nei, pavyzdžiui, Cohenas – kad ir ką vaidintų, jis pirmiausia bus Boratas ar Ali G).
Labiausiai Maleką išgarsino sociofobo kompiuterių įsilaužėlio ir saugos specialisto vaidmuo seriale „Mr. Robot“, už jį aktorius gavo „Emmy“ ir dvi Auksinio gaublio nominacijas. Atsivėrė naujų galimybių. Tiesa, būgštauta, kad po tokio ryškaus personažo Rami rizikuoja tapti vieno amplua žvaigžde.
Tačiau taip nenutiko ir Malekas sulaukė štai tokio gyvenimo pasiūlymo. Vaidmuo „Bohemijos rapsodijoje“ ir gąsdino, ir žavėjo, juolab jis dievina „Queen“ (mėgstamiausia daina – „Hammer to Fall“ iš albumo „The Works“). Taigi be perstojo klausėsi jų muzikos, nagrinėjo Mercury kūrybą ir stengėsi perprasti, kaip konservatyvios parsų šeimos vaikas Farrokhas Bulsara (toks tikrasis dainininko vardas) tapo Freddie Mecury – viena ryškiausių ir talentingiausių žvaigždžių per visą roko muzikos istoriją.
Įdomu, kaip Mercury būtų suvaidinęs Cohenas, dešimčia metų vyresnis, brandesnis ir turėjęs aiškią kūrybinę viziją – neglaistyti herojaus biografijos (homoseksualumas, konfliktas su šeima, mirtis nuo AIDS) ir nekurti sterilaus, nuglaistyto filmo. Bet Malekas labai panašus į Freddie – sutampa aktoriaus ir personažo amžius, net ūgis skiriasi vos pora centimetrų. Rami – negrynakraujis amerikietis: tėvai – Egipto krikščionys koptai, emigrantai, kurių gyslomis teka ir aštuntadalis graikų kraujo, tai aktorius pabrėžia. Kaire jo tėvas vedžiojo ekskursijas, Los Andžele buvo draudimo agentas – vaikščiojo po namus ir siūlė paslaugas. Jis visada mokė vaikus, kad šie privalantys nuveikti ką nors ypatinga. Šviesaus atminimo tėčio pamokos nenuėjo veltui: Rami brolis dvynys Sami tapo mokytoju, vyresnioji sesuo Yasmine – gydytoja, o pats Rami šiandien šypsosi iš kino plakatų.
Grįžtant prie „Bohemijos rapsodijos“, aktorius sako, kad darbas filmavimo aikštelėje buvo toks alinamas, jog pirmąkart gyvenime jis užmigdavo net nenusivalęs grimo. Kiekvieną dieną jautėsi ant pervargimo ribos. Rengdamasis filmuotis legendinio 1985 metų „Live Aid“ koncerto (jo klausėsi per 72 tūkstančius žmonių, jis laikomas vienu efektingiausių ir geriausių visų laikų gyvojo roko pasirodymų) scenose, jis dirbo su judesio trenere Polly Bennett – norėjo kuo tiksliau atkartoti Mercury manierą elgtis scenoje. Dar vienas aktoriaus įkvėpimo šaltinis, kaip jis pats tikina, – Eddie Redmayne‘o darbas filme „Visko teorija“.
Laikas parodys, kaip kol kas įspūdingiausias aktoriaus karjeroje vaidmuo pakeis profesinį gyvenimą. Bet Rami apdairiai nepaliko jį išgarsinusio serialo – 2019-aisiais bus rodomas ketvirtasis, kaip teigiama, paskutinis, „Mr. Robot“ sezonas. Ateityje irgi neketina atsisakyti vaidinti serialuose – juk darbas televizijoje atvedė jį į „Bohemijos rapsodiją“. Ir apskritai aktorius įsitikinęs, kad televizijoje šiandien kuriami tokie pat geri filmai, kaip ir kine. Taigi mielai skirtų kelerius metus neilgam geram serialui.