Dažniausios klaidos, kurių neišvengia verslui vadovaujančios moterys

Moteris biure / Vida Press nuotr.
Moteris biure / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2016-11-29 13:00
AA

Statistika ne itin palanki moterims – tik apie 30 proc. verslų priklauso dailiosios lyties atstovėms. Moteris verslininkė ir vadovė daugeliui dar nekelia didelio pasitikėjimo. Kodėl taip yra? Kodėl moterys verslininkės ir vadovės vis dar retas reiškinys net ir šiuolaikiniame Vakarų pasaulyje?

Štai pagrindinės klaidos, kurios trukdo moterims įsitvirtinti verslo pasaulyje.

1. Pastangos būti tokiai, kaip vadovas vyras

Šiuolaikinėms mergaitėms nuo mažų dienų į galvą kalama, kad jos gali būti tokios pat stiprios, kaip vyrai. Tačiau niekas jų nemoko, kaip panaudoti stipriąsias moteriškas savybes tam, kad jos taptų ne ką prastesnėmis vadovėmis nei vyriškos lyties atstovai. Pastangos kopijuoti vadovus vyrus gali būti nevaisingos.

Taip jau yra, kad moterys pagal savo prigimtį kitaip valdo verslą, uždirba pinigus, strateguoja, užsiima verslo plėtra ir vadovauja darbuotojams. Svarbu suvokti tuos skirtumus, juos priimti ir išmokti moteriškų verslo valdymo būdų.

2. Nepakankamas investavimas į save

Tai viena didžiausių klaidų, kurias daro versle besisukančios moterys. Save vertinančios verslininkės ir vadovės turi skirti pakankamai laiko ir pinigų savo tobulėjimui. Įvairūs kursai, seminarai, konferencijos gali padėti moterims atrasti ir atskleisti naujas savo stiprybes ir privalumus. Be to, visų šių užsiėmimų metu galima užmegzti naudingas pažintis, kurios pravers plečiant verslą, mezgant glaudesnius santykius su partneriais ar klientais.

3. Baimė elgtis kitaip

Baimė išsiskirti, taikyti naujus verslo metodus, skirtingai spręsti susidariusias problemas niekada nepadės moterims pasiekti verslo aukštumų. Atvirkščiai – laimi tos, kurios nebijo kūrybiškai ir kitaip pažvelgti į, rodos, įprastas veiklas.

Norinčioms būti geromis vadovėmis svarbu atidžiai stebėti verslo tendencijas ir nepamiršti pasinaudoti savo šiek tiek kitokiu, nei vyrų, požiūriu į verslą. Būtina mokytis iš savo klaidų, bet nevalia leisti joms užgniaužti naujų drąsių idėjų.

4. Neigiamų emocijų demonstravimas

Niekas nenori matyti pikto, šiurkštaus, nuolat besiskundžiančio ar net verkiančio vadovo. Su tokiais nenori bendrauti ir klientai. Todėl moterims svarbu pasistengti darbe pažaboti savo neigiamas emocijas. Svaidytis prakeiksmais darbo vieta nėra tinkama.

Be pagrindo kritikuodama, rėkdama ant savo darbuotojų, partnerių ar klientų verslui vadovaujanti moteris niekada nepelnys autoriteto. Ji bus laikoma karštakoše, nesugebančia priimti racionalių sprendimų. Su tokia verslininke norinčiųjų bendradarbiauti bus labai mažai. Todėl vietoje svaidymosi žaibais, kur kas paveikiau rinktis kitus bendravimo ir skatinimo būdus – kalbėtis, klausyti ir motyvuoti.

5. Konkurencijos baimė

Kone kiekviena moteris baiminasi, kad vieną dieną jos vietą užims gražesnė, jaunesnė, protingesnė. Todėl dažniausiai į bet kokią kolegių iniciatyvą ar pasiūlymą jos reaguoja neigiamai. Kiekvieną kartą atsisakydamos įsiklausyti į kitų argumentus ir pasiūlymus, moterys rizikuoja ne tik savo geru vadovės vardu, bet ir visu verslu.

Pelnas pasiekiamas tada, kai vykdomi darbai. Natūralu, kad visko atlikti vienai neįmanoma. Todėl svarbu tinkamai deleguoti darbus savo komandos nariams. Klaidinga manyti, kad niekas kitas geriau darbų neatliks. Būti visų sričių specialistu neįmanoma, todėl protingiausia leisti kiekvienam daryti tai, ką jis ar ji išmano geriausiai.

Gebėjimas pasirinkti kvalifikuotus darbuotojus apsaugo nuo persidirbimo, emocinio išsekimo ir, pagaliau, bankroto.

6. Santykių, o ne verslo kūrimas

Priešingai nei vyrams, moterims svarbu užmegzti glaudžius ir šiltus santykius su visais, kuriais tenka bendrauti tiek asmeniniame gyvenime, tiek profesinėje veikloje. Moterims, norinčioms sėkmingai vadovauti verslui privalu atsikratyti „gerosios fėjos“ ar „visa atleidžiančios mamytės“ požiūrio.

Pernelyg nuolaidžiaujančios, kitiems neįtikti bijančios moterys niekada neatrodys tinkamos eiti savo vadovės pareigoms. Jos gebėjimais abejos ir klientai, ir partneriai bei kolegos. Arba dar blogiau – bandys pasinaudoti jų gerumu. Todėl labai svarbu aiškiai nustatyti savo profesinius ar verslo tikslus ir jų siekti. Asmeniškumus versle reikėtų pamiršti. Juk svarbiausia – rezultatas.

7. Pasitikėjimo stoka

Dėl nepakankamo pasitikėjimo savimi ar savo gebėjimais galima prarasti daugybę gerų progų. Moterys, kurios sumenkina savo pasiekimus, nuolat atsiprašinėja ar bijo praverti burną susitikimų metu, nebus sėkmingos vadovės. Pasitikėjimo stoka – tarsi tiksinti bomba. Vieną dieną ji sprogs ir į šipulius sudaužys sunkiai kurtą verslą.

Todėl privalu išmokti didžiuotis savo veiksmais ir sprendimais, patikėti savo gebėjimais valdyti verslą. Jei tą sunku padaryti vienoms, moterys turėtų drąsiai kreiptis pagalbos į bendramintes. Moterų verslininkų susitikimuose aptariami ir šie klausimai. Drauge rasti problemos sprendimai dažniau būna efektyvesni nei pavienės pastangos.

8. Minčių ir dėmesio nepaskirstymas

Moters didžiąją minčių dalį užima šeima ir jos rūpesčiai. Tai visiškai natūralu. Jei bus kitaip – kentės šeima. Nes šeima, o ypač vyras, niekada nepateisins, kodėl moters daugiau dėmesio ir laiko skiria kažkam kitam, o ne jam, vaikams.

Be to, moterys dažnai nesugeba atsiriboti nuo esančių problemų ir jas nešasi visur su savimi. Į darbą ji eina susirūpinusi dėl šeimoje esančių bėdų, o į namus nešasi darbines problemas ir jas sprendžia tuo laiku, kurį turėti skirti šeimai.

Žala dvipusė. Nuo to kenčia verslo rezultatai, santykiai su šeimos nariais. Priešingai nei vyrai, moterys negali užsimiršti darbe ir pabėgti nuo kasdienių šeimos rūpesčių. O į namus parnešami darbo rūpesčiai išbalansuoja namų harmoniją. Moters įtampa persiduoda visiems šeimos nariams. O to pasekmės gali būti tragiškos – subyrėjusi šeima.

Todėl moterys turi išmokti labai griežtai susidėlioti prioritetus, sugebėti atsipalaiduoti, valdyti mintis, nerimą, teisingai jį nukreipti ir tikslingai išlieti.

Parengė damuakademija.lt