Čiuožimo čempionas E. Radfordas: „Noriu būti žinomas kaip sportininkas Ericas, o ne gėjus Ericas“
Čiuožėjas Ericas Rardfordas (33), Pjongčango olimpiadoje laimėjęs auksą, – ne šiaip geriausias sportininkas. Jis – pirmasis savo orientacijos neslepiantis gėjus, pasiekęs tokių aukštumų per visą žiemos olimpiadų istoriją.
Kanadietis aukso medalį iškovojo komandinio dailiojo čiuožimo rungtyje. Ir tai – ne vienintelis jo pasiekimas šiose olimpinėse žaidynėse: porų čiuožimo rungtyje Radfordas kartu su dabartine partnere Meagan Duhamel (32) pelnė bronzą. Ericas ir Meagan kartu čiuožia nuo 2010-ųjų, poros laimėjimų sąrašas ir iki šios olimpiados buvo įspūdingas: jie – dukart pasaulio ir septyniskart Kanados čempionai.
Dailusis čiuožimas – emocinga, dramatiška sporto šaka, ne taip jau retai partnerius sieja ne tik sportiniai ryšiai (Ericas ir Meagan šoko pagal jausmingą Adele dainą „Hometown Glory“). Tačiau jie nėra mylimieji ir niekada nebuvo: Meagan ištekėjusi už buvusio jųdviejų trenerio Bruno Marcotte (43), o Ericas susižadėjęs su Luisu Fenero (25) – ispanų čiuožėju, kuris 2014 metais kartu su sporto partnere Celia Robledo persikėlė į Monrealį.
Luisas yra sakęs, kad dar iki pažinties žavėjosi Erico laimėjimais, tik niekada nedrįso jo užkalbinti nei varžybose, nei atsitiktinai sutikęs metro.
Luisas stebėjo mylimojo olimpinį pasirodymą tarp žiūrovų ir, sakoma, sutiko pergalę be galo entuziastingai. Ispanijos rinktinė dailiojo čiuožimo srityje nesivaržė, taigi Fenero ir Radfordas dėl medalių nekonkuravo. Luisas apskritai yra sakęs, kad dar iki pažinties žavėjosi Erico laimėjimais, tik niekada nedrįso jo užkalbinti nei varžybose, nei atsitiktinai sutikęs metro... Tačiau kai draugas pakvietė į vakarėlį, kur turėjo būti ir Ericas, negalėjo atsisakyti.
Toliau meilės istorija klostėsi panašiai kaip daugelio porų. Radfordas dar iki pažinties su Liusu buvo paskelbęs apie savo orientaciją, ir labai greitai jiedu pradėjo susitikinėti. Ericas sakė neįsivaizdavęs, jog kada nors pamils kolegą (pats sako visada manęs, kad čiuožimo jo gyvenime ir taip pakanka, tačiau bendra veikla padeda geriau suprasti vienam kitą ir priimti sudėtingą sportinio gyvenimo ritmą).
Pernai liepą Ispanijoje Ericas, priklaupęs ant kelio, paprašė mylimojo rankos, ir šis pasakė „taip“. „Mylėti Luisą taip paprasta ir gražu“, – rašė Radfordas savo instagrame. Ir sulaukė komentarų, esą moterys prarado du puikius genų rinkinius. Išties nuotraukos, kuriose įamžinti du augaloti, puikaus sudėjimo gražuoliai (abiejų ūgis – beveik 190 centimetrų, dvylika pilvo preso kvadratų per abu), – įspūdingos.
Neatrodo, kad pora mojuotų savo orientacija it vėliava, tačiau jos ir neslepia. Tiesiog štai taip yra. Ericas prisipažįsta, kad prabilo paskatintas Kanados olimpinio komiteto, o iki tol jam labiau rūpėjo siekti sportinių tikslų. „Noriu būti sportininkas Ericas, o ne gėjus Ericas. Niekada nelaikiau homoseksualumo svarbia savo gyvenimo dalimi, tiesiog esu toks, mano gyvenimas – normalus, homoseksualumas jo nelemia“, – aiškino.
Tačiau Radfordo triumfas svarbus LGBT bendruomenei. „Žmonės, atvirai prisipažindami apie savo seksualinę orientaciją, bijo prarasti darbus ar sulaukti viešo pasmerkimo. Jei vienas gali pasiekti savo svajonę neslėpdamas lytinės orientacijos, tai teikia vilties kitiems“, – tokių ir panašių komentarų kupini socialiniai tinklai.
Žinoma, Ericas Radfordas nėra pirmasis homoseksualus asmuo, pasirodęs olimpinėse žaidynėse. Sakykim, britų čiuožėjas Johnas Curry laimėjo aukso medalį 1967 metų Insbruko olimpiadoje, tačiau tik žaidynėms pasibaigus Vokietijos spauda parašė apie seksualinę jo orientaciją. Atvirai savo homoseksualumą pripažįsta ir amerikiečių čiuožėjas Adamas Ripponas, vienas iš dviejų gėjų JAV olimpinėje rinktinėje (antrasis – slidininkas Gusas Kenworthy), beje, jis kartu su Ericu stovėjo ant nugalėtojų pakylos – JAV dailiojo čiuožimo rinktinė iškovojo bronzos medalius. Kita olimpinė čempionė, Nyderlandų greitojo čiuožimo atstovė Ireen Wüst seniai neslepia esanti biseksuali.
Jei tikėtume statistika, šiemet olimpiadoje rungtyniavo keturiolika sportininkų, pripažįstančių homoseksualią savo orientaciją. 2016-ųjų vasaros olimpinėse žaidynėse jų buvo keturiasdešimt vienas (juokauta, kad tai – absoliutus rekordas nuo antikos laikų olimpinių žaidynių).