Dariaus Radzevičiaus plaštakų kolekcija primena ne tik mėgstamą darbą, bet ir artimus žmones
Grožio terapijos ir chirurgijos klinikos plastinės chirurgijos specialistas Darius Radzevičius karjerą daugiau nei prieš 25 metus pradėjo Vilniaus universiteto vaikų ligoninėje, ten iki šiol atlieka atkuriamąsias plaštakų operacijas. Būtent dėl šios priežasties prieš daugiau nei dešimtmetį jo kaklą papuošė pakabutis su stilizuota plaštaka. Nuo jo ir prasidėjo dabar jau gausi Dariaus Radzevičiaus plaštakų kolekcija. Pasižvalgykime, kas ją sudaro.
Kolekcija prasidėjo nuo dovanos
Mintis apie kolekciją Dariui Radzevičiui kilo, kai prieš daugiau nei 10 metų disertacijos apgynimo proga žmona Jurga padovanojo specialiai jam bičiulio juvelyro Sauliaus Griniaus sukurtą pakabutį su rėmelyje įtaisyta plaštaka.
„Man šis pakabutis labai patiko, ilgai jo nenusikabinau. Vėliau Paryžiuje atsitiktinai pamačiau gigantišką plaštakos skulptūrą, prie jos nusifotografavau ir taip natūraliai kilo mintis kolekcionuoti viską, kas susiję su plaštakomis“, – sakė Darius Radzevičius.
Eksponatai – interjero dalis
Šiuo metu chirurgo kolekcijoje – maždaug 35 įvairiausios plaštakų figūrėlės, žvakidės, pašto ženklai, nuotraukos, plakatai. Eksponatai, darniai išdėlioti po visus Radzevičių namus Vilniuje bei sodyboje, yra interjero sudedamoji dalis.
„Labai nesureikšminu, nei kokie eksponatai atsiduria mano kolekcijoje, nei kaip įsikomponuoja interjere. Pavyzdžiui, tėvų dovanotos žvakidės stovi ant palangės, sesers pašto ženklas įrėmintas kabo ant sienos, kitos malonios smulkmenos išdėliotos ant komodų ir lentynų. Turime net plaštakos formos knygų laikiklius. Vieną sieną taip pat puošia mano seniai darytas nuotraukų, kuriose užfiksuotos artimųjų plaštakos, koliažas. Keista dabar į jį žiūrėti, nes kai kurios plaštakos labai paaugusios, kai kurių jų savininkų išvis nebėra“, – teigė chirurgas.
Istorijų kolekcionierius
Vienas įdomesnių eksponatų kabo Radzevičių sodybos garaže – tai plakatas, kuriame Rusijos prezidentas Borisas Jelcinas apkabinęs Vokietijos federalinį kanclerį Helmutą Kohlį. Jame gerai matyti, kad Jelcinas turi tik tris kairės rankos pirštus, ką akylai slėpė nuo visuomenės.
„Tokio plakato, žinoma, nesinori kabinti kur nors interjere, bet garaže jis puikiai tinka, o ši istorija – vienas mano kolekcijos atributų. Dar viena įdomi istorija, kurią teko skaityti, – kad po Antrojo pasaulinio karo ypač padaugėjo muzikos kūrinių, skirtų kairei rankai. Taip nutiko todėl, kad per karą nemažai muzikantų dešiniąją susižeidė arba išvis prarado“, – pasakojo pašnekovas.
Draugai siunčia nuotraukas
Kolekcijoje yra nemažai draugų ir kolegų dovanotų plaštakų, kurios jam ypač mielos.
„Vienas įsimintiniausių eksponatų – kolegos Dariaus Jauniškio jubiliejaus proga dovanota skulptoriaus specialiai man sukurta plaštaka – ko gero, yra ir sunkiausias. Ši plaštaka padaryta taip, kad galėčiau ją paspausti. Taip pat labai gera, kai draugai, keliaudami po užsienį, atsiunčia pamatytų plaštakų nuotraukas – tai irgi savotiškas dėmesys“, – teigė Darius Radzevičius.
Darius juokėsi, kad jei kam jo kolekcija atrodo keista, papasakoja apie užsienio kolegas, kurie kolekcionuoja pašto ženklus ar monetas su plaštakomis.
„Be to, bijau, kad kitų mano operuojamų kūno dalių kolekcija būtų dar keistesnė“, – juokėsi plastinės chirurgijos specialistas.
Na, o spalio pabaigoje Darius Radzevičius išskrenda į Indiją, dėl to ir taip nemaža jo plaštakų kolekcija neabejotinai dar pagausės. Fotosesijos metu Darius paminėjo, jog buvo problemiška surinkti visus eksponatus, kad fotografas galėtų juos įamžinti.
„Mano kolekcija namuose neturi vienos vietos: dalis plaštakų yra vienur, dalis – kitur. Tad dalyvaudamas fotosesijoje nusižiūrėjau patikusį sprendimą – vitrinas, kuriose galėčiau laikyti eksponatus“, – sakė Darius Radzevičius.
IKEA pristatoma speciali baldų, skirtų kolekcininkams, kolekcija SAMMANHANG. Ją sudaro įvairios vitrininės lentynos, dėžutės, gaubtai, padėklai ir lentynos, skirti ne tik susidėti kolekcijai ar mėgstamiems daiktams, bet ir eksponuoti. Pasak IKEA interjero dizainerių, mąstant apie daiktų laikymą, svarbu rasti pusiausvyrą tarp tvarkos ir namų dekoravimo. Atvirose lentynose vertėtų laikyti emociškai svarbius daiktus, kuriuos norisi matyti patiems ir demonstruoti kitiems. Tuos daiktus, kurie, užuot džiuginę akį, atlieka praktinę funkciją, patartina paslėpti už uždarų durų ar sudėti į dėžutes.
Daugiau idėjų kolekcininkams rasite ČIA.