Daugiau jokių savaitgalių su guminėmis pirštinėmis: atsakė, kaip susitvarkyti visą butą per pusvalandį
Visi norime gyventi švariuose, tvarkinguose ir kvepiančiuose namuose, tačiau ne visi galime daug laiko skirti jų švarinimui. Namų organizavimo specialistė Vestina Varnė teigia, kad tai, kaip dažnai reikia tvarkyti namus, priklauso nuo to, kas juose gyvena: ar yra mažų vaikų, augintinių. Tikrai nė vienas nenorime poilsiui skirto savaitgalio praleisti su šluoste rankose, o to išvengti padės kasdienis švaros palaikymas, skiriant tam bent 30 minučių. Spalio 17–30 d. „Rimi“ parduotuvėse vykstančių „Švaradienių“ metu komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pataria rinktis gamtai draugiškesnes valymo priemones ir pataria, kaip sutaupyti, renkantis buitinę chemiją.
Namų ruošos darbus siūlo išsidėlioti savaitės eigoje
Namų organizavimo verslo ir tinklaraščio „Blizganti tvarka“ įkūrėja Vestina Varnė pasakoja, kad namų tvarkymo dažnumas priklauso nuo namų dydžio, jame esančios nešvaros lygio bei turimų įgūdžių.
„Visiems rekomenduočiau kasdien namų švarinimui skirti pusvalandį. Per jį išdėlioti daiktus į jiems priklausančias vietas, išplauti indus, nuvalyti virtuvės paviršius. Visi kiti valymo darbai gali būti atliekami rečiau: kas savaitę keičiame patalynę, valome tualetą ir vonią, plauname grindis. Tuo tarpu kas mėnesį galime persiorganizuoti stalčius, spintas, išvalyti šaldytuvą bei orkaitę. Kai kuriuos buities darbus atliekame dar rečiau, greičiausiai 1–2 kartus metuose, pavyzdžiui, plauname užuolaidas ar valome langus“, – tvarkymosi patarimais dalijasi V.Varnė.
Namų švaros organizavimo specialistė pataria kiekvieną vakarą padėti daiktus į jiems skirtas vietas bei sutvarkyti virtuvę, kad rytas prasidėtų harmonijoje, o ne chaose: „Rytinis chaosas ir netvarka bute gali sugadinti nuotaiką visai dienai, ypač, jei skubame ir nerandame reikiamų daiktų, o virtuvės kriauklėje slepiasi mėgstamas kavos puodelis. Be to, tam, kad namų tvarkymuisi neaukotumėte savaitgalių, didesnius darbus galite išsidėlioti visos savaitės eigoje, pavyzdžiui, pirmadieniais skalbti drabužius, o ketvirtadieniais išvalyti orkaitę.“
Svarbi ir tvarkymosi seka
Pasak namų organizavimo ekspertės, tvarkymąsi reikėtų pradėti nuo paprastų veiksmų, kurie yra reikšmingi bendram namų vaizdui, tačiau neužima labai daug laiko: „Pirmiausia įjunkite indaplovę bei skalbimo mašiną, išnešiokite daiktus į jų vietas, nuvalykite dulkes ir nuplaukite virtuvės paviršius, išsiurbkite ir išplaukite grindis. Be to, nepamirškite nuvalyti dažnai liečiamų vietų – durų rankenų, šviesos jungiklių, televizoriaus pultelių.“
Nors kiekvienas žmogus įsiveda jam patogią sistemą, V.Varnė rekomenduoja namus pradėti tvarkyti nuo dažniausiai naudojamos erdvės, kur paprastai būna didžiausia netvarka: „Dažniausiai tai yra virtuvė ir svetainė, o švarinimą baigti patogiausia vonioje, ypač tuomet, jei naudojate tas pačias kempinėles, nes greičiausiai nenorite po visus namus išnešioti bakterijų iš vonios kambario.“
V.Varnė rekomenduoja kambarį pradėti valyti nuo viršaus į apačią, pirmiausia nuvalant visas dulkes nuo baldų, palangių ar lempų ir tik pačioje tvarkymosi pabaigoje siurbti kambarį. Taip išsiurbsite visas tvarkymosi metu sukeltas dulkes, o naujų nešvarumų neatsiras ten, kur jau buvo sutvarkyta.
Tinkamos priemonės palengvina darbą
Specialistė pažymi, kad tinkamos valymo priemonės palengvina ir pagreitina darbą, tačiau svarbus ir gebėjimas tvarkytis organizuotai: „Yra tikrai labai efektyvių ir gerų valymo priemonių, pavyzdžiui, kalkių valikliai, be kurių nuvalyti dušo kabiną būtų sudėtinga. Lygiai taip pat su veidrodžiu ar langais – be gero langų valiklio juos nublizginti yra kur kas sunkiau. Tačiau nebūtina turėti po valiklį kiekvienai įmanomai namų vietai valyti, dabar yra daugybė universalių priemonių, kuriomis galime išvalyti didžiąją namų dalį. Be to, daug priemonių užims papildomą vietą namuose ir bus sudėtinga palaikyti tvarką.“
V.Varnė įspėja, jog naudojant per daug ar netinkamų valiklių, galima sugadinti arba subraižyti paviršius, be to, jie gali tapti lipnūs ar dar purvinesni: „Dar viena dažnai pasitaikanti namų valymo klaida – kai naudojami nešvarūs valymo produktai, pavyzdžiui, kempinėlės ar grindų šluota, taip po namus išnešiojant tik dar daugiau purvo. Visada įsitikinkite, kad tinkamai juos išplovėte.“
Pasak tinklaraštininkės, kuo daugiau tvarkymosi įtrauksite į savo kasdieninę rutiną, tuo mažiau jo susikaups vienai dienai. Jei keletą dienų iš eilės nė kiek nesitvarkoma, gali susikaupti tiek netvarkos, kad ją įveikti atrodys psichologiškai sudėtinga. Tačiau net ir tada svarbu nepasiduoti.
„Dėl to pavalgius visada išplaukite indus ar sudėkite juos į indaplovę, o nusiprausus duše iškart nubraukite vandenį nuo stiklo, kad nesikauptų kalkės, būtinai padėkite daiktus į jiems priklausančias vietas. Tokie smulkūs tvarkymosi darbai užtruks vos kelias minutes, jų net nepajausite, tačiau namuose visada jausis švara, o atėjus savaitgaliui neturėsite praleisti visos dienos su šluoste rankoje“, – pataria namų organizavimo entuziastė.
Sumaniai apsipirkdami ženkliai sutaupysite
Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pastebi, jog tarp pirkėjų populiarėja gamtą tausojančios buitinės chemijos priemonės, dėl to auga ir jų pasiūla: „Parduotuvių lentynose galima rasti pačių įvairiausių priemonių, skirtų grindims, paviršiams, langams ar kalkėms valyti. Gamintojai taip pat taikosi prie pirkėjų poreikių, todėl kiekvienoje prekių grupėje galima rasti gamtai draugiškesnių priemonių – informacija apie jas pateikiama tiek ant pakuočių, tiek etiketėse.“
Spalio 17–30 d. „Rimi“ parduotuvėse vyksta teminis „Švaradienių“ išpardavimas, per kurį galima įsigyti įvairių švaros prekių su nuolaida ir ženkliai sutaupyti: „Kadangi buitinės chemijos prekės galioja ilgai, per „Švaradienius“ nusipirkę daugiau ar didesnio tūrio pakuočių, neištuštinsite piniginės. Per metus turime ir kitų didelių teminių išpardavimų – tai „Grožio mugė“ bei „Mamutų dienos“. Visus sutaupyti padedančius pasiūlymus galima rasti keliose vietose: prisijungus prie savo paskyros adresu www.rimi.lt, taip pat programėlėje telefone arba „Mano Rimi“ kortelių terminale parduotuvėse.“
Daugiau su „Rimi“ projektu susijusių testų, straipsnių bei video turinio rasite čia.