Charlesas III oficialiai paskelbtas Jungtinės Karalystės monarchu

Karaliaus Karolio III paskelbimo monarchu ceremonija / AFP/„Scanpix“ nuotr.
Karaliaus Karolio III paskelbimo monarchu ceremonija / AFP/„Scanpix“ nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2022-09-10 12:12
AA

Jungtinės Karalystės Sosto paveldėjimo taryba šeštadienį per istorinę ceremoniją oficialiai paskelbė Charlesą III (Karolį III), vyriausiąjį velionės monarchės Elizabeth II sūnų, naujuoju karaliumi.

Taryba, kurios posėdis pirmą kartą buvo transliuotas per televiziją, yra amžių senumo formalumas pripažįstant naujojo karaliaus valdžią, nors po karalienės mirties jis automatiškai tapo monarchu.

73 metų Charlesas III oficialiai davė priesaiką kaip naujasis karalius, pareiškęs, jog „puikiai suvokia suvereno pareigas ir didžiulę atsakomybę“.

Karaliaus Karolio III paskelbimo monarchu ceremonija / „Scanpix“ nuotr.
Karaliaus Karolio III paskelbimo monarchu ceremonija / „Scanpix“ nuotr.

Posėdyje dalyvavo keli šimtai Tarybos narių, įskaitant dabartinę ministrę pirmininkę Liz Truss ir visus jos gyvus pirmtakus, taip pat Charleso III žmona Camilla ir jo vyriausiasis sūnus bei sosto įpėdinis Williamas.

Charlesas III sakė, kad jo motina, kuri mirė ketvirtadienį, eidama 97-uosius, buvo „viso gyvenimo meilės ir nesavanaudiškos tarnystės pavyzdys“, kuriuo jis pažadėjo sekti.

„Žinau, kad turiu puoselėti žmonių, kurių suverenu buvau pašauktas būti, meilę ir ištikimybę“, – sakė jis.

Naujasis karalius taip pat pridūrė esąs „labai padrąsintas mano mylimos žmonos palaikymo“.

Karaliaus Karolio III paskelbimo monarchu ceremonija / „Scanpix“ nuotr.

Sosto paveldėjimo tarybos posėdis, surengtas Šv. Jokūbo rūmų tamsiai raudona ir aukso spalvomis dekoruotoje salėje, buvo dviejų dalių. Per pirmąją, kurioje monarchas nedalyvavo, karalienė Elizabeth II buvo oficialiai paskelbta mirusia, taip pat perskaitytas naujojo karaliaus vardas, o Charlesas III buvo Tarybos paskelbtas naujuoju suverenu.

Tarybos sekretorius paskelbė, kad „mirus šviesaus atminimo suverenei, princas Charlesas Philipas Arthuras George'as tampa mūsų karaliumi Charlesu III... Dieve, saugok karalių!“

Susirinkę Tarybos nariai po to pakartojo: „Dieve, saugok karalių!“

Karaliaus Karolio III paskelbimo monarchu ceremonija / „Scanpix“ nuotr.
Karaliaus Karolio III paskelbimo monarchu ceremonija / „Scanpix“ nuotr.

Antroje ceremonijos dalyje monarchas šventai prisiekė susirinkusiems „dvasiniams ir laikiniesiems šios karalystės viešpačiams,“ pripažindamas savo protestantišką tikėjimą, įsipareigodamas išlaikyti protestantišką paveldėjimą ir pažadėdamas saugoti Škotijos Bažnyčią. Naujasis monarchas taip pat paskelbė, kad jo motinos laidotuvių diena bus nedarbo diena.

Tai bus antroji papildoma nedarbo diena britams šiais metais – pirmoji buvo suteikta birželio pradžioje, kai šalis minėjo Elizabeth II valdymo platininį jubiliejų.

Apie Charleso III įžengimą į sostą visuomenei buvo paskelbta perskaičius oficialią proklamaciją iš Šv. Jokūbo rūmų balkono po iškilmingos trimitų fanfaros 11 val. vietos (13 val. Lietuvos) laiku.

Proklamaciją iš balkono skaitęs pareigūnas paskelbė Charlesą „mūsų vieninteliu teisėtu monarchu“.

Visoje šalyje vienu metu nuskambėjo ginklų salvės karaliaus garbei, o ši proklamacija pagal senąją tradiciją, pagal kurią apie naująjį monarchą turi būti paskelbta jo liaudžiai, viešai buvo perskaityta ir Škotijoje, Šiaurės Airijoje bei Velse.

Karaliaus Karolio III paskelbimo monarchu ceremonija / „Scanpix“ nuotr.

„Reikia gyventi toliau“

Prie Bakingamo rūmų susirinko didžiulė minia žmonių, gedinčių dėl karalienės mirties ir norinčių pasveikinti naują karalių.

„Man liūdna, bet reikia gyventi toliau. Manau, šis karalius bus kitoks“, – pareiškė 53 metų Londono gyventoja Sarah Berdien,

„Karalienė visada buvo karalienė – visada tokia pat, jokios dramos.“

36 metų Dany Van Laanenas pareiškė, kad Charlesui yra „iškelta aukšta kartelė“, nes jo motina, kurią jis pakeitė, buvo didžiai gerbiama ir daugumai JK gyventojų ji iki šiol buvo vienintelė monarchė jų gyvenime.

„Tikrai tikiuosi, kad jam pavyks modernizuoti monarchiją“, – pridūrė jis.

Karaliaus Karolio III paskelbimo monarchu ceremonija / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Ištikimybės priesaika

Ministrė pirmininkė Liz Truss ir jos vyriausybės aukšto rango nariai Bendruomenių Rūmuose šeštadienį davė ištikimybės priesaiką karaliui Charlesui III.

Pirmasis prisiekė Bendruomenių Rūmų pirmininkas Lindsay Hoyle'as, po jo – ilgiausiai dirbantys parlamentarai, o po jų – ministrė pirmininkė.

Po išrinkimo ištikimybę monarchui prisiekia visi įstatymų leidėjai. Reikalavimas duoti naują priesaiką, kai monarchas pasikeičia, įstatymuose nėra nustatytas, tačiau visi 650 parlamentarų artimiausiomis dienomis turės galimybę duoti naują priesaiką.

Karaliaus Karolio III paskelbimo monarchu ceremonija / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Naujasis karalius paskelbtas Kanados valstybės vadovu

Karalius Charlesas III per šeštadienį Otavoje surengtą ceremoniją buvo paskelbtas Kanados monarchu, taigi dabar jis yra Kanados – Britanijos tautų sandraugos narės – valstybės vadovas.

Nors kanadiečiai yra gana abejingi monarchijai, daugelis šalies gyventojų žavėjosi velione karaliene Elizabeth II, kurios siluetas pavaizduotas jų monetose.

Fotogalerija:

Karolis III oficialiai paskelbtas Jungtinės Karalystės karaliumi (61 nuotr.)
+55

Charleso III karūnavimas, persunktas šimtmečius menančiais ritualais, įvyks dar vėliau.

Prieš užimdamas sostą Charlesas galėjo pasikeisti vardą į vieną iš jam jau duotų. Tai reiškia, kad princas Charlesas galėjo tapti karaliumi Arthuru, Philipu arba George’u.

Žmonės.lt primena, kad Didžiosios Britanijos karalius Charlesas III (Karolis III) penktadienį savo inauguracinėje kalboje pažadėjo sekti savo velionės motinos „viso gyvenimo tarnystės“ pavyzdžiu.

Pirmą kartą kaip monarchas kreipdamasis į Jungtinę Karalystę ir Tautų Sandraugą iš Bakingamo rūmų, Charlesas III padėkojo savo „mylimai mamai“ už jos „meilę ir atsidavimą mūsų šeimai bei tautų šeimai“.

„Kaip tai darė karalienė su tokiu nepalaužiamu atsidavimu, taip ir aš dabar iškilmingai pasižadu visą likusį man Dievo duotą laiką ginti konstitucinius principus, kurie yra mūsų tautos pamatas.“

Charlesui III sakant kalbą, aukšto rango pareigūnai ir iškilūs visuomenės veikėjai dalyvavo pamaldose už velionę karalienę Šv. Pauliaus katedroje, kur pirmą kartą oficialiai nuskambėjo atnaujintas nacionalinis himnas „God Save the King“ (Dieve, sergėk karalių).

Fotogalerija:

Karalius Charlesas III su žmona karaliene konsorte Camilla (57 nuotr.)
+51
Karalius Karolis III pirmą kartą pasisveikino su minia Londone (23 nuotr.)
+17