Dantų protezavimas: mitai ir tikrovė

Balti dantys / Fotolia nuotr.
Balti dantys / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
A
A

Dantų protezavimas – ne tik vyresnių žmonių problema. Nuo taisyklingo sąkandžio ir geros dantų būklės priklauso visa bendrinė žmogaus sveikata. Dantų protezavimą, pasak Kauno „Kardiolitos“ klinikų Odontologijos centro gydytojos odontologės Ingridos Znamenskienės, gaubia įvairūs mitai, o pacientai neretai yra vedami neteisingų, baimes sukeliančių nuostatų. Tad ką reikėtų žinoti apie šį gydymą?

Labai skausminga procedūra

Dažnai žmonės vengia procedūros, manydami, kad protezavimas yra itin skausmingas. Pasak gydytojos I. Znamenskienės, protezavimo metu taikomi įvairūs nuskausminimo būdai, todėl procedūra iš tiesų yra visiškai neskausminga.

„Procedūros metu naudojami įvairūs nuskausminimai, kai patepame netgi dūrio vietą, kur bus leidžiami vaistai. Kalbant apie savijautą po pirminių procedūrų, kai nušlifuojami reikiami dantys, tam, kad pacientas nepatirtų skausmo, kurį sukelia rūgščių poveikis iš aplinkos ar temperatūrų skirtumai, defektas atstatomas laikinų protezų pagalba. Tai padeda užtikrinti visavertį paciento grįžimą prie dienos rutinos be jokio skausmo“, − teigia gydytoja odontologė.

Labai ilgai trunkanti procedūra

Pasak odontologės, vienareikšmiškai teigti, kad dantų protezavimas trunka ilgai – nebūtų tikslu. Daugeliu atveju protezavimo trukmė priklauso nuo defekto dydžio, siekiamo rezultato, padėties pokyčio bei procedūros apimties. Daugiausiai dėmesio ir laiko įprastai skiriama pirmajam protezavimo etapui, kadangi jo metu atliekamas pagrindinis darbas – dantų nušlifavimas ir laikinų protezų pritaikymas.

„Protezavimą, koks jis bebūtų, atlieka gydytojų ir technikų komanda. Kadangi protezai kiekvienu atveju pritaikomi individualiai, visai komandai reikia laiko, kad nuodugniai susipažintų su situacija ir tinkamai priderintų dantų formą, spalvą, atstatytų funkcines jų savybes. Kalbant apie protezavimą šypsenos linijoje, šiame etape būtinas ir techniko įsitraukimas. Jo dėka įvertinamas kiekvieno danties kampo suėjimas, įtrūkis ir spalvos perėjimai“, − procedūros eigą komentuoja odontologė.

Protezavimas aktualus tik vyresniems

Galvojantiems, kad su protezavimo problemomis susiduria tik vyresni žmonės, todėl jauname amžiuje apie tai galvoti nereikia, gydytoja pateikia argumentų, kodėl tai turėtų būti aktualu ir jaunimui. Delsti nereikėtų ne tik dėl socialinio aspekto, kuris stipriai veikia visuomeninį gyvenimą, bet ir dėl sveikatos sutrikimų grėsmės ateityje.

„Šypsena, dantys yra žmogaus vizitinė kortelė ir sėkmės raktas. Tai suteikia pasitikėjimą pačiu savimi. Jeigu žmogus, jausdamas diskomfortą, šypsosi burną prisidengdamas ranka, jis natūraliai vengia ir galimybių aktyviai dalyvauti visuomeninėje veikloje. Vėliau tai turi lemiamos įtakos mezgant socialinius santykius“, − įžvalgomis dalinasi gydytoja.

Sąkandžio ar dantų formos netaisyklingumas sąlygoja ir bendrinę žmogaus sveikatą. Tokiomis aplinkybėmis, dėl prastesnės higienos ir dažnesnio maisto užsilaikymo, su amžiumi formuojasi esminiai pokyčiai dantenose: kaupiasi apnašos, galimas kaulo tirpimas, kyla įvairių uždegimų rizika. Tokiu atveju protezavimas padeda atstatyti pagrindines dantų funkcijas, sujungti juos į visumą. O kuo anksčiau akivaizdžios problemos bus sprendžiamos, tuo mažesnės komplikacijos lauks ateityje.

„Kiekvienas danties nudilimas sukelia negrįžtamus procesus, nes žmogaus dantys funkcionuoja priklausomai nuo sąkandžio taisyklingumo. Pavyzdžiui, netekus krūminio danties, laikui bėgant, sąkandis žemėja, kiti dantys dyla, o šoniniai paprasčiausiai įvirsta į jo vietą. Jeigu nėra danties, šaknies ar implanto – kaulas tirpsta. O tai gali sąlygoti ir negrįžtamus pokyčius visame žandikaulyje. Nekalbant apie tai, kad kokybiškas maisto sukramtymas turi labai didelę įtaką visai virškinimo sistemai“, − esminius pokyčius apžvelgia gydytoja.

Sprendimas trumpalaikis

Manymas, kad protezavimas – trumpalaikis sprendimo būdas, todėl neverta skubėti ir jo atlikti anksti, pasak gydytojos, sutaupyti nepadės. Be jau aptarto neigiamo poveikio sveikatai, reikėtų įvertinti ir bendrąją žmogaus savijautą.

„Dėl mokslo pažangos atsiranda naujų, artimų natūraliai mūsų emalio struktūrai, spalvai, medžiagų. Žinoma, labai daug kas priklauso nuo paties paciento įpročių bei priežiūros. Bet kalbant apie protezų ilgaamžiškumą, reikėtų įvertinti svarbų moralinį paciento pasitenkinimą, kuris sugrąžina pasitikėjimą savimi, gyvenimo kokybę ir sumažina bendros sveikatos sutrikimo grėsmes“, − teigia specialistė.

Tai, kad daugelis nuomonę apie protezavimą susidaro vadovaudamiesi kitų žmonių patirtimis, yra dar viena klaida. Kalbant apie protezavimo patirtis, pasak gydytojos, vadovautis reikėtų ilgametę patirtį sukaupusių gydytojų rekomendacijomis. Kadangi pasaulyje neegzistuoja kitas, tokią pačią struktūrą ir dantis turintis žmogus, kiekviena situacija yra unikali, todėl artimų žmonių patirtimis remtis nėra tikslinga. Situaciją tiksliausiai įvertinti padės srities specialistas.

„Jaučiant informacijos stoką vertėtų kreiptis į patirtį turinčius specialistus. Kai pacientui suteikiama visa gydymui reikalinga informacija, nebelieka ir sklandančių nuostatų, kurios nepadeda spręsti problemų, o neretai jas tik dar labiau pagilina“, − pokalbį užbaigia gydytoja odontologė I. Znamenskienė.