„Čiulbanti siela“ pradeda tarptautinę kelionę: tai – pirmasis ilgametražis lietuviškas 3D filmas
Liepos 7 dieną tarptautinio Marselio kino festivalio „FidMarseille“ pagrindinėje konkursinėje programoje įvyks ilgai laukta režisieriaus ir menininko Deimanto Narkevičiaus vaidybinio stereskopinio filmo „Čiulbanti siela“ (ang. Twittering Soul) premjera. Filmas nukels žiūrovus į devintojo dešimtmečio Lietuvą ir dviejų muzikantų kelionę, lydimą mistinių įvykių, trinančių ribas tarp fantazijos ir realybės.
„Čiulbanti siela“ – tai psichodelinė pasaka, nukelianti žiūrovą į 19-to amžiaus Lietuvą. Tuo laikotarpiu ilgą laiką didžiųjų imperijų užgniaužtos tautos pradėjo kurti naujus pagrindus autentiškai egzistencijai ir atsigręžė į savo jau pusiau užmirštus mitologinius naratyvus. Stebuklininiai pasakojimai, krizių metu ramybę išlaikyti padedančios kolektyvinės apeigos, pasakėčios ir anekdotai kūrė paralelinę, gilų santykį su gamta puoselėjančios, savitai katalikiškos tautos istoriją. Tuo metu raganavimas ir užkalbėjimai vis dar buvo svarbi kasdienio ezoterinio gyvenimo dalis, tuo pat metu akylai slepiama nuo parapijinės bendruomenės ir ypač nuo valdančiųjų.
To meto realybė užfiksuota ir stereoskopinėse fotografijose, todėl galima sakyti šis formatas autentiškiausiai atkuria 19-to amžiaus judančius vaizdus ir trečiosios dimensijos pagalba padeda užpildyti kino salės erdvę tarp ekrano ir žiūrovo akinių sklandančiais objektais. Man šis formatas pažįstamas, esu sukūręs ne vieną trumpametražį 3D filmą ir žinau, kad kokybiškai patirčiai būtinas net tik įdomus pasakojimas, bet profesionalus technologinis išpildymas. Visus metus su komanda dirbome tam, kad sukurtume žiūrovą įtraukiančią, o ne varginančią audiovizualinę kelionę“, – pasakoja režisierius Deimantas Narkevičius.
„FidMarseille“ yra daugiau nei kino festivalis. Jo kruopščiai sukuruota 130-ties filmų programa kaip visada išsiskiria ypatingu dėmesiu kino kalbai, neskirstant filmų į vaidybinius ar dokumentinius, trumpametražius ar ilgametražius. Tai tikra šiuolaikinio kino ir judančių vaizdų meno šventė, kiekvieno filmo pristatymą praturtinanti iš anksto parengtais giluminiais interviu su kūrėjais, gyvomis diskusijomis festivalio metu ir, žinoma, ilgais pokalbiais po filmų peržiūrų. Kiekvienais metais liepos mėnesį Marselyje susitinka tūkstančiai sinefilų – kūrėjų, kino festivalių atstovų, meno kuratorių, kritikų ir žiūrovų. Negalėjome tikėtis geresnės vietos Deimanto Narkevičiaus filmo premjerai, po kurios oficialaus paskelbimo jau sulaukėme neįtikėtinai didelio susidomėjimo iš tarptautinės kino bendruomenės. Nekantraujame susitikti su pirmaisiais žiūrovais ir pradėti tarptautinę filmo kelionę”, – mintimis dalinasi filmo prodiuserė Dagnė Vildžiūnaitė.
Filmą kartu su filmo scenarijaus autoriumi ir režisieriumi Deimantu Narkevičiumi kūrė nacionaliniu ir tarptautiniu mastu pripažinta kūrybinė komanda – operatorius Eitvydas Doškus, kompozito-rius Miša Skalskis, dailininkas Algirdas Garbačiauskas, kostiumų dailininkė Agnė Rimkutė, grimo dailininkė Eglė Mikalauskaitė-Gricienė, montažo režisierius Danielius Kokanauskis, garso režisierius Saulius Urbanavičius, koloristas Jonas Zagorskas. Pagrindinius vaidmenis atlieka Au-gustė Šimulynaitė, Laima Akstinaitė, Greta Petrovskytė, Valentinas Krulikovskis, Alekasas Kaza-navičius, Saulius Bareikis. Filmas sukurtas kino studijoje „Just a moment“ bei paremtas Lietuvos kino centro, Vilniaus miesto savivaldybės ir Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos.
2008 metais Vincento Van Gogo Europos menininko ir Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premijomis apdovanotas Deimantas Narkevičius yra laikomas vienu žymiausiu Lietuvos šiuolaikinio meno ir eksperimentinio kino kūrėju. Jo darbai yra eksponuoti beveik 300 parodų ir 50 tarptautinių kino festivalių, tarp kurių Berlyno, Londono BFI, Roterdamo, Oberhauseno, Marselio kino festivaliai. Menininko darbų yra įsigyję ir juos eksponavę kelios dešimtys meno institucijų bei privačių kolekcininkų. Tarp jų MoMA Niujorke, Tate Modern Londone, Nacionalinis Reina Sofija muziejus Madride, Prancūzijos Nacionalinė kolekcija, Modernaus meno muziejus Varšuvoje, Louisiana modernaus meno muziejus Humlebaeke, Lietuvos dailės muziejus Vilniuje.